http://www.bbcpersian.com

21:17 گرينويچ - پنج شنبه 15 مه 2008 - 26 اردیبهشت 1387

تلفات زلزله چین می تواند 'از 50 هزار تجاوز کند'

رسانه های دولتی چین گزارش می دهند که تلفات زمین لرزه ای که روز دوشنبه بخش هایی از جنوب مرکزی چین را ویران کرد ممکن است از 50 هزار نفر فراتر رود.

این خبر درحالی اعلام می شود که دولت پیشتر تایید کرد آمار رسمی کشته ها به 19 هزار و 500 نفر رسیده است. همزمان جستجوی افرادی که در زیر آوار به دام افتاده اند ادامه دارد.

رسانه های چینی گزارش دادند که حدود 10 میلیون نفر در سراسر استان سیچوان مستقیما از زلزله هفت و نه دهم ریشتری آسیب دیده اند.

دولت چین درحال اعزام 30 هزار نیروی اضافی به سیچوان برای کمک به 50 هزار نفری است که از قبل در تلاش های امدادی شرکت داشته اند.

پکن می گوید کمک های خارجی را خواهد پذیرفت و با سفر تیم های امدادی از ژاپن و حتی تایوان موافقت کرده است.

خبرنگاران می گویند با بیرون کشیدن قربانیان بیشتر از زیر آوارها در ادامه عملیات جستجو، انتظار می رود شمار تلفات حتی بیش از این افزایش یابد. آمار تلفات تا روز چهارشنبه 14 هزار و 866 نفر اعلام شده بود.

هنوز افرادی زنده از زیر آوار بیرون کشیده می شوند. یک دختر 11 ساله 68 ساعت پس از تخریب مدرسه ای در یینگشیو از زیر آوار نجات پیدا کرد.

جستجوی مایوسانه

مایکل بریستو خبرنگار بی بی سی در هانوانگ می گوید درحالی که امیدها به یافتن زندگان هر ساعت کمرنگ تر می شود، تیم های نجات و بستگان قربانیان مایوسانه به جستجو برای یافتن بازماندگان ادامه می دهند.

وی می گوید در میان ویرانه های مدرسه راهنمایی دانگکی می توان کتاب های درسی، کیف های مدرسه، تخته سیاه و دیگر نشانه های دردناک دانش آموزانی که زیر آوار مانده اند را دید.

خبرنگار بی بی سی می گوید انتظار زجرآور یکی از مادران کثیر هراسانی که در بیرون مدرسه منتظر بوده اند را شاهد بوده است - این مادر پس از شناسایی جسد پسرش درحالی که اشک می ریخت از حال رفت.

در مدرسه متوسطه جویویان در نزدیکی دوجیانگیان در 50 کیلومتری کانون زلزله، پدر و مادرها می کوشیدند 900 کودکی را که زیرا آوار مانده اند بیابند.

دولت چین با صدور اطلاعیه ای از مردم خواسته است با اهدای وسایلی مانند بیل به عملیات نجات زیر آوار ماندگان یاری رسانند.

پکن همچنین می گوید به وسایلی همچون پتک، جرثقیل و قایق های بادی نیاز فوری دارد.

وزارت بهداشت می گوید که همچنین نیاز به دارو و تجهیزات پیشرفته پزشکی افزایش خواهد یافت چرا که بازماندگان برای شکستگی استخوان، جوارح صدمه دیده و از کار افتادگی کلیه تحت مداوا هستند.

بیش از 10 هزار خدمه پزشکی، پلیس و داوطلب به بخش بیچوان که یکی از آسیب دیده ترین نواحی استان سیچوان است اعزام شده اند.

از سوی دیگر نفرات ارتش چین به طور گسترده در عملیات امداد رسانی به زلزله زدگان شرکت دارند و واحدهایی نیز برای تعمیر تعدادی از سدهای واقع در مناطق زلزله زده اعزام شده اند.

مقامات چینی گفته اند که ممکن است زمین لرزه به بیش از چهارصد سد کوچک و بزرگ آسیب وارد کرده باشد که باعث بروز نگرانی در مورد احتمال آب گرفتگی برخی مناطق شده است.