BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 02:09 گرينويچ - شنبه 26 ژانويه 2008 - 06 بهمن 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
'اقتصاد' بحث اصلی مبارزات انتخاباتی آمریکا است
 

 
 
هیلاری کلینتون و میت رامنی
کارشناسان نگرانی رای دهندگان آمریکایی از وضع اقتصاد را به نفع هیلاری کلینتون و میت رامنی می دانند
مشکلات اقتصادی در آمریکا به مهم ترین بحث انتخاباتی داوطلبان ریاست جمهوری این کشور تبدیل شده است.

آخرین نظرسنجی موسسه تحقیقاتی پیو، بیانگر تغییر اولویت های آمریکایی ها در شش ماه گذشته و جایگزینی وضع اقتصاد این کشور به جای جنگ عراق در صدر فهرست برای مردم است.

سی و چهار درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی پیو، اقتصاد را مهم ترین اولویت این کشور دانسته اند و به گفته ۷۳ درصد این افراد، اقتصاد آمریکا در شرایط مناسبی قرار ندارد.

همزمان با ارائه طرح ۱۵۰ میلیارد دلاری جورج بوش برای ایجاد تحرک در اقتصاد آمریکا، بعضی از داوطلبان ریاست جمهوری مانند هیلاری کلینتون، باراک اوباما، میت رامنی، جان مک کین، مایک هاکابی هم با عرضه طرح ها و برنامه هایی سعی دارند توجه رای دهندگان را به سیاست های اقتصادی خود جلب کنند.

این در حالی است که جان ادواردز، از داوطلبان دموکرات، طرح خود برای نجات اقتصاد آمریکا را یک ماه قبل و پیش از مطرح شدن طرح آقای بوش ارائه کرده بود.

در این حال، به گفته کارشناسان گسترش نگرانی ها درباره وضع اقتصاد آمریکا موضع بعضی از داوطلبان ریاست جمهوری را در انتخابات مقدماتی حزبی تقویت کرده است.

به گفته آنها رای دهندگان ممکن است در بحث های مربوط به سیاست خارجی به افرادی مانند جان مک کین، سناتور جمهوری خواه و باراک اوباما، سناتور دموکرات اعتماد بیشتری داشته باشند ولی زمانی که نگرانی های اقتصادی مطرح می شود، به میت رامنی، از داوطلبان جمهوری خواه ریاست جمهوری و هیلاری کلینتون، سناتور دموکرات توجه بیشتری می شود.

رامنی
میت رامنی در آستانه انتخابات مقدماتی حزبی در فلوریدا بارها توانایی اقتصاد سناتور مک کین را زیر سوال برده است

این در حالی است که با نزدیک شدن به تاریخ برگزاری انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در ایالت کارولینای جنوبی که روز شنبه ۶ بهمن و انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه در ایالت فلوریدا که سه شنبه نهم بهمن برگزار می شود، کاندیداهای مختلف با ارائه برنامه های اقتصادی خود سعی دارند توانایی اقتصادی رقیبان خود را مورد سوال قرار دهند.

جدال محافظه کاران

میت رامنی، فرماندار سابق ایالت ماساچوست که برای پیروزی در فلوریدا در رقابت تنگاتنگ با سناتور جان مک کین است، با پخش آگهی های تلویزیونی مختلف در این ایالت سعی دارد توجه رای دهندگان را به سابقه کاری خود به عنوان یک مدیر بخش خصوصی و سرمایه گذار موفق جلب کند.

آقای رامنی می گوید در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری قصد دارد مالیات ها را در ایالات متحده به طور دائمی کاهش دهد: "من عمرم را در بخش خصوصی گذرانده ام. می دانم فرصت های شغلی چگونه ایجاد می شوند و چگونه از بین می روند. می خواهم اطمینان خاطر حاصل کنم که شغل های بیشتری را در این کشور ایجاد خواهم کرد. یکی از راه های اشتغالزایی، کاهش دائمی مالیات ها است."

میت رامنی شنبه گذشته در انتخابات مقدماتی حزبی در ایالت میشیگان توانست با تاکید بر تلاش برای احیای اقتصاد این ایالت، به پیروزی برسد. اقتصاد میشیگان به خاطر مشکلات بخش خودروسازی دچار رکود شده و این ایالت دارای بالاترین میزان بیکاری در آمریکاست.

در این حال، آقای رامنی سابقه اقتصادی رقیب اصلی خود، سناتور جان مک کین را هم زیر سوال برده و از او به خاطر مخالفت با سیاست کاهش مالیاتی جورج بوش در اوائل دوران ریاست جمهوری اش انتقاد کرده است.

جمهوری خواهان آمریکا طرفدار سیاست های مالی محافظه کارانه از جمله کاهش هزینه های جاری دولت و مالیات ها هستند.

دموکرات ها می گویند سیاست های کاهش مالیاتی جمهوری خواهان به نفع سرمایه گذاران و افرادی است که درآمدهای بالا دارند و فشار مالی را بر طبقه متوسط افزایش داده است.

رودی جولیانی
با نزدیک شدن تاریخ برگزاری انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه در فلوریدا، جولیانی که سرمایه گذاری سیاسی خود را در این ایالت در خطر می بیند، به شعار های اقتصادی روی آورده است

آقای مک کین هم که از نمایندگان با سابقه مجلس سنای آمریکا است، در پاسخ به آقای رامنی از سابقه اقتصادی خود دفاع کرده است: "من به خوبی بر مسائل اقتصادی احاطه دارم. من انقلاب ریگان را همراهی کردم و زمانی که بودجه کشور و مالیات ها را کاهش می داد، همراه او بودم. من رئیس کمیته بازرگانی مجلس سنا بودم و این کمیته عملا به همه مسائل اقتصادی آمریکا رسیدگی می کند. روزنامه اقتصادی وال استریت ژورنال در نظرسنجی اخیر خود از اقتصاددانان معتبر درباره من پرسیده و همه آنها گفته اند من به خوبی از عهده مسائل اقتصادی برخواهم آمد."

روزنامه معتبر نیویورک تایمز هم در سرمقاله روز جمعه خود از آقای مک کین به عنوان مناسب ترین فرد برای نامزدی ریاست جمهوری آمریکا از میان داوطلبان حزب جمهوری خواه نام برده و از او حمایت کرده است.

سناتور مک کین خواستار کاهش دائمی مالیات ها و پائین آوردن هزینه های دولت است.

از سوی دیگر، رودی جولیانی شهردار پیشین نیویورک که با هدف پیروزی در ایالت پرجمعیت فلوریدا از تبلیغ در شش ایالتی که پیش از این انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه در آنها برگزار شده است، صرف نظر کرده بود، مسائل اقتصادی را جایگزین شعارهای انتخاباتی پیشین خود درباره مبارزه با تروریسم و سیاست خارجی کرده است.

موقعیت آقای جولیانی که تا پیش از برگزاری انتخابات مقدماتی حزبی به عنوان بخت اول پیروزی در فلوریدا تثبیت شده بود، به شدت به خطر افتاده است و بر اساس نظرسنجی ها او در این ایالت برای رتبه سوم فهرست جمهوری خواهان با مایک هاکابی، دیگر داوطلب این حزب در رقابت است.

آقای جولیانی خواستار کاهش مالیات ها است و موفقیتش را در اداره اقتصاد شهر نیویورک که هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان است، بیانگر توانایی خود در حوزه اقتصاد می داند.

"از میان داوطلبان ریاست جمهوری، تنها من توانسته ام اقتصاد یک دولت محلی را متحول کنم. زمانی که شهردار نیویورک شدم، وضع اقتصادی این شهر خراب بود، کسری بودجه شدید داشتیم، میزان بیکاری به ده و نیم درصد رسیده بود و ۳۰۰ هزار فرصت شغلی از بین رفته بود. من وضع را تغییر دادم، بیکاری را به نصف کاهش دادم، ۴۵۰ هزار فرصت شغلی درست کردم و مالیات ها را هفده و نیم درصد کاهش دادم."

باراک اوباما
کارشناسان سناتور اوباما را بخت اول پیروزی در انتخابات مقدماتی دموکرات ها در کارولینای جنوبی می دانند ولی ادامه نگرانی رای دهندگان از وضع اقتصاد، موضع خانم کلینتون را تقویت خواهد کرد

مایک هاکابی دیگر داوطلب جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا هم خواستار کاهش مالیات ها است. در این حال او خواستار نگرشی بلند مدت به مشکلات اقتصادی و سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت ها با هدف ایجاد فرصت های شغلی و ایجاد تحرک در اقتصاد ملی است.

افزایش بخت هیلاری

کارشناسان افزایش توجه طرفداران حزب دموکرات آمریکا به مشکلات اقتصادی این کشور را به نفع هیلاری کلینتون می دانند.

باراک اوباما، رقیب اصلی خانم کلینتون بارها از او به خاطر رای دادن به قطعنامه کنگره که به جورج بوش اجازه آغاز حمله به عراق را می داد انتقاد کرده است ولی با ادامه مشکلات اقتصادی توجه رای دهندگان به این موضوع کم تر از قبل شده است.

بخش مهمی از پیروزی خانم کلینتون در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در نیوهمشایر در هجدهم دی ماه هم به علت شعارهای اقتصادی او بود.

سناتور کلینتون همچنین از تجربه مثبت اقتصادی دوران ریاست جمهوری همسرش بیل کلینتون و ایجاد فرصت های شغلی جدید در این دوران، به عنوان برگ برنده ای در مبارزات انتخاباتی استفاده می کند.

خانم کلینتون که بر اساس نظرسنجی ها در ایالت کارولینای جنوبی، در انتخابات مقدماتی حزبی این ایالت پس از باراک اوباما در رده دوم قرار دارد، طرحی ۱۱۰ میلیارد دلاری را برای ایجاد تحرک در اقتصاد آمریکا ارائه کرده است.

در مرحله اول این طرح، ۴۰ میلیارد دلار برای کمک به تهیه سوخت مصرفی خانواده ها، تقویت بیمه های بیکاری و افزایش بهره وری سوخت سرمایه گذاری می شود. ۳۰ میلیارد دلار هم برای کمک به خانواده های کم درآمد آسیب دیده از بحران وام های مسکن در نظر گرفته شده است.

بر اساس طرح خانم کلینتون، در صورت ادامه مشکلات اقتصادی، در مرحله دوم این طرح ۴۰ میلیارد دلار تخفیف مالیاتی به خانواده های کم درآمد و طبقه متوسط تعلق می گیرد.

سناتور باراک اوباما هم طرحی ۷۵ میلیارد دلاری برای تخفیف مالیاتی به کارگران و افراد مسن و مقابله با بحران بخش مسکن ارائه کرده است.

جان ادواردز دیگر کاندیدای دموکرات هم ماه گذشته طرحی ۲۵ میلیارد دلاری را برای ایجاد اشتغال، سرمایه گذاری در زیرساخت های انرژی، مقابله با بحران مسکن و اصلاح نظام بیمه بیکاری در آمریکا ارائه کرده بود. به گفته آقای ادواردز در صورت ادامه مشکلات و ایجاد رکود در اقتصاد آمریکا، ۷۵ میلیارد دلار دیگر به این رقم اضافه می شود.

 
 
جدول سهام رکود اقتصادی؟
تلاش آمریکا برای حل مشکل اقتصادی
 
 
انتخابات آمریکا انتخابات آمریکا
پرسش و پاسخ از چگونگی انتخابات
 
 
هیلاری کلینتون انتخابات آمریکا
انتقاد از پیش بینی ها درباره شکست کلینتون
 
 
مایک هاکابی انجمن های آیووا
نخستین گام از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا
 
 
مطالب مرتبط
توافق بر سر طرح محرک اقتصادی در آمریکا
25 ژانويه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
هشدار رئیس آی ام اف درباره اقتصاد جهان
21 ژانويه، 2008 | اقتصاد و بازرگانی
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران