BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
مبادله اسیران، فصلی نو در مناسبات حزب الله و اسرائیل؟
 

 
 
نسیم نسر در کنار خانواده اش

حزب الله لبنان بقایای اجساد سربازان اسرائیلی را که در جنگ تابستان سال ۲۰۰۶ در جنوب لبنان کشته شده اند به صلیب سرخ جهانی تحویل داده است تا به کشورشان منتقل شوند.

دولت اسرائیل اعلام کرده است که تحویل بقایای اجساد اقدامی یک جانبه از سوی حزب الله لبنان است و در این مورد بین دو طرف توافقی صورت نگرفته است.

حزب الله در حالی بقایای اجساد سربازان اسرائیلی را تحویل صلیب سرخ داده که اسرائیل ساعاتی پیش از آن، نسیم نسر را از زندان آزاد کرد و به لبنان فرستاد.

نسیم نسر به اتهام جاسوسی برای حزب الله لبنان به شش سال زندان در اسرائیل محکوم شده بود و پس از گذراندن مدت محکومیتش آزاد شد.

مقام های اسرائیلی آزادی نسیم نسر را بی ارتباط با احتمال مبادله اسیران بین این کشور و حزب الله اعلام کرده اند.

نیسم نسر زاده لبنان از مادری یهودی و پدری شیعه است. وی به علت یهودی بودن مادرش توانست با استفاده از قانون مهاجرت اسرائیل به آن کشور سفر کند و حق شهروندی به دست آورد. پس از مدتی اما نسیم نسر به انتقال اطلاعات نظامی به حزب الله متهم و به شش سال زندان محکوم شد.

با آن که مقام های اسرائیلی آزادی نسیم نسر و تحویل اجساد سربازان اسرائیلی از سوی حزب الله را اقداماتی یک جانبه اعلام کرده اند اما تردیدی نیست که این اقدام، مقدمه یک توافق رسمی برای مبادله اسیران بین اسرائیل و حزب الله است.

حزب الله در ژوئیه سال ۲۰۰۶ میلادی با حمله به یک پایگاه مرزی ارتش اسرائیل، چند تن از سربازان اسرائیلی را کشت و دو تن دیگر به اسامی الداد رگف و اهود گولدواسر را به اسارت گرفت.

 دولت اسرائیل فکر می کند آزادی زندانیان فلسطینی در معامله با حزب الله، به تقویت موقعیت این سازمان منجر می شود و بنابراین حتی به بهای مرده اعلام کردن سربازان خود، حاضر نیست که این کارت برنده را در اختیار حزب الله قرار دهد.
 

حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان هدف از ربودن دو سرباز اسرائیلی را مبادله آنان با زندانیان فلسطینی در بند اسرائیل از جمله احمد سعدات رهبر جبهه خلق برای آزادی فلسطین اعلام کرد، اما واکنش اسرائیل نسبت به این حادثه آغاز جنگی ۳۳ روزه با حزب الله بود که صدها کشته وزخمی و ویرانی های بسیار بر جا گذاشت.

پس از جنگ ۳۳ روزه، مقام های آلمانی برای مبادله اسیران بین اسرائیل و حزب الله به میانجیگری پرداختند، اما این میانجیگری بخصوص پس از قتل مشکوک عماد مغنیه فرمانده عملیاتی حزب الله در حومه دمشق با موانع جدی روبرو شد.

با این حال طی هفته های اخیر محافل لبنانی و اسرائیلی از پیشرفت های جدی در موضوع مبادله اسیران خبر داده بودند، موضوعی که با اظهارات علنی حسن نصرالله مبنی بر بازگشت قریب الوقوع اسیران لبنانی به خاک کشورشان تایید شد.

ظاهرا حزب الله در پشت پرده بسیار کوشیده است تا اسرائیل را به آزادی شماری از زندانیان فلسطینی در مقابل آزادی الداد رگف و اهود گولدواسر متقاعد کند، اما مقام های دولت اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل با قاطعیت اعلام کردند که اگر حزب الله بر آزادی زندانیان فلسطینی اصرار کند، دولت اسرائیل دو سرباز اسیر خود را مرده اعلام خواهد کرد و پرونده مبادله اسیران را خواهد بست.

