BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:13 گرينويچ - شنبه 26 آوريل 2008 - 07 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
معمایی بنام انگلیسی بودن
 

 
 
معمایی بنام انگلیسی بودن
به نظر من، بزرگترین ویژگی و جذابیت انگلستان و مردمانی که خود را انگلیسی می نامند آنست که تعریفی تاریخی برای ملیتشان ندارند
چهار بخش تشکیل دهنده پادشاهی متحد بریتانیا هریک روز ملی خاص خود را دارد و مبدأ هرچهار تاریخ به قدیسان دنیای مسیحیت مربوط است. چند روز پیش روز سن جورج بود و نوبت روز ملی انگلستان، ولی کمتر کسی این روز به یادش بود یا می دانست برای نشان دادن انگلیسی بودن چه باید بکند!

گوردون براون، نخست وزیر اسکاتلندی این دیار دستور داد پرچم انگلستان رادر کنار پرچم ملی بر فراز ساختمان های دولتی به اهتزاز درآورند، ولی چند سالی است که انگلیسی ها در جستجوی هویت گویاتری هستند.

بزرگترین مراسم امسال، که بیشتر به نمایش سیرک شباهت داشت تا روز ملی، در میدان ترافالگار لندن برگزار شد. با وجود کم لطفی جورج قدیس که بادی تند و بارانی سیل آسا پیشکش مریدانش کرد، برنامه ها متنوع بود. در یک غرفه، شیرچای و بیسکویت می فروختند و در غرفه ای دیگر سبزیجات و میوه های بومی انگلستان را به نمایش گذاشته بودند.

در کنار چند سخنرانی آتشین درباره "انگلستان همیشه سبزو خرم"، برای سرگرمی مردمی که از کنار این میدان بزرگ در وسط یکی از شلوغ ترین نقاط مرکز لندن می گذشتند، رقص و موسیقی ای برپا بود که به موسیقی و پایکوبی خاص مردمان آمریکای لاتین بیشتر شباهت داشت. ظاهرا، خود برگزار کنندگان هم نمی دانستند چه چیز را باید جشن بگیرند. پیشنهادهای من بماند برای آخر!

تلاش برای کشف هویت انگلیسی و حساسیتی که این "جستجو" در میان بعضی از مردمان بومی وسیع ترین بخش این جزیره بر انگیخته، بیشتر ناشی از گسترش احساسات ملی گرایانه در میان مردمان اسکاتلند و ویلز است که درحالیکه خوب می دانند اگر به زبان انگلیسی تکلم نکنند کلاهشان پس معرکه است، ولی می خواهند آموزش زبان های بومی سرزمینشان را در مدارس اجباری کرده و در مورد اسکاتلند، حتی راهشان را جدا کرده و استقلال سیاسی پیدا کنند.

خورش هندی کاری جوجه با سس ماست
بچه های انگلیسی، اسپاگتی را خوشمزه ترین غذا می دانند و پدر و مادرهای آنها، خورش هندی کاری جوجه با سس ماست را. بدون این " انگلیسی ها" انگلستان امروزی، انگلستان نخواهد بود.

پیامد اینگونه نمایش های ملی گرایانه از طرف همسایگان کوچکتر انگلستان و پافشاری حزب های محلی آنها بر داشتن زبان و آداب و رسومی جدا از برادر بزرگتر، واکنشی اغلب غیر دوستانه به بار آورده است. در مراسم میدان ترافالگار، اعتراض پر سر و صدای چند نفر که خود را لندنی و انگلیسی اصیل معرفی کردند این بود که چرا سراسر میدان با پرچم های سن جورج تزئین نشده است و مردم سرودهای میهنی سال های جنگ را فراموش کرده اند!! گویی اسکاتلندی ها و مردمان ویلز و ایرلند شمالی از جنگ معاف بودند. شاید به همین دلیل بود که در شهر منچستر، پلیس ۹ نفر را به علت سر دادن سرودهای نژاد پرستانه بازداشت کرد.

بر گردیم به روز ملی انگلستان. به نظر من، بزرگترین ویژگی و جذابیت انگلستان و مردمانی که خود را انگلیسی می نامند آنست که تعریفی تاریخی برای ملیتشان ندارند.

مردمانی که از زمان دو قرن تسلط رومی ها براین جزیره تا امروز، چه در جنگ یا صلح، با ملت های دیگر در هم آمیختند؛ از وایکینگ ها گرفته تا دیگر اروپائیان، ازسرزمین های دور و نزدیک همه آمدند، ماندند و" انگلیسی" شدند. مردمانی که پادشاه فرانسوی و هلندی داشتند و اصل و نسب خانواده سلطنتی فعلی شان هم آلمانی است؛ آنها هم آمدند و آنگلو ساکسون و انگلیسی زبان شدند.

انگلیسی های امروزی، غیر از بومیانی که در طی قرون، خون رومی و فرانسوی و آلمانی و هلندی و دهها ملل دیگر در رگهایشان جاری شد، بیشتر نسل دوم و سوم هندی ها و پاکستانی ها و بنگلادشی ها و مردمان جزایر دریای کارائیب و آفریقائی های مهاجر هستند که مثل اروپائیان در اینجا ریشه دوانده اند.

نقش آنها درتکامل آداب و رسوم و سلیقه های ملی انگلستان حیاتی و غیر قابل انکار است. دهها سال است که موسیقی مردمی این جزیره ریشه های بومی خود را فراموش کرده و تب و تاب آفریقایی و کارائیبی پیدا کرده است. بچه های انگلیسی، اسپاگتی را خوشمزه ترین غذا می دانند و پدر و مادرهای آنها، خورش هندی کاری جوجه با سس ماست را. بدون این " انگلیسی ها"، انگلستان امروزی، انگلستان نخواهد بود.

ارزش زباله !

بعد از سالها خواهش و تمناهای کم نتیجه و آزمایش طرح و برنامه های مختلف برای ترغیب مردم به دور نیانداختن بطری های خالی، مقام مسئول رسیدگی به امر زباله های بازیافتی در وزارت محیط زیست این دیار از بازگشت به روشی سخن گفته که همیشه در ایران، و احتمالا خیلی کشورهای دیگر، رایج و نتیجه بخش بوده است، همانا پرداخت ودیعه برای بطرهای شیشه ای نوشابه ها.

جمع آوری مواد بازیافتی سال ها است که مسئولیت شهرداری ها بوده، و وظیفه مردم، جدا کردن شیشه، پلاستیک، فلز و کاغذ از میان زباله های خانگی و تحویل هفتگی آن به رفتگران. ولی با رواج تغذیه سرپایی و حتی در حال حرکت!! که به گمانم در دنیای پستانداران منحصر به اشرف مخلوقات باشد، اینگونه مواد، چه زباله یا مواد قابل بازیافت را می توان به وفور در کوچه وخیابان و اتوبوس و قطار یافت.

حال باید دید چطور گروهی که با چند دوجین قوطی آبجو به تماشای مسابقه فوتبال رفته اند، خالی شده ها را کیسه کرده و روز بعد، به اداره حفاظت ازمحیط زیست شهرداری محله شان می برند

یک سال پیش، دولت بریتانیا قانونی گذراند که حتی به خیابان ریختن زرورق یک آب نبات را جرم شناخت و جریمه ای نسبتا سنگین برایش تعین کرد، چه رسد به ته مانده غذاهای سرپایی و یا خالی کردن زباله در محلی غیر مجاز که برایش زندان هم تعین شد. اگرهدف قانونگذاران ترساندن مردم بود، ما که هنوز اثر بازدارنده آنرا ندیده ایم!

این بار، خانم جوان رادوک، معاون وزارت محیط زیست که جلوگیری از به هدر رفتن مواد بازیافتی از مسئولیت های او است، پس از مشاهده نتایج بازگشت به روش پرداخت ودیعه برای بطری های شیشه ای در ایالت آیووا در آمریکا، دستور تحقیقاتی تازه داده است که دریابد چطور می توان بطری های شیشه ای و قوطی های فلزی نوشابه ها را از چال کردن در گودهای زباله نجات داد؟

تجربه پرداخت ودیعه در آیووا، ۷۰ درصد از به هدر رفتن بطری های شیشه ای در این ایالت کاسته است. ولی مسئله بزرگتر در این جزیره، و شاید در تمام دنیا، قوطی های اغلب آلومینیومی مشروبات مختلف به وپژه آبجو است.

افزایش روز افزون قیمت آلومینیوم و قلع در بازار های دنیا، دور ریختن ده ها میلیون از این قوطی ها را هم مسئله زیست محیطی کرده و هم اقتصادی؛ یکی از راه حل های پیشنهاد شده، خریدن این قوطی ها است! حال باید دید چطور گروهی که با چند دوجین قوطی آبجو به تماشای مسابقه فوتبال رفته اند، خالی شده ها را کیسه کرده و روز بعد، به اداره حفاظت ازمحیط زیست شهرداری محله شان برده و، با ادای مسئولیت شهروندی خود، محموله شان را نقد کرده و روانه خرید قوطی های پر شوند!

تمام این اقدامات ارزشمند است و محترم، ولی نمی دانم چرا هیچکس در فکر علاج درد قبل از نازل شدنش نیست. سئوالی که مطرح نشده این است که اگر بزرگ و کوچک نمی دانند که شیشه آشغال نیست، یا قوطی آلومینیومی و کیسه پلاستیکی نمی پوسد، چه باید کرد که بدانند؟ امیدوارم که تحقیقات جاری، تنها راه کمک به حفظ محیط زیست آیندگان را خرید زباله امروزی ها تشخیص ندهد.

عاقبت بازیگوشی پرنس!

دو هفته پیش، وقتی پرنس ویلیام، پسر ارشد چارلز، ولیعهد بریتانیا دوره فشرده آموزش خلبانی نیروی هوایی را با یک پرواز "سولو" (تک نفره و بدون کمک) تمام کرد و از دست پدرش درجه خلبانی گرفت، همه استعداد شاهزاده جوان را ستودند که توانست در عرض ۳ ماه به تنهایی خلبانی کند.

چند روز بعد، وقتی روزنامه ها نوشتند که بعد از گرفتن گواهینامه خلبانی، پرنس ویلیام با یک هلیکوپتر حمل و نقل از نوع شینوک (یکی از بزرگترین نوع خود در دنیا) گشت زده و در باغ خانوادگی کیت میدلتون ، دوست دخترش و نامزد احتمالی اش فرود آمده، روابط عمومی ستاد نیروی هوایی سلطنتی سئوال باران شد که داستان چیست؟

هفته پیش، روابط عمومی وزارت دفاع، در بیانیه ای موافقت مسئولان آموزش خلبانی با ۵ پرواز خصوصی پرنس ویلیام با هلی کوپتر شینوک را تصمیمی نسنجیده خواند و از بابت آن پوزش خواست.

پاسخ رسمی این بود که پرواز با شینوک در ارتفاع کم، بخشی از دوره آموزشی پرنس ویلیام برای هدف یابی در مراکزمسکونی بوده است و با اطلاع و موافقت قبلی افسران مافوق او صورت گرفته بود. بعد معلوم شد که این پروازهای آموزشی یکی دوتا نبوده است. خلبان جوان، اول در ۲ آوریل با یک شینوک بر فراز خانه ییلاقی پدرش، پرنش چارلز پرواز کرده بود؛ دو روز بعد همان شینوک را از پایگاه هوایی نزدیک لندن به پرواز درآورده و بسوی شهر ردینگ درغرب هدایت کرده و در مزرعه پدر دوست دخترش فرود آورده تا به قول روزنامه های لندن، "جلوی پدر ومادر دوست دختر وهمسراحتمالی اش ژستی آمده باشد."

این پروازهای آموزشی، پنج روزبعد با مأموریتی برای شناسایی هوایی بناهای مهم ادامه پیدا می کند؛ و چه بنایی مهمتر از کاخ ساندرینگهام، قصر ملکه الیزابت و مادر بزرگ خلبان جوان در سواحل شرقی انگلستان.

سرانجام، در روز ۱۱ آوریل، هلیکوپتر شینوک پرنس ویلیام یکبار دیگر به پرواز در می آید.

هدف؟ جزیره وایت.

مأموریت؟ شرکت در پارتی قبل از ازدواج پیتر فیلیپس، پسر پرنسس آن، عمه خلبان جوان. اما نه پروازی مستقیم. چون پرنس هاری، برادر کوچکتر خلبان هم که به این پارتی دعوت داشت در لندن بود. برادر بزرگتر، بعد از یک فرود نوک پایی او را هم به جزیره وایت می رساند.

انتشار جزئیات این پروازهای آموزشی صدای اعتراض خانواده خلبانان نیروی هوایی را درآورد که در زمانیکه آنها برای دیدن همسران درمأموریتشان باید ماه ها صبر کنند و همه جا صحبت از محدودیت ها در بودجه وزارت دفاع است، گردش های پرنس خلبان با هلیکوپتر شینوک چگونه تعبیر خواهد شد؟

هفته پیش، روابط عمومی وزارت دفاع، در بیانیه ای موافقت مسئولان آموزش خلبانی با ۵ پرواز خصوصی پرنس ویلیام با هلی کوپتر شینوک را تصمیمی نسنجیده خواند و از بابت آن پوزش خواست.

آموزش نظامی بعدی پرنس ویلیام در نیروی دریایی خواهد بود. ببینیم نتایج گشت دریایی یا زیر دریایی او از آب چه درخواهد آمد؟

 
 
. در این جزیره...
دولت، بازار و بانک و البته خالق جیمزباند!
 
 
. در این جزیره...
در جستجوی اکسیر خوشبختی!
 
 
جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا در این جزیره
بستن سری که درد نمی کند... !
 
 
مایکل مارتین رئیس مجلس عوام در این جزیره
دو نوع شفافیت!
 
 
هدر میلز در این جزیره
بودجه ای که حلال مشکلات نشد
 
 
الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در این جزیره
تابعیت یا شهروندی!
 
 
در این جزیره در این جزیره
DNA دعوا برسر ما لکیت
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | جهان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران