BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:48 گرينويچ - شنبه 03 مه 2008 - 14 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نفت و دردسر بود و نبود آن!
 

 
 
جایگاههای عرضه مواد سوختی
پیام دولت به مردم این است که برای مدتی کمر بندها را باید سفت کرد. این تازه آغاز داستان است.
در این دیار همه جا صحبت از عواقب مستقیم و غیر مستقیم افزایش بهای نفت است.

در حالیکه کارکنان بزرگترین پالایشگاه اسکاتلند، بر سر مزایای بازنشستگی اعتصاب می کنند و سندیکای کامیونداران در اعتراض به افزایش روز افزون قیمت گازوئیل، با کاروانی از کامیون، رفت و آمد مرکز لندن را بند میآورند، دو شرکت نفتی شل و بریتیش پترولیوم از سودی بی سابقه خبر می دهند! و پیام دولت به مردم این است که برای مدتی کمر بندها را باید سفت کرد. این تازه آغاز داستان است.

حتی پیش از آنکه بهای جهانی نفت خام به مرز بشکه ای 120 دلار برسد، گوردون براون، نخست وزیر به مردم هشدار داده بود که در یکی دو سال آینده هزینه زندگی سنگین تر خواهد شد.

آنچه را که گوردون براون در مقاله ای در یک روزنامه عامه پسند با مردم در میان گذاشت، هم به بحران پولی ناشی از سوخت شدن صدها میلیارد دلار وام های غیر قابل وصول مسکن در آمریکا مربوط می شد که امواج آن به بانک های این دیار هم سرایت کرد، و هم صعود سریع و بی سابقه بهای سوخت.

اولین ضربه را زمستان گذشته شرکت های خصوصی با افزایش 16 درصد در نرخ مصرف خانگی گاز و برق وارد آوردند و در دفاع از خود، بی درنگ تقصیر را به گردن بازار جهانی نفت انداختند.

در آنزمان، بهای نفت حدود بشکه ای 100 دلار بود. ولی وقتی به مرز 120 دلار رسید، دوباره گفتند که تا بهار سال آینده مجبور خواهند بود بهای انرژی را بالاتر هم ببرند. شاید تا حدود 25 درصد که در آنصورت، میانگین هزینه سالانه تأمین انرژی هر خانوار در این جزیره از مرز هزار پوند ( دو هزار دلار) خواهد گذشت و به تخمینی، یک میلیون نفر را به تعداد کسانی اضافه خواهد کرد که برای گرم کردن خانه شان از دولت کمک مستقیم می گیرند.

سوپرمارکت
اکنون مدتی است که قیمت گوشت و سبزی و میوه سیر صعودی پیدا کرده است

ضربه دوم، گران شدن مواد خوراکی بود. تقصیر آنرا هم سوپر مارکت ها به گردن قیمت نفت انداختند، چون با گرانتر شدن هزینه حمل ونقل، چاره دیگری نداشتند. اکنون مدتی است که قیمت گوشت و سبزی و میوه سیر صعودی پیدا کرده و به گزارش مرکزی که شهروندان درگیر گرفتاری های مالی را راهنمایی می کند، گرانی ارزاق و سنگینی باز پرداخت قروضی که برای تأمین ضروریات زندگی از بانک ها گرفته شده ، برای اولین بار گریبانگیر طبقه متوسط هم شده است.

ولی وقتی قیمت نان و برنج بطور ناگهانی حدود 20 درصد بالا رفت، به ملت گفتند این یکی زیر سر جانشین آتی نفت و بنزین، یا همان سوخت نباتی است. اتانول را که از نیشکر و ذرت و چند گیاه دیگر بدست می آید، حزب های سبز تنها جایگزین پاک و سالم بنزین می شناسند، ولی سهم این سوخت انقلابی هنوز به 2 درصد مصرف بنزین خودرو ها در این دیارنرسیده، مشکل آفرید و آینده تولیدش به زیر سئوال رفت.

مشکل، افزایش تقاضا برای اتانول در آمریکا و اروپا است که کشت آنرا برای کشاورزان در خیلی کشورها مقرون به صرفه کرده است؛ چون مساحت مزرعه ثابت بود، آنها از کشت گندم و جو و برنج کم کردند تا سوخت گیاهی بکارند. دیری نگذشت که در این دیار، قیمت نان و ماکارونی و محصولات مشابه ناگهان بالا رفت و صدای مردم را درآورد؛ در مصر و پاکستان و چند کشور آمریکای لاتین، کمبود نان شورش آفرید.

با تأئید تأثیر منفی تولید سوخت نباتی بر تولید غله در دنیا و افزایش قیمت دهها جنس و کالا و خدمات ضروری به دلیل گرانتر شدن فرآورده های نفتی در بازار، دولت بریتانیا را مجبور به مداخله کرد.

شرکتهای نفتی
توصیه دولت به این دو شرکت بزرگ نفتی دنیا برای سرمایه گذاری کلان در میدان هایی که ذخایر آن رو به اتمام گذاشته، از واقعیت دیگری حکایت می کند که از آینده وضع بازار جهانی نفت خبر می دهد.

در روزی که دو شرکت نفتی بزرگ بریتیش پترولیوم و شل، در بیلان کار 3 ماهه اول سال جاری خود به ترتیب، 6.6 و 7.8 میلیارد دلار سود نشان دادند، گوردون براون، نخست وزیر، در پیشنهادی دوستانه به آنها گفت بخشی از این سود بی سابقه را در طرح های جدید اکتشاف در میدان های نفت و گاز متعلق به بریتانیا دریای شمال سرمایه گذاری کنند!

توصیه دولت به این دو شرکت بزرگ نفتی دنیا برای سرمایه گذاری کلان در میدان هایی که ذخایر آن رو به اتمام گذاشته، از واقعیت دیگری حکایت می کند که از آینده وضع بازار جهانی نفت خبر می دهد.

بیش از 30 سال است که عربستان سعودی نیروی تعادل بخش بازار جهانی نفت بوده و هرگاه که، به دلایل سیاسی یا اقتصادی قیمت فوران می کرد، عربستان سعودی، با سرازیر کردن نفت به بازار، باعث آرامش می شد. سیاستی که ریاض مدتی است ترک کرده است.

تغییر و تحول دیگر، عطش روز افزون چین و هند، دو ابر قدرت نوظهور اقتصادی دنیا به نفت و گاز است که به انحصار اقتصاد های غرب در تعین تقاضا در بازار انرزی پایان داده است.

در حالیکه، گسترش بازار عرضه و تقاضا، همانطور که بیلان 3 ماهه شل و بریتیش پترولیوم نشان داد، به سود شرکت های نفتی خصوصی است، ولی تفوق روز افزون شرکت های ملی نفت و گاز بر بازار تولید، انتقال وعرضه انرژی، مثل گازپروم روسیه، بتدریج، میدان عملیات شرکت های خصوصی را تنگ تر می کند.

جالب اینجا است که با وجود اینهمه نشانه های نامساعد، مصرف کنند گان عادی انرژی در این جزیره، هنوز ماجرا را آنقدر جدی نگرفته اند که در راه و روش زندگیشان تجدید نظر کنند؛ از یک طرف، همه از گرمایش جو این کره خاکی ابراز نگرانی می کنند و می گویند به خاطر نسل های آینده هم که شده باید از خود خواهی دست برداریم و کمتر بسوزانیم و از طرف دیگر، از گرانتر شدن بنزین و گاوزوئیل و بهای تأمین سوخت و انرژی در خانه می نالند و مالیات حراست ازمحیط زیست را هم زور گوئی می پندارند!

چهار سال پیش، گری بکر، اقتصاد دان آمریکایی برنده جایزه نوبل، در مقاله ای خطاب به دولتمردان غربی نوشت که اگر می خواهید مردم کمتر بنزین مصرف کنند، گرانترش کنید. توصیه او، رساندن قیمت یک گالون بنزین( چهار و نیم لیتر) به 2 دلار و نیم بود؛ در همان مقاله، گری بکر پیش بینی کرد که هرگاه بهای یک بشکه نفت خام به 80 دلار برسد، چرخ قطار اقتصاد دنیا از ریل خارج خواهد شد.

امروز، بهای یک گالون بنزین در آمریکا بالای 3 دلار است؛ در این دیار هم بزودی به 5 پوند (10 دلار) خواهد رسید. و در حالیکه قیمت یک بشکه نفت خام هم در مرز 120 دلار می چرخد، نه هنوز از میزان مصرف بنزین چیزی کم شده و نه از خروج قطاری از خط خبری رسیده. این هم از پیش بینی های استادان فن. پس شاید بی جهت نیست که از قدیم گفته اند همه اش زیر سر نفته!

ملی گرایی در دهکده جهانی

دو باشگاه انگلیسی منچستر یونایتد و چلسی، به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیدند

از روزی که تیم های فوتبال دو باشگاه انگلیسی منچستر یونایتد و چلسی، به فینال لیگ قهرمانان اروپا رسیدند، تمام رسانه ها، از جمله بی بی سی، تیتر خبری این موفقیت بی سابقه را اولین فینال " تمام انگلیسی" تیم های قهرمان انتخاب کردند. مسابقه، ماه آینده در روز 21 همین ماه در مسکو برگزار خواهد شد و از حالا تخمین زده شده که 50 هزار نفر از طرفداران دو تیم از این دیار رهسپار پایتخت روسیه خواهند بود.

یک روز بعد از پوشش خبری مسابقه هایی که به موفقیت این دو تیم منجر شد و تفسیرهای مفصل مربوطه، ایمیل هایی انتقادی به رسانه ها رسید که چرا می گوئید فینال تمام انگلیسی؟ حرف معترضین این بود که فقط اسم و محل این باشگاه ها انگلیسی است! که حرف نادرستی نبود!

بیشتر بازیکنان هر دو تیم منچستر یونایتد و چلسی از خارج از انگلستان استخدام شده اند؛ یعنی حتی اسکاتلندی و ایرلندی و اهل ویلز هم قبول نیست. علاوه بر بازیکن ها، سر مربی منچستر یونایتد اهل اسکاتلند است و سر مربی چلسی اسرائیلی است. و با لاخره، صاحبان دو باشگاه هم انگلیسی نیستند. باشگاه چلسی متعلق به یک میلیاردر روس است و منچستر یونایتد، مال یک میلیاردر آمریکایی است.

وقتی تعداد این ایمیل های نیشدار بیشتر شد، چند شبکه رادیو- تلویزیونی آنرا به اینصورت در برنامه های ورزشی شان مطرح کردند که در دهکده جهانی امروز، باشگاه های فوتبال می توانند ملیت خاصی داشته باشند؟

سئوالی که با توجه به واقعیات روز بی جا و جواب آن واضح بود. چون نه فقط در این جزیره که در تمام اروپا، باشگاه فوتبال حرفه ایی که تمام بازیکنانش تک ملیتی باشند نادر است.

موضوع جالب تری که در جریان بحث ملیت باشگاه ها و موفقیت دو باشگاه انگلیسی در گرفت، وضع نه چندان درخشان تیم ملی فوتبال انگلستان بود که چند ماه پیش نتوانست خود را به مسابقات جام ملت های اروپا برساند. منتقدین باشگاه های چند ملیتی گفتند باشگاه ها، با استخدام بهترین و گرانترین بازیکنان خارجی، امکانات برای پرورش استعدادهای داخلی را محدود می کنند. به عبارتی، انگلستان بهترین تیم های باشگاهی دنیا را دارد، ولی تیم ملی آن چنگی به دل نمی زند.

خوب یا بد، در دهکده جهانی مان، ورزش باشگاهی نه مرز می شناسد و نه غرور ملی. محلی است برای سرمایه گذاری و پول درآوردن. نیمی از ثروتمند ترین باشگاه های فوتبال دنیا در این دیار است و منچستر یونایتد با 900 میلیون پوند در صدر آن. در شرایطی که باشگاه ها فوتبال، صد ها میلیون پوند خرج استخدام بازیکنان بین المللی می کنند و امتیاز پخش تلویزیونی مسابقات خود را چندین میلیون می فروشند، جای چندانی برای ملی گرایی باقی نمی ماند.

ضمنا، فراموش نکنیم که استخدام سرمربی برای تیم ملی انگلستان هم از این قاعده مستثنی نیست. سر مربی فعلی ایتالیایی است؛ قبلی سوئدی بود و به هیچکس هم نگفتند که حقوق و مزایای آنها چقدر است.

شهردار جدید مبارک

بعد از 8 سال، لندن بزرگ صاحب شهرداری تازه شد. برنده انتخابات، بوریس جانسون، از حزب محافظه کار است که، به اعتراف خودش، هیچ تجربه ای در امور شهرداری ندارد. در واقع لندن، بیشتر به یک کشور شبیه است تا شهری بزرگ؛ سالانه بیشتر از 22 میلیارد پوند بودجه دارد و بازده اقتصادی و مالی آن، رکن اصلی تولید ناخالص ملی انگلستان است.

چالش اصلی شهردار جدید، که بر جای کن لیوینگستون، از حزب کارگر و اولین شهردارسراسری لندن بزرگ تکیه خواهد زد، تکمیل بموقع دهکده المپیک برای مسابقات 2012 است و همچنین آماده کردن شهر لندن برای پذیرش ده ها هزار ورزش دوست از سراسر دنیا.

 
 
. در این جزیره...
دولت، بازار و بانک و البته خالق جیمزباند!
 
 
. در این جزیره...
در جستجوی اکسیر خوشبختی!
 
 
جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا در این جزیره
بستن سری که درد نمی کند... !
 
 
مایکل مارتین رئیس مجلس عوام در این جزیره
دو نوع شفافیت!
 
 
هدر میلز در این جزیره
بودجه ای که حلال مشکلات نشد
 
 
الیزابت دوم، ملکه بریتانیا در این جزیره
تابعیت یا شهروندی!
 
 
در این جزیره در این جزیره
DNA دعوا برسر ما لکیت
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | جهان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران