BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:13 گرينويچ - سه شنبه 06 مه 2008 - 17 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
میراث ریاست جمهوری بوش و پوتین
 

 
 
ولادیمیر پوتین و دیمیتری مدویدف
دیمیتری مدویدف (چپ) خود را همگام و سازگار با سیاستهای رئیس جمهور پیشین نشان داده است
در روز چهارشنبه 7 مه، در مراسم تحلیف دیمیتری مدویدف، رئیس جمهور تازه روسیه، وقتی گارد ریاست جمهوری حامل نشان رئیس جمهور در تالارهای پرزرق و برق کاخ کرملین قدم آهسته از مقابل ولادیمیر پوتین عبور می کند، چه چیزی در ذهنش خواهد بود؟

آیا او احساس رضایت خواهد کرد که همه چیز بر اساس برنامه پیش رفته است؟

یا وقتی او روی فرش قرمز پشت سر دیمیتری مدویدف به سمت جایگاه برای حضور در مراسم ادای سوگند حرکت می کند، صداهای بسیار اندک سکوت را خواهد شکست؟

آقای پوتین خوب می داند که راهپیمایی بسیار آرام و طولانی خواهد بود؛ مراسمی کشدار که قرار است فرد را از سنگینی مسئولیتی که بعهده می گیرد به فکر بیندازد، و او را مجبور سازد تحسین و تمجید موقر شخصیتهای برجسته را بشنود و نگاه کنجکاو رسانه ها را بر صورت خود احساس کند.

البته این بار دوربینها به سوی او نخواهند بود، بلکه جانشین او، سومین رئیس جمهور روسیه در مرکز توجه قرار خواهد داشت.

رهبری مشترک

البته آقای پوتین به دست دیگران از صحنه خارج نمی شود.

او روز جمعه در رژه روز پیروزی در کنار رئیس جمهور جدید روسیه خواهد ایستاد.

او می تواند هنوز انتظار داشته باشد که در مقام نخست وزیر، از او بارها نقل قول شود و در اخبار تلویزیون روسیه بارها تصاویر او پخش شود.

و فراموش نکنیم که او اکنون رئیس حزب "روسیه متحد" است که بزرگترین حزب دوما، پارلمان روسیه به شمار می رود و در این شرایط موقعیت خود را در دنیای بی ثبات رهبری مشترک تحکیم کرده است.

بله، روسای جمهور روسیه حق دارند نخست وزیر خود را از کار برکنار کنند و غالبا هم این کار را انجام می دهند، اما این کار باید با توافق دوما انجام شود.

در نتیجه اگر در آینده کسی بتواند تاریخی را تصور کند که در آن آقای مدویدف تصمیم به تغییر کابینه بگیرد و بخواهد فرد جدیدی را به عنوان نخست وزیر انتخاب کند، هنوز باید با حزب آقای پوتین در دوما کنار بیاید.

رئیس جمهور آتی روسیه، بدون حمایت این حزب در معرض تهدید تحقیر در انظار عمومی قرار دارد و با خطر ایجاد یک بحران سیاسی تمام عیار مواجه است.

اینها همه باعث آرامش ولادیمیر پوتین خواهد بود.

اما این موضوع حقیقت را تغییر نمی دهد که با اجرای این مراسم، دوران پوتین رسما به پایان می رسد و دوران مدویدف، هر اندازه هم که تجربی یا نادرست تعریف شده، آغاز خواهد شد.

بنابراین به ویژه از آنجا که امسال سال انتقال نه یک، بلکه دو رئیس جمهور است، خوب است لحظه ای درنگ کرد و گذشته و آینده را سنجید.

چرا که هرچند رئیس جمهور بعدی آمریکا تا ماه نوامبر مشخص نخواهد شد و تا اوایل سال آینده میلادی کار خود را آغاز نخواهد کرد، اما اینطور به نظر می رسد که دوران بوش تقریبا به پایان رسیده است.

رونق اقتصادی

در مقام مقایسه می توان گفت آقای پوتین عملکرد بهتری داشته است.

جورج بوش و ولادیمیر پوتین
جورج بوش و ولادیمیر پوتین هر یک دو دوره رئیس جمهور بودند
وقتی او در ماه مه سال 2000 مسند ریاست جمهوری روسیه را در اختیار گرفت، تصور مورد نظر خود از روسیه را با عبارت "یک کشور بزرگ، قدرتمند و توانا" توصیف کرد؛ خواسته ای که شاید در آن زمان به رویا شبیه بود.

و هدف او که عبارت بود از بنیان نهادن اقتصادی به بزرگی اقتصاد پرتغال تا سال 2015، برای ابرقدرت پیری که در مرز ورشکستگی حرکت می کرد و قادر به پرداختن قروضش نبود، بیش از حد جاه طلبانه به نظر می رسید.

اما اکنون که هشت سال از آن زمان گذشته، روسیه زودتر از موعد قرض هایش را پرداخت می کند، ذخیره ارزی این کشور از نظر بزرگی سومین در جهان است و اقتصاد این کشور دوران شکوفایی و رونق را طی می کند.

در داخل روسیه، میزان محبوبیت آقای پوتین موجب حسادت کلیه رهبران جهان است.

او ثبات را به کشورش بازگردانده است، سطح زندگی را بالا برده، قدرت دولت مرکزی را افزایش داده است و در جامعه بین المللی ، روسیه را به قدرتی غیرقابل انکار مبدل ساخته است.

افت آمریکا

این را با میراث جورج بوش مقایسه کنید.

اشغال عراق و ادامه نابسامانی در این کشور بر تمام دوره ریاست جمهوری او سایه انداخت.

"مبارزه علیه تروریسم" که همه جا از آن صحبت بود، در بدام انداختن رهبران القاعده نا کام بوده است و برخی معتقدند باعث بی ثباتی جهان شده است.

تلاش برای گسترش دموکراسی باعث شد منتقدان دوگانگی سیاست آمریکا را برجسته کنند و رسوایی های شکنجه و آزار زندانیان وجهه آمریکا برای در اختیار داشتن رهبری اخلاقی مبارزه با تروریسم را خدشه دار کرده است.

در داخل، هزینه اقتصادی دوران ریاست جمهوری جورج بوش، افزایش کسری تراز تجاری و نگرانی روزافزون از رکود اقتصادی بوده است.

آمریکا به نسبت سال 2000 ضعیف تر شده و در سطح جهان از احترام کمتری برخوردار است، در حالیکه روسیه از گذشته قوی تر شده است و حتی اگر کشوری محبوب در سطح جهان محسوب نشود، حداقل جدی گرفته می شود.

البته این کل ماجرا نیست.

چاه نفت
درآمدهای نفت و گاز به خروج اقتصاد روسیه از شرایط بحرانی کمک کرد
پیشرفت اقتصادی در روسیه نیز هزینه داشته است: یک جنگ خونبار در چچن، کاهش برخی از آزادی های رسانه ای، مخالفان سیاسی مرعوب شده و پراکنده، رشد یک دولت فاسد که اکنون از نظر شمار بوروکراتهای تحت استخدام، با زمان اتحاد جماهیر شوروی برابری می کند، و نسلی برباد رفته که در روستاهای درحال نابودی و شهرهای فراموش شده به دام افتاده اند و جاده های فرسوده و نرخ تورم بالا آنها را از رسیدن به فضای پرنور مرکز خرید جدید باز داشته، از جمله این هزینه ها بوده اند.

علاوه بر آن می توان آقای پوتین را خوش شانس فرض کرد.

چه او رئیس جمهور شده بود و چه نه، مطمئنا بالاخره روسیه از وضعیت آشوب زده دهه 90 خارج می شد.

حتی پیش از آنکه او مقام ریاست جمهوری را در اختیار بگیرد، طرفداران بدنام حکومت نشان داده بودند که کارخانه های صنعتی ورشکسته را می توان تحت مدیریت مناسب به سازمانهایی بزرگ به ارزش میلیاردها دلار تبدیل کرد.

و جدای از اینکه چه کسی در راس کار قرار داشته باشد، قیمت رو به افزایش نفت و گاز، پول را به خزانه دولتی روسیه سرازیر می کرد تا شرایط رشد اقتصادی مهیا شود.

مشکلات پیش رو

با این حال برخی کارشناسان مسائل اقتصادی هشدار می دهند که ممکن است روسیه با مشکلاتی روبرو شود.

بازگرداندن "منابع استراتژیک" مثل نفت و گاز تحت اختیار دولت، برای تجارت در روسیه مفید نبوده است.

همچنین با افزایش مصرف انرژی در داخل این کشور که انرژی کمتری برای صادر کردن باقی می گذارد، سطح تولید هم کاهش یافته است.

در نتیجه برای منابع نفت و گاز نواحی دور افتاده در شمال و شرق این کشور به سرمایه گذاری فوری نیازاست.

همچنین برای تقویت شبکه کهنه راه آهن، جاده ها و خطوط لوله که از زمان سقوط اتحاد جماهیر شوروی به آن رسیدگی نشده است، به منابع مالی نیاز است.

با این وجود سیاست آقای پوتین بر محدود ساختن مشارکت خارجی درپروژه های ملی هنوز پابرجاست و مشخص نیست چقدر کمک خارجی در راه است.

پاسخ معمول روسیه به این مسئله این بوده است که آنها با اتکا به ذخایر ارزی و سرمایه گذاران روس، خود می توانند مشکلات را حل کنند.

و در جهانی که به نظر می رسد قیمت سوخت های فسیلی بالا خواهد ماند، چرا باید نگران باشند؟

رضایت

میدان سرخ مسکو
تانکها برای اولین بار از سال 1991 در رژه روز پیروزی در میدان سرخ حرکت خواهند کرد
اما همانطور که دیده ایم اوضاع اقتصادی می تواند به سرعت تغییر کند.

چه کسی می داند جانشینان آقای بوش و آقای پوتین هشت سال بعد در چه وضعی قرار خواهند داشت؟ و در آن زمان مقایسه آنها چگونه خواهد بود؟

یکی از نقاط قوت آمریکایی ها ظرفیت آنها برای نقد از خود و بازسازی است.

ممکن است سالهای ریاست جمهوری آقای بوش به "آمریکا" به عنوان یک نام معتبر تجاری ضربه زده باشد، اما ظرفیت این کشور برای تغییر شرایط و پایان دادن به روند نزولی چه در عرصه اقتصادی و چه در عرصه سیاسی، تصور حضور رئیس جمهوری جدید که سرنوشت کشورش را تغییر دهد را ممکن می سازد.

هر چه باشد "تغییر" شعاری بوده که صدای بلند آن در مبارزات انتخاباتی آمریکا شنیده شده است.

و این موضوع، وقتی آقای مدویدف بر روی فرش قرمز حرکت می کند، فکری دیگر را در ذهن او جای خواهد داد: بله، او در زمانی به قدرت می رسد که روسیه از وضع خود راضی است. اما در سیاست، رضایت حسی خطرناک است که می تواند به رکود منجر شود.

 
 
مدودف ویدئو
مدودف در ادامه پوتين
 
 
پوتین پوتین
سرچشمه های الهام پوتین در تاریخ
 
 
جورج بوش سخنرانی سالانه بوش
ایران در نطق های سالانه بوش
 
 
جورج بوش سفر بوش به خاورمیانه
میراث بوش برای خاورمیانه چه خواهد بود؟
 
 
ولادیمیر پوتین نتیجه انتخابات روسیه
مردم روسیه درباره پوتین چه فکر می کنند؟
 
 
جورج بوش شرح حال
جورج بوش سعی کرده است از خود چهره يک فرمانده قدرتمند دوره جنگ ترسيم کند
 
 
جرج بوش سياست گسترش دموکراسی را پيش گرفته است دکترين بوش
انقلاب دموکراتيک در خاورميانه از محورهای سخنان بوش در لندن بود.
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران