http://www.bbcpersian.com

13:02 گرينويچ - پنج شنبه 10 آوريل 2008 - 22 فروردین 1387

چین از خنثی سازی توطئه آدم ربایی در المپیک خبر داد

وزرات امنیت ملی چین اعلام کرد که توطئه ربودن ورزشکاران و خبرنگاران در جریان رقابتهای المپیک پکن را کشف و خنثی کرده است.

آن گونه که سخنگوی وزارت امنیت ملی چین در جمع خبرنگاران اعلام کرده، طی عملیات غافلگیرانه نیروهای امنیتی در استان مسلمان نشین سین کیانگ در شمال غرب چین، سی و پنج نفر که مظنون به طراحی توطئه ربودن ورزشکاران و خبرنگاران المپیک بوده اند بازداشت شده اند.

مشخص نیست که آیا توطئه یاد شده همان توطئه ای است که پلیس چین در ماه ژانویه گذشته از کشف و خنثی سازی آن خبر داد یا خیر.

استان سین کیانگ که دولت چین از کشف توطئه علیه بازیهای المپیک در آن خبر داده، محل زندگی اویغورهای مسلمان است که بخشی از آنان خواهان جدایی از چین و تشکیل کشوری به نام ترکستان شرقی اند.

آدمربایی با اهداف سیاسی در جریان بازیهای المپیک یک بار در سال 1972 در المپیک مونیخ روی داده که طی آن، نه ورزشکار اسرائیلی به دست گروهی فلسطینی ربوده و سپس کشته شدند.

با توجه به حساسیتهایی که نسبت به برگزاری مراسم المپیک در کشور چین ایجاد شده، هر چه زمان آغاز المپیک پکن نزدیکتر می شود، حساسیتهای امنیتی نیز افزایش می یابد.

مقامات دولتی همچنین می گویند ماه گذشته دو تن از مسافران هواپیمایی که از سین کیانگ به مقصد پکن در حال پرواز بود، کوشیدند هواپیما را بربایند و باعث سقوط آن شوند اما با تلاش خدمه هواپیما، در این اقدام ناکام ماندند.

مقامات چینی اعلام کرده که این دو مسافر دستگیر شده اند اما در پاسخ به دیپلماتهای غربی که خواهان اطلاعات بیشتری در مورد این هواپیماربایی شده اند گفته اند که هنوز اطلاعات بیشتری در این زمینه در دست نیامده است.

از سوی دیگر، فعالان اویغور، داستان هواپیماربایی را ساختگی می دانند و مقامات چینی را متهم می کنند که با جعل این داستان قصد سرکوب مردم سین کیانگ و جلوگیری از ابراز شکایات و خواستاه های آنان دارند.

بسیاری از مردم سین کیانگ از مهاجرت گسترده چینیهای استان هان به این استان شکایت دارند اما تنها موارد اندکی از خشونت در این زمینه بروز کرده است.

دولت چین جدایی طلبان اویغور را تروریست می داند و طی دو دهه گذشته بیش از 260 اقدام تروریستی را به آنان نسبت داده است.