دولت اسرائیل بر این باور است که آزادی زندانیان فلسطینی در معامله با حزب الله، به تقویت موقعیت این سازمان شیعی در جهان اسلام و جامعه لبنان منجر می شود و بنابراین حتی به بهای مرده اعلام کردن سربازان خود، حاضر نیست که این کارت برنده را در اختیار حزب الله قرار دهد.

از این رو به نظر می رسد که حزب الله پذیرفته است که دو سرباز اسیر اسرائیلی را در مقابل آزادی پنج اسیر لبنانی و اجساد ده تن از نیروهای خود آزاد کند و بدین وسیله به بحث مبادله اسیران پایان دهد.

در بین اسیران لبنانی در اسرائیل، سمیر قنطار برجسته ترین آنهاست. قنطار که اصلیت دروزی دارد، در دهه ۱۹۷۰ با حمله به شهرک بهاریا در شمال اسرائیل یک پدر و فرزند یهودی را به قتل رساند. او به حدود ۵۰۰ سال حبس در اسرائیل محکوم شده است.

 حزب الله بر مبنای توافقنامه دوحه، به زودی به دولت لبنان می پیوندد و از این رو نمی خواهد که مساله مبادله اسرا توسط دولت آینده و به نام آن انجام شود.
 

قاعدتا حزب الله مبادله اسیران را پیروزی دیگری برای خود در صحنه سیاسی لبنان ثبت خواهد کرد، اما این که چرا حزب الله شرایط کنونی را برای مبادله اسیران مناسب یافته و از موضع خود مبنی بر آزادی زندانیان فلسطینی عقب نشسته است، محل تامل است.

مسلما پافشاری حزب الله بر آزادی اسیران فلسطینی در برابر آزادی دو سرباز اسرائیلی، به دلیل واکنش سرسختانه اسرائیل به آن، کمکی به حل مساله نمی‌کرد. بنابراین حزب الله چاره ای جز عقب نشینی از موضع اولیه خود نداشت، هر چند که این عقب نشینی باعث رنجش فلسطینی ها و طرح انتقادهایی علیه حزب الله از سوی آنان خواهد شد.

در مورد زمان مبادله اسیران نیز احتمالا دو موضوع بر تصمیم حزب الله تاثیر گذاشته است.

موضوع نخست این که حزب الله می خواهد در آستانه تشکیل دولت وحدت ملی در لبنان از تمام برگ های خود برای کسب امتیاز بیشتر در کابینه استفاده کند. با توجه به این که آزادی اسیران لبنانی ممکن است به تقویت موقعیت حزب الله در لبنان منجر شود، بنابراین آقای نصرالله می خواهد از آن در جهت چانه زنی با فواد سینیوره مامور تشکیل کابینه جدید لبنان سود ببرد.

موضوع دوم هم این است که حزب الله بر مبنای توافقنامه دوحه، به زودی به دولت لبنان می پیوندد و از این رو نمی خواهد که مساله مبادله اسرا توسط دولت آینده و به نام آن انجام شود. از این رو خود وارد عمل شده است تا پیش از تشکیل دولت جدید، مساله را به نام خود تمام کند.

در این میان اما نکته مهم تری هم وجود دارد. پس از قتل عماد مغنیه در دمشق، رهبر حزب الله با متهم کردن اسرائیل به انجام قتل، سوگند یاد کرد که انتقام آن را خواهد گرفت. اینک حزب الله به جای انتقام گیری، عملا وارد معامله با اسرائیل برای مبادله اسیران دو طرف شده است. آیا این بدان معناست که حزب الله توافقنامه دوحه را آغاز فصل تازه ای در مناسبات خود با اسرائیل می داند و انتقامگیری را فراموش کرده است؟

 
 
نسر ویدئو
بازگشت 'جاسوس حزب الله' به لبنان
 
 
لبنان راه دشوار لبنان
سليمان رئيس جمهوری مقتدر يا بی‌اقتدار؟
 
 
لبنان ویدئو
نشست دوحه؛ مقدمه‎ای برای پایان بحران لبنان
 
 
لبنان توافقنامه دوحه
لبنان به سوی ثبات یا انتقال به بن بست دیگر؟
 
 
حزب الله درگیری های لبنان
حزب الله به دنبال چیست؟
 
 
ارتش لبنان جنگ در لبنان
ارتش قدرت می‌گیرد؟
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران