http://www.bbcpersian.com

06:24 گرينويچ - سه شنبه 27 مه 2008 - 07 خرداد 1387

وزیر خارجه کانادا از سمت خود استعفا داد

وزیر خارجه کانادا به دلیل سهل انگاری در نگهداری از اسناد طبقه بندی شده دولتی از سمت خود کناره گیری کرده است.

روز سه شنبه، 27 مه (7 خرداد)، استیون هارپر، نخست وزیر کانادا، اعلام داشت که ماکسیم برنیه، وزیر خارجه، با قبول مسئولیت قرار دادن اسناد طبقه بندی شده در محلی نا امن استعفانامه خود را تسلیم کرده و استعفای او مورد قبول قرار گرفته است.

نخست وزیر کانادا در پی قبول استعفای وزیر خارجه، دیوید امرسون، وزیر تجارت خارجی را به کفالت وزارت خارجه منصوب کرده است.

نخست وزیر کانادا در توضیح قبول استعفای آقای برنیه گفت که وزیر خارجه سابق به اطلاع او رسانده که برخی اسناد محرمانه دولتی را در محلی نا امن قرار داده بود.

آقای هارپر این سهل انگاری را "خطایی جدی" دانست و گفت که وزیر خارجه با قبول مسئولیت این سهل انگاری، تصمیم گرفت از مقام خود کنار برود.

آقای برنیه در هفته های اخیر به این دلیل که دوست دختر او زمانی با افراد دست اندرکار در جرایم سازمان یافته ارتباط داشته با انتقادهای گسترده مواجه بوده است.

خبر استعفای وزیر خارجه ساعاتی پس از آن انتشار یافت که ژولی کوئییار، دوست دختر سابق او، در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که آقای برنیه در ماه آوریل به خانه او آمد و برخی اسناد دولتی را در این محل جا گذاشت.

خانم کوئییار نوع این اسناد را مشخص نکرد و توضیح نداد که آیا خود او از محتوای آنها اطلاع داشته است یا نه.

وی گفت که بعدا این اسناد را از طریق وکیل خود به مقامات دولتی تحویل داد.

ارتباط نامطلوب و پیشنهاد نامناسب

ژولی کوئییار، که سی و هشت سال سن دارد، در مراسم تحلیف آقای برنیه به عنوان وزیر خارجه که در سال گذشته برگزار شد شرکت داشت و ماکسیم برنیه، چهل و پنج ساله، در فرم های دولتی از او به عنوان "همسر" خود یاد کرده بود.

به این ترتیب، خانم کوئییار می توانسته در سفرهای رسمی وزیر خارجه را همراهی کند.

با اینهمه، در این مدارک به ارتباط های قبلی خانم کوئییار با گروه های تبهکار اشاره ای نشده است و ظاهرا روابط او با ماکسیم برنیه هم حدود چهار ماه پیش خاتمه یافت.

نخست وزیر کانادا هنگام اعلام قبول استعفای وزیر خارجه گفت که این تصمیم به زندگی خصوصی آقای برنیه ارتباطی نداشته است.

وی افزود "تصمیمی که اتخاذ شده تنها به یک موضوع مربوط بوده و آن ناتوانی یک مقام دولتی در رعایت معیارهای مورد انتظار در نحوه استفاده و نگهداری از اسناد دولتی است."

نخست وزیر کانادا تاکید کرد که در نظر ندارد در مورد دوست دختر سابق آقای برنیه اظهار نظر کند و توضیح بیشتر در این زمینه را لازم نمی داند اما یکی از نمایندگان حزب لیبرال، حزب اصلی مخالف دولت در پارلمان، گفت که آقای هارپر "باید در مورد مسایل بسیاری توضیح دهد."

ماکسیم برنیه، که در ماه اوت سال گذشته به سمت وزیر خارجه منصوب شد، نخستین وزیر کابینه کاناداست که از زمان آغاز به کار دولت محافظه کار این کشور پس از انتخابات ماه ژانویه سال 2006 از سمت خود کناره گیری می کند.

وی قبلا به خاطر طرح این پیشنهاد که بهتر است حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، والی ولایت قندهار را از سمت خود برکنار کند مورد انتقاد قرار گرفته بود.

چند واحد ارتش کانادا متشکل از دوهزار و پانصد نظامی در قندهار مستقر اند.

آقای برنیه چند هفته پیش اقدام جمهوری اسلامی در بازداشت شماری از بهاییان این کشور را مورد انتقاد قرار داد و نسبت به وضعیت بازداشت شدگان ابراز نگرانی کرد.