BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:53 گرينويچ - دوشنبه 03 مارس 2008 - 13 اسفند 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
حملات انتحاری در پاکستان؛ انزوای عناصر بنیادگرا
 

 
 
ایالت سرحد و مناطق قبیله ای
در ایالت مهم شمال غرب پاکستان یعنی ایالت سرحد که سالهاست با بنیادگرایی اسلامی دست به گریبان است حزب پشتون گرای "عوامی نشنال" بیشترین کرسیها را بدست آورده است
روز یکشنبه (2 مارس) در اثر یک انفجار انتحاری در جریان جرگه ای از ریش سفیدان محلی در شمال غرب پاکستان دست کم 40 نفر کشته شده اند. در اثر این حادثه که در "دره آدم خیل" در 40 کیلومتری جنوب پیشاور، مرکز ایالت سرحد، روی داد، عده ای نیز مجروح شدند.

دو روز پیش از آن نیز در اثر انفجاری انتحاری در "سوات" دست کم 38 نفر کشته شدند؛ و چند روز پیش از آن ژنرال مشتاق بیگ، از افسران ارتش پاکستان در یک حمله انتحاری در راولپندی کشته شد.

حملات انتحاری در پاکستان چیز تازه ای نیست. بر اساس گزارشها در سال گذشته میلادی تقریبا هر هفته یک حمله انتحاری صورت گرفته است که شاید مهمترین آنها حمله انتحاری 27 دسامبر باشد که در اثر آن بی نظیر بوتو، رهبر حزب مردم پاکستان کشته شد؛ انفجاری که به تعویق انتخابات پارلمانی منجر شد و البته واقعه ای بود که بسیاری از معادلات را در پاکستان تغییر داد.

ادامه حملات انتحاری در پاکستان و افزایش نسبی آنها در سال جاری و وقوع آنها در ایالت سرحد پاکستان را می توان در ارتباط مستقیم با انتخابات 18 فوریه در پاکستان ارزیابی کرد.

به عبارت ساده تر نتیجه این انتخابات و ترکیب های شکل گرفته سیاسی آن، بالقوه می تواند عناصر تندرو اسلامی به خصوص در ایالت سرحد را تحت فشار قرار دهد و آنها را وادار به واکنش کند؛ واکنشهایی که می تواند به صورت حملات انتحاری نمود پیدا کند.

در این خصوص می توان دست کم به چهار نکته که باعث ایجاد فشار بر بنیاد گرایان می شود اشاره کرد:

1- در این انتخابات حزب چپ میانه مردم پاکستان و احزاب سکولار دیگری مانند حزب "عوامی نشنال" موفق به کسب بیشترین کرسیهای پارلمانی در مرکز و در ایالت سرحد شدند. حزب راست میانه مسلم لیگ ( شاخه نواز) نیز در مجلس شورا پس از حزب مردم آرای زیادی کسب کرد.

این اتفاق باعث شد تا به رهبری حزب مردم و حمایت "عوامی نشنال پارتی" و البته حزب مسلم لیگ آقای نواز، دولتی ائتلافی در مرکز شکل گیرد (اگرچه پارلمان هنوز رسما شروع به کار نکرده است)؛ دولتی که با توجه به حضور زیاد کرسیهای متعلق به احزاب سکولار، این احزاب دارای قدرت بیشتری در آن خواهند بود.

در ایالت مهم شمال غرب پاکستان یعنی ایالت سرحد که سالهاست با بنیادگرایی اسلامی دست به گریبان است حزب پشتون گرای "عوامی نشنال" بیشترین کرسیها را بدست آورده است. این حزب اکنون با حزب مردم که کرسیهای زیادی را پس از آن در پارلمان محلی کسب کرده قرار است دولت ائتلافی محلی را تشکیل دهد.

مدرسه دیوبندی (بر گرفته از سایت این مدرسه)
بسیاری آموزه های مکتب دیوبندی را محور اصلی فکری طالبان و برخی از گروههای تندرو حامی آنها می دانند

مقامات حزب عوامی نشنال به صراحت عنوان کرده اند که آنها خواهان ایجاد تغییرات بنیادی در منطقه هستند و قصد دارند تا مسایل منطقه را بدور از خشونت حل کنند و تلاش خواهند کرد تا با عوامل اصلی تندروی در منطقه یعنی "بیسوادی و بیکاری" مبارزه کنند.

افراسیاب ختک، رئیس ایالتی حزب عوامی نشنال، به بی بی سی گفت که حزب او به همراه حزب مردم آماده هستند تا اصلاحاتی را در اداره امور منطقه ایجاد کنند که مهمترین آن ادغام مناطق خودمختار قبیله ای در ایالت سرحد است.

این اقدامات بدون شک به معنی پیامی به تندروان اسلامی است که بدون شک از احساسات مردمی و بویژه خودمختاری مناطق قبیله ای برای رسیدن به اهداف خود، استفاده می کنند.

2- اخیرا مقامات آمریکایی اعلام کرده اند که دولت جدید پاکستان نبایستی در فکر مذاکره با تندروهای اسلامی و ستیزه جویان حامی طالبان باشد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا، در اواخر ماه فوریه گفت مذاکره با اینگونه عناصر قبلا تجربه شده و فایده ای نداشته است.

این اظهارات و این نکته که ارتش پاکستان اخیرا حملات شدیدی علیه تندروها داشته و موفقیتهایی نیز بدست آورده است، بدون شک فشار را بر ستیزه جویان بیشتر کرده است. به خصوص اینکه ارتش پاکستان به فرماندهی ژنرال اشفاق کیانی به نظر می رسد که درصدد ایجاد چهره ای جدید از ارتش است؛ چهره ای که از معاملات سیاسی بدور است و تلاش دارد درچارچوب امنیت ملی کشور، عمل کند.

3- اتفاق مهم دیگری که افتاده و بالقوه می تواند بر ستیزه جویان تندرو تاثیر گذار باشد، بیانیه مدرسه دیوبندی هند است.

علمای این مدرسه در اواخر ماه فوریه تروریسم و توسل به خشونت را محکوم کردند. مولانا رحمان از علمای ارشد این مدرسه در اظهاراتی خشونت و تروریسم را ناشی از بی فکری و خلاف آموزه های اسلامی توصیف کرد.

دره آدم خیل
انفجار در دره آدم خیل به هنگام نشست ریش سفیدان صورت گرفت

بسیاری آموزه های مکتب دیوبندی را محور اصلی فکری طالبان و برخی از گروههای تندرو حامی آنها می دانند. البته علمای این مکتب چنین ادعاهایی را رد می کنند.

این بیانیه بدون شک بر بسیاری از نیروهای رده پایین گروههای تندرو و البته مردم محلی تاثیر خواهد کرد، نکته ای که بالقوه می تواند تندروها را منزوی کند.

4- نکته دیگری که بویژه در خصوص انفجار انتحاری "دره آدم خیل" می توان گفت این است که این حمله درخلال برگزاری جرگه محلی ریش سفیدان صورت گرفت.

هدف از برگزاری این جرگه بحث امنیت در منطقه و فعالیت طالبان در محل بوده است. جرگه ای که نتایج آن، می تواند ستیزه جویان را بیشتر در منطقه منزوی کند. بر اساس گزارشها قرار بوده جرگه های مشابهی نیز برگزار شود.

این عوامل بطور کل به همراه تعداد دیگری از متغییرها مانند ترکیب نهایی ائتلاف در پارلمان پاکستان، تقابل پرویز مشرف، رئیس جمهور کشور، با پارلمان، وضعیت قضات برکنار شده، موضع گیری احزابی که در انتخابات 18 فوریه شرکت نکردند، فشار آمریکا و غرب بر دولت جدید و البته وضعیت در جنوب افغانستان، بدون شک بالقوه می تواند تندروها را هرچه بیشتر در انزوا قرار دهد؛ انزوایی که برای مقابله با آن بنیادگرایان به هرعملی از جمله افزایش حملات انتحاری دست خواهند زد.

البته در افزایش این حملات نباید نقش عناصر تندرو در دستگاههای امنیتی پاکستان و عوامل خارجی را بطور کل از معادلات نادیده گرفت.

 
 
افراسیاب ختک، رئیس ایالتی "عوامی نشنال پارتی" پاکستان
برنامه های حزب عوامی نشنال در سرحد
 
 
پاکستان شکست بنیادگرایان
روابط افغانستان و پاکستان متحول می شود؟
 
 
صندوق انتخاباتی انتخابات پاکستان
آیا اوضاع آرام می شود؟
 
 
مطالب مرتبط
پاکستان: سفیر ربوده شده زنده است
14 فوريه، 2008 | افغانستان
مشرف قصد کناره گیری ندارد
20 فوريه, 2008 | جهان
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران