http://www.bbcpersian.com

15:07 گرينويچ - دوشنبه 28 ژانويه 2008 - 08 بهمن 1386

پانزده ماه حبس به خاطر اهانت به آتاتورک

یک استاد دانشگاه ترکیه به دلیل انتقاد از آتاتورک، بنیانگذار ترکیه مدرن، به پانزده ماه حبس تعلیقی محکوم شده است.

آتیلا یایلا، استاد دانشگاه آنکارا که به اهانت به مصطفی کمال پاشا (آتاتورک)، بنیان گذار جمهوری ترکیه مدرن، متهم است، پیشتر گفته بود که جمهوری ترکیه در گذشته بر خلاف باور عموم، از لحاظ سیاسی یک جمهوری مترقی نبوده است.

وی این اظهارات را در سمیناری در سال 2006 که از سوی حزب حاکم عدالت و توسعه برگزار شد، بیان کرد.

وی همچنین گفته بود که بسیازی از اروپائیان از دیدن تصاویر آتاتورک، هفتاد سال پس از مرگش در ادارات و ساختمان های دولتی سردرگم خواهند شد.

آتیلا یایلا به جرم اهانت به آتاتورک از تدریس در دانشگاه آنکارا منع شده و بسیاری از رسانه های گروهی در ترکیه به شدت از وی انتقاد کرده اند.

بر اساس قوانین ترکیه، هر گونه اهانت به آتاتورک غیر قانونی است.

اما آقای یایلا که خود را لیبرال می داند، اتهام اهانت به آتاتورک را رد و بر آزادی آکادمیک خود تأکید کرده است. وی در دادگاه گفت که میراث آتاتورک و نه خود او را زیر سوال برده است.

دادستان در کیفرخواست خود خواستار در نظر گرفته شدن دست کم ۵ سال حبس برای آتیلا یایلا شده بود.

ناظران می گویند محاکمه این استاد دانشگاه نشان می دهد که آزادی های بیان و آکادمیک در ترکیه با محدودیت هایی جدی مواجه است.

ترکیه خواهان عضویت در اتحادیه اروپاست. این اتحادیه هم در برابر خواستار ایجاد تغییرات اساسی در نظام قضایی و سیاسی ترکیه است.

دولت ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که یک قانون جنجالی مانع آزادی بیان که قانون (ماده ۳۰۱) نام دارد را اصلاح خواهد داد.

این قانون "توهین به هویت ترکی یا نهادهای این کشور" را منع می کند.

اما جناح های ملی گرا در ترکیه به شدت با اصلاح این قانون مخالفت کرده اند، هر چند که اتحادیه اروپا مدت هاست که برای لغو آن تلاش می کند.