BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:00 گرينويچ - شنبه 17 مه 2008 - 28 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
در این جزیره... تابستان داغ سیاسی!
 

 
 
 آلیستر دارلینگ
آلیستر دارلینگ، وزیر دارایی با اطمینان گفت لایحه بودجه تغیر ناپذیر است و نمایندگان درمجلس خواهند دید که ما کاهش درآمد مردم را از طریق دیگری جبران خواهیم کرد.
عقب گرد مالیاتی، اعلام زودرس برنامه قانون گذاری و تکرار تعهد گوش دادن به شکایت های مردم از سوی دولت و در مقابل، اخطار رئیس بانک مرکزی درباره صعود نرخ تورم و افزایش قیمت ها و تنزل نرخ رشد، میدان مانورهای سیاسی را برای گوردون براون، نخست وزیر، تنگتر کرده است.

اگر هنوز کسی در این دیار در خواب مانده و متوجه نگرانی و دستپاچگی دولت از وضع موجود نشده بود، حتما تا حالا از خواب بیدار شده و دریافته که ادامه رهبری گوردون براون بر دولت موضوع داغ روز شده است.

دو هفته پیش، وقتی خبرنگاری از آلیستر دارلینگ، وزیر دارایی پرسید می دانید که لغو معافیت مالیاتی افراد کم درآمد می تواند باعث شورش در میان شمار قابل توجهی از نمایندگان حزب کارگر، حزب خود شما خواهد شود؟ آقای وزیر با اطمینان گفت لایحه بودجه تغییر ناپذیر است و نمایندگان درمجلس خواهند دید که ما کاهش درآمد مردم را از طریق دیگری جبران خواهیم کرد.

ولی وقتی شمار نمایندگانی که آماده شورش علیه لایحه بودجه بودند روشنتر شد و همزمان حزب کارگر یکی از سنگین ترین شکست ها را در انتخابات شوراهای شهر متحمل شد، گوردون براون به وزیر دارایی گفت باید فکری کرد.

فکرآقای وزیر آن شد که چند روز بعد به مجلس رفت و در یک جمله، سقف میزان درآمد سالانه معاف از مالیات همه را ۶۰۰ پوند (۱۱۰۰ دلار) بالا برد تا نشان دهد که در صورت لزوم یا خطر لایحه بودجه، حتی با تحمل هزینه ای گزاف، قابل تغییر است.

هزینه این عقب گرد مالیاتی برای دولت، نزدیک به ۳ میلیارد پوند استقراض اضافی ازبانک ها شد که اگرچه میلیون ها نفر را راضی کرد و خطر شورش نمایندگان مجلس را فرو خواباند، ولی اعتبار و شهرت نخست وزیر را خدشه دار کرد که پیش از رسیدن به صدارت، ۱۰ سال وزیر دارایی کارآمد و موفقی بود.

ترفند دیگر دولت، اعلام زودتر از موعد برنامه قانون گذاری و اصلاحات در قانون اساسی بود تا به مردم و رسانه ها بگوید که غیر از رسیدگی به مشکلات اقتصادی، دولت مسئولیت های مهم دیگری هم دارد. انصافا، شماری از لایحه های پیشنهادی در خور توجه است، مثل انتخابی کردن اعضا کمیته های شهربانی ها، برابر کردن موقعیت و امکانات شغلی شهروندان در نهادهای ملی، فارغ از اعتقادات مذهبی، ریشه های نژادی و قومی، جنسیت و یا تمایلات جنسی قانونی آنها، و ادامه اصلاحات در جهت انتخابی کردن مجلس اعیان.

گرانی

ولی پیش از آنکه دولت بتواند نفس راحتی کشیده و بحران بالقوه خطرناکی را پشت سر گذاشته تلقی کند، آخرین آمار اقتصادی نشان داد که افزایش بهای بنزین و گرانتر شدن قیمت مواد غذایی، نرخ سالانه تورم را به ۳ درصد رسانده است که از سقف تعین شده از طرف دولت یک درصد بیشتر است.

.

برای عامه مردم در همه جای دنیا، تحمل هزینه زندگی باری است که عامل داخلی و خارجی نمی شناسد و گرانی را از چشم دولت خود می بینند و علاج آنرا هم از دولت طلب می کنند.

پاسخ دولت، که تا حد زیادی منطقی و مستدل است: اشاره به عوامل بین المللی و خارج از حیطه نفوذ و تصمیم گیری داخلی. در اینکه تقریبا روزی نمی گذرد که بهای نفت خام در بازار جهانی رکورد تازه ای بجای نگذارد حرفی نیست؛ در یک کلام، در یک سال گذشته بهای یک بشکه نفت، ۷۰ درصد افزایش یافته و همچنان سیر صعودی دارد؛ قیمت سبدی از مواد غذایی مثل گندم، برنج و سبزیجات و فراورده های شیری هم ۴۰ درصد بالاتر رفته است. رویهمرفته، در این دیار، در عرض یک ماه، بهای میانگین سبدی از مایحتاج عمومی و خدماتی مانند آب، برق و گاز و تلفن نمایانگر افزایشی نگران کننده بوده است که در صورت ادامه این سیر صعودی، هزینه سالانه زندگی یک خانوار از طبقه متوسط را تا حدود هزار پوند بیشتر خواهد کرد.

برای عامه مردم در همه جای دنیا، تحمل هزینه زندگی، باری است که عامل داخلی و خارجی نمی شناسد و گرانی را از چشم دولت خود می بینند و علاج آنرا هم از دولت طلب می کنند.

یکی از راههای سبک کردن بار مخارج مردم ، بویژه در هنگام افزایش نرخ تورم، کاستن از نرخ بهره بانکی است؛ کاری که بانک مرکزی بریتانیا یک ماه پیش کرد و انتظار داشت که بانک های خصوصی هم دنباله رو آن شوند. ولی بانک های این دیار که به علت معاملات نسنجیده با بانک های بحران زده مسکن در آمریکا، ده ها میلیارد پوند زیان دیده اند، از ترس خطر ورشکستگی، از خیر سود دراز مدت وام دادن به مردم گذشته اند و گمان نمی رود که به این زودی ها تجدید نظر کنند.

به هر تقدیر، وقتی نرخ تورم به ۳ درصد رسید، همه به بانک مرکزی چشم دوختند تا بلکه دوباره از نرخ بهره پایه کاسته و بانکهای تجارتی را خجالت زده کند. در عوض، روز بعد، مروین کینگ، رئیس بانک مرکزی، در یک کنفرانس خبری آب پاکی را ریخت روی دست همه، بخصوص دولت، که ملت بدانید و آگاه باشید که دوران خوش ۱۰ سال رشد مستمر اقتصادی با کمترین سطح بیکاری و پائین ترین میزان تورم به سر رسیده است.

رئیس بانک مرکزی پیش بینی کرد که تورم پولی تا ۳.۷ درصد افزایش پیدا کند، نرخ بیکاری رو به صعود گذاشته و رشد اقتصادی، حتی برای مدتی کوتاه، متوقف شود.

دلیل و ریشه این مشکلات هر چه باشد، تردیدی نیست که شخص نخست وزیر را در موقعیتی دشوار قرار داده است. و وقتی که چند تحلیلگر سیاسی کارکشته، آینده صدارت گوردون براون را به میان کشیدند، نخست وزیر راهی بجز اقدام متقابل نیافت. آقای براون که فقط یک سال است نخست وزیر شده، در چند مصاحبه با شبکه های رادیو و تلویزیون، با تاکید بر کارنامه ۱۰ سال تصدی وزارت دارائی، گفت هیچکس بهتر از او قادر به حل مشکلات اقتصادی کشور نیست.

اگرچه از عمر پارلمان فعلی هنوز دو سال باقیمانده، ولی مهلت واقعی گوردون براون برای احیاء حمایت از دست رفته حزب کارگر در میان مردم یک سال بیشتر نیست. نخست وزیر، در حال حاضر، رقیب بالقوه ای در حزب در مقابل خود نمی بیند که رهبری او را به چالش بکشد، ولی موفقیت های اخیر حزب محافظه کار در انتخابات شوراهای شهر از دیوید کامرون، رهبر حزب اقلیت، رقیبی جدی ساخته است که می تواند ۱۱ سال حکومت بلامنازع حزب کارگر را به خطر بیاندازد.

این را می گویند عدالت!

سالها است که کارگران خارجی این جزیره را پسندیده و به این دیار کوچ کرده اند. خداوند عمرشان بدهد که آمدند، چون اگر مردان اهل شرق اروپا نیامده بودند، نمیدانم بنایی و رنگرزی و سیم کشی ها و تعمیرهای مکانیکی را کی انجام می داد! و اگر زنان همان کشورها، از لهستان و رومانی و جمهوری چک و چند کشور دیگر تازه پیوسته به اتحادیه اروپا قدم به این سواحل نمی گذاشتند، وظیفه کار در کارخانه ها و کارگاه ها و هتلها و رستوران ها و میوه چینی از باغات و جمع آوری محصولات کشاورزی را قرار بود کی انجام دهد!

مخالفان حضور این نیروی کار کم توقع، در جستجوی بهانه ای برای محدود کردن کوچ آنها، گفتند این مهاجران اقتصادی نه تنها صف متقاضیان سکونت درخانه های ارزان شهرداری و بیماران منتظر بستری شدن در بیمارستان ها را طویل تر کرده اند بلکه، به علت ندانستن زبان انگلیسی، به انسجام اجتماعی و فرهنگی جامعه صدمه می زنند. درخواست مخالفان از دولت آن بود که شرط اول پذیرش مهاجر اقتصادی را دانستن زبان و آشنایی با فرهنگ این دیار قرار دهد.

دولت، این تقاضا را معقول یافت و در مقررات جدید گنجاند. ولی دیری نگذشت که این سئوال مطرح شد که اگر قرار بر تدوین مقررات جدید پذیرش نیروی کار خارجی است، چرا در مورد همه اجرا نمی شود؟

موضوع، معاف دانستن از ما بهتران از این قاعده بود؛ کسانی مثل ورزشکاران و مربیان خارجی باشگاه ها، بخصوص باشگاه های فوتبال که، بدون توجه به استعداد زبانی افراد، با بهترین بازیکنان خارجی قراردادهای چند ده میلیون پوندی امضاء می کنند و صدای اعتراضی هم از کسی شنیده نمی شود.

گذشته از باشگاه های پر پول و نفوذ، استخدام فابیو کاپلو، برای سر مربی گری تیم ملی فوتبال انگلستان، مسئله را عیان تر کرد. چون، این مربی صاحب نام ایتالیایی انگلیسی نمی داند و هنوز بوسیله مترجم درباره برنامه های تیم ملی این دیار داد سخن می دهد.

تناقض غیر قابل انکار بود. عاقبت، لیام برن، معاون وزیر کشور و مسئول امور مهاجرت، مقرر کرد که ورزشکارن و مربیان خارجی هم قبل از استخدام در این کشور، باید امتحان زبان انگلیسی را بگذرانند.

صاحبان باشگاه ها، با در خطر دیدن قراردادهای بعدی با ستارگانی مثل کارلوس توز آرژانتینی و آلفونسو آلوس برزیلی، دست به دامن وزارتخانه شدند که فوتبالیست های آفریقایی و آمریکای جنوبی را فعلا مستثنی کند. ولی دولت تبعیض در تبعیض را جایز ندانست و گفت صرف نظر از ملیت و درآمد، همه کارکنان خارجی باید انگلیسی بدانند.

 
 
. در این جزیره...
نفت و درد سر بود و نبود آن!
 
 
. در این جزیره...
معمایی بنام انگلیسی بودن
 
 
. در این جزیره...
دولت، بازار و بانک و البته خالق جیمزباند!
 
 
. در این جزیره...
در جستجوی اکسیر خوشبختی!
 
 
جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا در این جزیره
بستن سری که درد نمی کند... !
 
 
مایکل مارتین رئیس مجلس عوام در این جزیره
دو نوع شفافیت!
 
 
هدر میلز در این جزیره
بودجه ای که حلال مشکلات نشد
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | جهان
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران