BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 00:59 گرينويچ - سه شنبه 20 مه 2008 - 31 اردیبهشت 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نقش پررنگ سیاست خارجی در انتخابات آمریکا
 

 
 
باراک اوباما
اوباما مک کین را متهم به ریاکاری می کند
مساله سیاست خارجی از هم اکنون وارد عرصه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شده و از حالا باعث نزاعی تند شده است.

این تنها پیش درآمد چیزی است که باید انتظارش را داشته باشیم.

اردوی آقای مک کین سعی دارد باراک اوباما نامزد احتمالی دموکرات ها در انتخابات را در زمینه تروریسم ملایم، "مورد علاقه حماس" و مردی که از امنیت آمریکا دفاع نخواهد کرد جلوه دهد.

برچسب مربوط به حماس پس از اظهارات احمد یوسف از سخنگویان حماس در گفتگو با رادیو "دبلیو ای بی سی" مطرح می شود. احمد یوسف گفته بود: "ما آقای اوباما را دوست داریم. امیدواریم که او انتخابات را ببرد و من معتقدم که او مثل جان اف کندی، مردی بزرگ و دارای اصولی بزرگ است."

اردوگاه مک کین پس از آن با اشاره به شعار "نیاز به تغییر" باراک اوباما، این دیدگاه را منتشر کرد: "ما در آمریکا به تغییر نیاز داریم، اما نه آن نوع تغییری که باعث حرف های دوستانه از طرف حماس می شود، در عراق تسلیم می شود و با رئیس جمهور ایران محمود احمدی نژاد مذاکرات بدون پیش شرط انجام می دهد."

جان مک کین در یک جمله سه نگرانی خارجی آمریکا - حماس، عراق و ایران - را به یکدیگر گره زد و سعی کرد آقای اوباما را در هر سه مورد غیرقابل اعتماد جلوه دهد.

آقای احمدی نژاد احتمالا نقشی برجسته در شعارهای جان مک کین بازی خواهد کرد.

این حمله ای بالقوه موثر است و سناتور اوباما اگر می خواهد دوام آورد باید بتواند آن را دفع کند.

رویکرد مک کین

در مقابل جان مک کین از طرف هوادارانش یک چهره قوی و مستقل که در برابر تروریست ها خواهد ایستاد ترسیم می شود. او حتی قول پیروزی در عراق تا سال 2013 را داده است. یعنی زمانی که وقت انتخابات ریاست جمهوری فرارسیده است.

سناتور مک کین اخیرا در یک سخنرانی در تشریح برنامه های خود گفت: "تا ژانویه 2013... جنگ عراق با پیروزی تمام شده است."

دادن قول پیروزی در عراق برای رای دهندگان جذابیت زیادی دارد. در عوض دادن قول عقب نشینی ممکن است تصویر شکست را القا کند.

این یکی از مسائلی را که اوباما شدیدا بر آن تاکید داشته است تضعیف می کند - مخالفت او با جنگ. این موضع گیری به خاطر موفقیت - حتی به صورت نسبی - طرح افزایش نیروهای آمریکایی در عراق بخش زیادی از جذابیت خود را از دست داده است.

جان مک کین از مدت ها پیش از افزایش نیروها در عراق حمایت می کرد، زمانی که سایرین خواستار تعیین جدولی زمانی برای خروج از عراق بودند.

این تناقض آمیز به نظر می رسد که جنگ عراق، که زمانی چنان نقطه ضعف بزرگی برای جمهوری خواهان بود، اکنون باید به چنین برگی قوی در دست جان مک کین بدل شود.

سخنان بوش

یک حمله جانبی دیگر هم از طرف جورج بوش صورت گرفته است. وی در یک سخنرانی در بیت المقدس در انتقاد از کسانی که می خواهند "با تروریست ها و افراط گرایان مذاکره کنند" از کلمه "باج دهی" استفاده کرد.

جان مک کین
جان مک کین تلویحا می گوید که اوباما در دفاع از آمریکا ضعیف خواهد بود

رئیس جمهور آمریکا گفت: "آن زمان که تانک های نازی ها در سال 1939 وارد لهستان می شدند، یک سناتور آمریکایی اعلام کرد: 'خدایا، فقط اگر می توانستم با هیتلر صحبت کنم، شاید می شد از این وقایع پرهیز کرد'. ما وظیفه داریم نامی را که صحیح است بر این رویکرد بگذاریم - تسلی خاطر کاذب در باج دهی."

بعدا کاخ سفید گفت که هدف سخنان آقای بوش رئیس جمهور سابق آمریکا جیمی کارتر بوده است که اخیرا با رهبران حماس دیدار کرد.

اما باراک اوباما آن را به خود گرفت.

وی در بیانیه ای نوشت: "اگر جورج بوش و جان مک کین می خواهند درباره حفاظت از ایالات متحده آمریکا مناظره کنند، من حاضرم آن را هر زمان و هر کجا برگزار کنم."

ضدحمله اوباما

و او نقطه ضعفی در جان مک کین یافته است.

جیمز روبین، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در دوران بیل کلینتون، که مجری برنامه ای در "اسکای تی وی" در دوران اقامت خود در لندن بود، آنچه را جان مک کین پس از پیروزی حماس در انتخابات فلسطینی ها در سال 2006 گفته بود برملا کرد.

سناتور مک کین گفته بود: "آنها دولت (فلسطینی) هستند؛ زودتر یا دیرتر ما باید با آنها سر و کار پیدا کنیم، حالا به هر طریق... این واقعیتی تازه در خاورمیانه است."

جان مک کین در واکنش گفت که این سخنان خارج از بستر گفتگو از او نقل شده است و اینکه او با حماس گفتگو نخواهد کرد مگر آنکه این گروه اسرائیل را به رسمیت بشناسد. این یکی از شروط برای پذیرش دیپلماتیک حماس در سطح بین المللی است.

آقای اوباما در این مورد گفت: "وی در واقع مرتکب همان گناهی شده که مرا به آن متهم می کند، و او در واقع گفته بود که شاید لازم باشد با حماس گفتگو کنیم. این همان ریاکاری است که در سیاست خارجی خود شاهد آن بوده ایم."

سناتور اوباما همچنین گفته است که گفتگو با حماس تنها می تواند زمانی انجام شود که این گروه ابتدا شرایط بین المللی برای به رسمیت شناخته شدن خود را بپذیرد.

مک کین و بوش

ضدحمله گسترده تر باراک اوباما علیه جان مک کین، پیوند زدن او به سیاست های دولت بوش است و گفتن اینکه انتخاب جان مک کین مثل این است که بوش برای سومین بار رئیس جمهور شود.

وی کاخ سفید را به "اغراق های آنچنانی" و ترغیب سیاست "وحشت آفرینی" متهم کرد.

وی گفت: "مردم آمریکا به شواهد نگاه خواهند کرد. ما احساس نمی کنیم که این یک سیاست خارجی عاقلانه یا یک سیاست خارجی هوشمندانه یا یک سیاست خارجی سرسختانه بوده است."

سناتور اوباما قبلا اشاره کرده است که او "درگیر یک دیپلماسی فشرده شخصی" با ایران خواهد شد تا آن کشور را وادار به رفتاری "مسئولانه" کند و کنفرانسی با کشورهای مسلمان ترتیب خواهد داد "تا بحثی صادقانه درباره راه های پل زدن شکاف هایی میان مسلمانان و غرب که هر روز گشادتر می شود انجام دهند."

 
 
آمریکا و ایران انتخابات آمریکا
ايران: معضل نامزدهای رياست جمهوری
 
 
. تشدید تحریم ایران
طرح دمکرات ها برای فشار به ایران
 
 
باراک اوباما دموکرات ها و ایران
مساله مورد اختلاف دموکرات ها: ایران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران