BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:42 گرينويچ - شنبه 24 مه 2008 - 04 خرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
در این جزیره؛ مبارزه مصلحتی با مواد مخدر؟
 

 
 
ماری جوانا
در حالیکه شمار مصرف کنندگان کنونی ماری جوانا در این جزیره ۶۰ میلیونی را حدود ۳ میلیون نفر تخمین می زنند.
چهار سال بعد از تنزل درجه خطر" ماری جوانا" در رده بندی مواد مخدر غیر قانونی، دولت در این دیار تصمیم به ارتقاء درجه مجدد آن گرفته است؛ تصمیمی بر خلاف توصیه مشاوران پزشکی دولت و پلیس!

تا چهار سال پیش، در رده بندی سه گانه مواد مخدر غیر قانونی در این دیار، ماری جوانا، یا به قولی "علف" در رده دوم بود. یعنی در زمره موادی که خرید و حمل و استفاده از آن جرم است.

ولی در سال ۲۰۰۴، دیوید بلانکت، وزیر وقت کشور، پس از مشورت با شورای نظارت بر سوء استفاده ازمواد مخدر دارویی و افسران ارشد در شهربانی ها، به این نتیجه رسید که اولأ، ضررهای دود کردن ماری جوانا، البته در حد متعارف، بیشتر از مصرف تنباکو نیست، و دوم آنکه این ماده آنقدر فراوان و نسبتأ ارزان است که اگر پلیس بخواهد جلوی خرید و مصرف آنرا بگیرد، وقت و نفرات کافی برای مبارزه با جرائم جدی تر را نخواهد داشت.

در نتیجه، ماری جوانا به رده سوم تنزل مقام پیدا کرد و در زمره موادی قرار گرفت که اگرچه تولید و فروش آن غیر قانونی است، ولی مصرف آن تعقیب قانونی نداشته و صرفا با گوشزد پلیس رفع شدنی است.

ولی یک سال پیش، وقتی گوردون براون نخست وزیری را از تونی بلر تحویل گرفت، تصمیم کابینه قبلی را اشتباه خواند و از شورای نظارت بر مواد مخدر تقاضای بازنگری کرد. غیر از نخست وزیر، خانم جکی اسمیت، وزیر جدید کشور هم که خود به داشتن تجربه ای کوتاه مدت درکشیدن ماری جوانا در سال های تحصیل معترف بود، سفت و سخت پا در یک کفش کرد که صدمات نوع قوی تر ماری جوانا بر تعادل روحی و سلامت جسم و روان ثابت شده و باید به رده دوم بازگردد.

استدلال دولت این است که چهار سال چشم پوشی نسبی، اولا کار را به آنجا رسانده که گوشزد پلیس به مصرف کنندگان، هم بی اثر شده و هم با افزایش میزان تقاضا، تولید و قاچاق این مواد بیشتر شده است.

خانم جکی اسمیت، وزیر جدید کشور که خود به داشتن تجربه ای کوتاه مدت درکشیدن ماری جوانا در سال های تحصیل معترف بود، سفت و سخت پا در یک کفش کرد که صدمات نوع قوی تر ماری جوانا بر تعادل روحی و سلامت جسم و روان ثابت شده و باید به رده دوم بازگردد.

از دیدگاه پزشکی، مقامات با اشاره به چند گزارش تازه، از عواقب دراز مدت مصرف نوع قویتر ماری جوانا، موسوم به "اسکانک"، بر حالات روانی مصرف کنندگان ابراز نگرانی می کنند. گوردون براون، در دفاع از موضع جدید خود، اثرات استفاده طولانی از اسکانک بر سلسله اعصاب را "کشنده" توصیف کرد؛ مخالفان آزاد کردن مصرف ماری جوانا، از جمله، به درصد بالای تعداد مبتلایان به بیماری شیزوفرنی ( افراد چند شخصیته) در میان معتادان اشاره می کنند.

در حالیکه شمار مصرف کنندگان کنونی ماری جوانا در این جزیره ۶۰ میلیونی را حدود ۳ میلیون نفر تخمین می زنند، آمار ۳۰ سال اخیر درباره افرادی که بعلت دود کردن این گیاه مخدر دچار اختلالات روحی و روانی شده اند سیر نزولی داشته است. و باز آمار می گوید اگرچه ۸۰ درصد از افراد مبتلا به شیزوفرنی مشتری ماری جوانا هستند ولی دانش پزشکی نمی تواند با اطمینان آنرا علت و معلول هم بداند، چون خیلی ها برای فرار از عوارض این بیماری است که به مواد مخدر متوسل شده اند.

مبادله آمارهای ضد و نقیض بین موافقان و مخالفان دوباره جرم شناختن مصرف ماری جوانا، صحنه را آنقدر تار و مبهم کرده که گویی یافته های دو طرف پس از آزمایش های شخصی آنها به روی مسئله مورد بحث بدست آمده باشد؛ مجله پزشکی لانست، در طرفداری از تصمیم دولت قلم فرسایی کرد و شورای نظارت بر سوء استفاده از مواد مخدر دارویی، همان نهادی که قرار بود نظر دولت را تائید کند، گفت هیچ دلیلی برای تغییر در قانون نمی بیند.

دولت، جا خورده از تمرد شورای نظارت، به ضابطان قانون امید بست تا بلکه با پشتیبانی پلیس از طرح جدید، تصویب آنرا در مجلس آسان تر کند. انجمن افسران ارشد شهربانی های انگلستان و ویلز که چهار سال پیش، اول ازتغییر قانون استقبال کرده بود ولی بعد که با مشکل کنترل قاچاقچیان وجلوگیری از تولید داخلی روبرو شد، نظرش را عوض کرد، این بار، در راستای حفظ بی طرفی پلیس در امر قانونگذاری، فقط به ذکر این موضوع بسنده کرد که بازگشت به دوران گماشتن پاسبان گشت به تفتیش جیب مردم در کوچه و خیابان امکان پذیر نیست، چه رسد به بازداشت، بازپرسی و تشکیل پرونده برای کسی که چند گرم ماری جوانای سیگار پیچ شده در جیبش پیدا کرده اند.

پلیس، بعنوان یک نهاد غیر سیاسی و دور از رقابت های حزبی، با اشاره به کمبود کادر کافی و محدودیت بودجه، می گوید که اخطار به مصرف کننده و جلوگیری از تولید کننده و ادامه مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر، عملی ترین شیوه است. نهادهای اجتماعی، بیشتر از سیاسی شدن مسئله نگران هستند و می گویند به زندان انداختن مصرف کنندگان هیچ دردی را دوا نخواهد کرد، و به جای سخت تر کردن برخورد قانون با مصرف کننده، پول و وقت را باید صرف پیشگیری و آشنا کردن نوجوانان با خطرات مصرف موادی مثل ماری جوانا کرد.

تا چهار سال پیش، در رده بندی سه گانه مواد مخدر غیر قانونی در این دیار، ماری جوانا، یا به قولی "علف" در رده دوم بود. یعنی در زمره موادی که خرید و حمل و استفاده از آن جرم است.

سیاسیون رقیب، انگیزه دولت را بیشتر اقدامی برای جبران شکست های انتخاباتی اخیر و اثبات قاطعیت خود به مردم در برخورد با مجرمین و اجرای قانون توصیف کرده اند. ولی سئوالی که در میان نمایندگان پارلمان، حتی بعضی از نمایندگان حزب حاکم، بر سر زبان ها است، به زیر سئوال رفتن اعتبار و خاصیت شورای نظارت و توصیه های آن به دولت است. دکتر برایان آیدون، نماینده حزب کارگر در مجلس عوام، یکی از خودی ها است که گفت دولت مدعی است که تصمیم خود را بر اساس یافته های علمی و مشورت با متخصصان گرفته است، در صورتیکه تصمیم دولت، کمال بی اعتنایی به نظر شورای نظارت است.

تنها نظر امیدوار کننده برای دولت، از طرف رهبرحزب اقلیت محافظه کار شنیده شد که ضمن حمایت از سخت تر کردن قانون مصرف ماری جوانا، که در صورت تکرار مصرف، تا پنج سال زندان خواهد داشت، تاکید کرد که اجرای دقیق آن توسط پلیس ضروری است! حالا این حمایت مشروط حزب اصلی رقیب از طرح دولت، آنهم با اطلاع قبلی از استقبال نه چندان پرشور افسران ارشد شهربانی های این دیار از تغییر این قانون، چه معنی می تواند داشته باشد، بماند برای بعد از رأی گیری در مجلس.

انتقاد از این دوربین های دلسوز! که تحت قرارداد هایی بین پلیس و موسئسات کارآگاهی خصوصی، از اطاق های فرمان، زندگی شهروندان را زیر نظر دارند، امکان تجاوز به حقوق و آزادی های مدنی مردم از راه فضولی بی جا در رفت و آمد و زندگی اجتماعی شهروندان است

ریش خندی به دوربین های پاسبان!

در این جزیره، بیش از هر کشور اروپایی شبکه های دوربین مدار بسته مشغول تماشا و ضبط رفت و آمد مردم است. برنامه ای پرخرج و با این استدلال که ضامن امنیت جان و مال مردم است. هرچه جامعه شناسان و دیگر صاحب نظران گفتند دیدن پاسبان گشت در خیابان، بیشتر از نصب دوربین در بالای دکلی بلند، در مردم احساس امنیت بوجود می اورد، به خرج پلیس نرفت.

انتقاد دیگر از این دوربین های دلسوز! که تحت قراردادهایی بین پلیس و موسسات کارآگاهی خصوصی، از اطاق های فرمان، زندگی شهروندان را زیر نظر دارند، امکان تجاوز به حقوق و آزادی های مدنی مردم از راه فضولی بی جا در رفت و آمد و زندگی اجتماعی شهروندان است؛ انتقادی همچنان مطرح ولی با این پاسخ همیشگی مقامات ذیصلاح که وسیله ای است بازدارنده و نهایتا به سود شما.

تا اینکه سرتیپ مایک نویل، افسر ارشد اداره آگاهی و رئیس مرکز نظارت و نگهبانی تصویری اسکاتلند یارد، آب پاکی را ریخت روی دست همه و گفت نقش هزاران دوربین مدار بسته تلویزیونی در کمک به جلو گیری از وقوع جرائم و حل آن فقط ۳ درصد بوده است.

سرتیپ نویل، دلیل این دست آورد نومید کننده را وجود دهها هزار صفحه تصویر و نبود کادر کافی برای تماشا و نظارت دقیق بر آن ذکر کرد. مسئله دیگر، مشکلات پس از وقوع جرم است. یعنی سپردن صد ها ساعت تصویر ضبط شده به جمعی اندک مامور، تا با تماشای دقیق آن مجرمین احتمالی را شناسایی کرده و مدرک جرم تهیه کنند. آگاه از اینکه دادگاه های انگلستان و ویلز، تصویرهای این دوربین ها را بعنوان مدرک جرم نمی پذیرند!

ولی از همه جالب تر، ارزیابی سرتیپ نویل از قدرت بازدارنده این دوربین ها بود. افسر مسئول دفتر عریض و طویل نظارت تصویری اسکاتلند یارد گفت میلیاردها پوند خرج برپا کردن این شبکه ضبط تصویرشده، ولی تجربه به ما می گوید که بیشتر کسانی که در فکر دزدی و یا هرعمل خلاف دیگری هستند، از وجود آن باکی به دل راه نمی دهند، چون معتقدند که بیشتر دوربینها یا خراب است و یا قلابی!

برای خالی نماندن عریضه، این افسر ارشد اسکاتلندیارد پیشنهاد کرد که تصویرها روی شبکه اینترنت گذاشته شود تا خلافکاران احتمالی ببینند که دوربین ها کار می کند. اینهم توجیه صرف میلیارد ها پوند بیت المال برای نصب دهها هزار دوربین در معابر عمومی تا بلکه آدمهای ناباب را از ارتکاب به اعمال زشت بازداشته و به خلق الله احساس امنیت بیشتری بدهد!

 
 
. در این جزیره...
نفت و درد سر بود و نبود آن!
 
 
. در این جزیره...
معمایی بنام انگلیسی بودن
 
 
. در این جزیره...
دولت، بازار و بانک و البته خالق جیمزباند!
 
 
. در این جزیره...
در جستجوی اکسیر خوشبختی!
 
 
جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا در این جزیره
بستن سری که درد نمی کند... !
 
 
مایکل مارتین رئیس مجلس عوام در این جزیره
دو نوع شفافیت!
 
 
هدر میلز در این جزیره
بودجه ای که حلال مشکلات نشد
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | صفحه نخست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران