BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:59 گرينويچ - شنبه 14 ژوئن 2008 - 25 خرداد 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
در این جزیره؛ استیصال و عصیان علیه نوجوان ها ؟
 

 
 
.
مدتی است که کلمه نوجوان در این دیار با بزهکاری، مصرف مواد مخدر و الکل، فرار از مدرسه و چاقوکشی و حتی قتل مترادف شده است.

در نگاه اول، یک جمع بندی کلی و دور از انصاف و جنجال آفرین رسانه ای، ولی در نگاهی عمیق تر، واقعیتی بشدت نگران کننده! اکنون، بین بزرگسالان بر سر علل ظهور شرارت در میان خردسالان و مقابله با آن بحث داغی جریان یافته است.

در اینکه چند سالی است که میزان خشونت، بی اعتنایی به مقررات و آداب اجتماعی و بزهکاری در میان نوجوانان بریتانیا رو به افزایش بوده تردیدی نیست. در یک سال اخیر تقریبا هفته ای نبوده که مردم از شنیدن خبر قتل یک نوجوان بدست نو جوانی دیگر و یا برخورد های خشونت بار بین دانش آموزان دچار شوک و ناباوری نشده باشند؛ همه می گویند ادامه این وضع قابل تحمل نیست، ولی راه حل همچنان ناپیدا است.

چاقو کشی در مدارس بعضی مناطق از شهرهای بزرگ کار را به آنجا رسانده که مقانات آموزش و پرورش در فکر نصب دستگاه های تشخیص فلز در سردر مدارس افتاده اند و پلیس در خیابان دانش آموزان را تفتیش بدنی می کند.

از طرف دیگر، میزان غیبت غیر موجه دانش آموزان از کلاس درس به 60 هزار نفر در روز رسیده است. عاجز ماندن مدیران مدارس از اعمال انظباط، دولت را مجبور کرد تا مقرراتی تازه وضع کرده و والدین را مسئول شناخته و با تعین جریمه نقدی و حتی مجازات زندان، پدر و مادران را متوجه مسئولیت تربیت فرزندانشان کند.

هفته پیش، گوردون براون، نخست وزیر افزایش ارتکاب جرائم توسط نوجوانان زیر سن قانونی را غیر قابل تحمل خواند و گفت دولت با بازداشت و تعقیب کیفری افراد زیر سن قانونی مسئله ای ندارد. چند سال پیش، دولت حزب کارگر، سن شناخت مسئولیت قانونی را که شانزده بود، بتدریج به 14 و بعد به ده سال سن تقلیل داد.

اقدامی که صدای اعتراض انجمن های مدافع حقوق کودکان را بلند کرد؛ تا حدی که اتحادیه دفاع از حقوق خردسالان انگلستان، دولت را به نقض مفاد کنوانسیون سازمان ملل برای حقوق کودکان متهم کرد.

مخالفان سخت گیرتر کردن قانون علیه نوجوانان معتقدند که اگر قرار بر تعقیب کیفری یک کودک ده ساله باشد، جامعه بریتانیا، معنی و مفهوم خردسالی را کلا به فراموشی سپرده است. انتقاد دیگر مدافعان حقوق مدنی کودکان، تضاد در قوانین مربوط به حقوق آنها است؛ در حالیکه از خردسالان ده ساله انتظار می رود که مسئولیت خود در قبال قوانین کیفری را بدانند و جوانان شانزده ساله می توانند به ارتش پیوسته و سرباز شوند، ولی برای برخورداری از حداقل دستمزد باید تا 21 سالگی صبر کنند.

گذشته از مباحث حقوقی، تردیدی نیست که ازدیاد موارد نقض قانون و ارتکاب جرم توسط نوجوانان در این دیار به صورت بحرانی جدی درآمده است. روانشناسان و جامعه شناسان به ریشه ها و علل و معلول های مختلفی اشاره دارند؛ فقر اقتصادی، بی هدفی، تنش های قومی و مذهبی و از این قبیل. در آمار سال گذشته صندوق حمایت کودکان سازمان ملل، یونیسف، از وضع کودکان در میان 21 کشور پیشرفته دنیا، در بخش رفاه اجتماعی خردسالان، بریتانیا شانزدهم و در زمینه کیفیت آموزش و پرورش، در مقام پانزدهم ایستاده بود.

در این جزیره، بی توجهی والدین به تربیت فرزند در خانه و خانواده مسئله تازه ای نیست. یک ضرب المثل جا افتاده انگلیسی می گوید: فرزند ثروتمند را ندیمه تربیت می کند و بچه تهی دست را خیابان!

اگرچه، سطح رفاه ملی و شکل و بافت اجتماعی و اقتصادی بریتانیای امروز با زمان داستان نویسی چارلز دیکنز قابل مقایسه نیست، ولی افزایش بی سابقه تعداد مادران مجرد و موارد طلاق، وظیفه شاق تامین نان و سرپناه و سرپرستی فرزندان را به طرز نگران کننده ای به دوش آدم هایی خسته و تنها انداخته است. بی دلیل نیست که بیشترین کودکانی که در زیر خط فقر رشد می کنند، ازخانوارهای تک سرپرست هستند.

ده سال پیش که حزب کارگر حکومت را بدست گرفت، ریشه کن کردن فقر از محیط رشد جسمی و فکری کودکان تا پایان اولین دهه قرن بیست و یکم را از هدف های اصلی خود تعین کرد، و با در نظر گرفتن معافیت های مالیاتی و افزایش کمک هزینه های نگهداری و تربیت فرزند، تا حد قابل توجهی در این کار موفق شد. ولی در یک سال اخیر، با گران تر شدن هزینه زندگی، سطح فقر در طبقات کم درآمد تر دوباره رو به افزایش گذاسته است. موضوعی که دولت آنرا پذیرفته و مجدا قول داده که در جهت جبران آن اقدام کند.

ولی برای خیلی از مقامات و شهروندان نگران و دلواپس، ریشه اصلی افزایش میزان شرارت و مست بازی و بزهکاری و چاقو کشی در میان نو جوانان را باید در مکان دیگری جستجو کرد. بحث انگیز ترین راه حل را شهردار جدید لندن ارائه کرده است؛ ایجاد اردوگاه های کار اجباری برای بزهکاران به جای زندان!

المپیک انگلیسی با شنای مجانی!

در این دیار، صحبت از جدایی نهایی اسکاتلند از باقی پادشاهی متحد بریتانیا کم شنیده نمی شود. و در حالیکه وزیر اول دولت محلی در ادینبورگ، که رهبر حزب ملی و استقلال طلب اسکاتلند هم هست، مشغول تنظیم برنامه ای برای انجام یک همه پرسی دیگر است تا شاید سرانجام به آرمان تاسیس جمهوری اسکاتلند جامه عمل بپوشاند، دولت مرکزی در لندن، دست کم درامر میزبانی المپیک و تشویق ورزش در میان مردم، حساب انگلستان را از باقی همسایگان جدا کرده است!

وقتی کمیته بین اللملی المپیک میزبانی المپیک سال 2012 را به این کشور سپرد، ظاهرا، منظور تمام بریتانیا بود؛ حتی اگر دهکده المپیک در جوار لندن بنا شود و بیشتر مسابقات هم در پایتخت انجام گیرد. ولی، اخیرا دولت برنامه ای را برای تشویق مردم به ورزش بیشتر اعلام کرد تا به گفته وزیر تربیت بدنی، در چهار سال آینده، مردم روحا و جسما خود را برای استقبال از مسابقات المپیک آماده کنند.

بخش بزرگی از این برنامه، مجانی کردن شنا است! در آغاز، فقط برای برای افراد بالای 60 سال، بعد برای جوانان 16 تا 22 ساله و نهایتا، تا پیش از گشایش المپیک لندن، برای تمام شهروندان. این طرح مرحله ای که 7 میلیون پوند یارانه دولتی خواهد داشت فقط برای مردم انگلستان خواهد بود. وقتی از وزیر مربوطه پرسیده شد چرا؟ گفت من وزیر ورزش و تربیت بدنی انگلستان هستم و دولت های محلی در اسکاتلند و ویلز و ایرلند شمالی مسئولان ورزشی و بودجه خاص خود را دارند.

ظاهرا کسی به یاد آقای وزیر نیاورد که ورزشکاران بریتانیا در زیر یک پرچم در مسابقات المپیک شرکت می کنند و اگر هدف تشویق مردم این دیار به شنا و ورزش بیشتر است، همه باید در آن شریک باشند. ثانیا، مگر ترتیب دادن یک برنامه سراسری پرداخت بلیط استخر های شنا چقدر دشوار بود که جناب وزیر حساب جنوب را از شمال جدا کرد؟

طبیعی بود که تمام 60 به بالاهای انگلیسی از این برنامه استقبال کنند، ولی جالب ترین واکنش از یک زن شناگر 38 ساله شنیده شد که گفت هرچه فکر می کنم ارتباطی بین میزبانی المپیک و شنای مجانی نمی بینم و اصلا چون کشورما یک جزیره است، شنا باید برای همه مجانی باشد!

هر دم از این باغ بری می رسد!

....و در حالیکه وزیر تربیت بدنی می خواهد با تامین بلیط مجانی ورود به استخرهای شنا، روح المپیادی را در میان مردمان این جزیره زنده کند و آنها را به تحرک بیشتری وادارد، خبر رسید که مردم چابک این دیار از پرتقال رویگردان شده اند، چون وقت و حوصله کندن پوست آنرا ندارند!

مجله صنف میوه فروشان نوشت که برای سومین سال متوالی فروش پرتغال دو درصد تنزل کرده و همزمان، فروش مرکبات با پوست نرم مثل نارنگی 60 درصد بیشتر شده است! اینهم چند نمونه از پاسخ های مردم به پرسش های یک نظرسنجی:

نارنگی کمتر از پرتغال تو کیف یا جیب جا میگیره، آب پرتقال قوطی ای کار را راحت کرده، پوست کندن پرتقال زحمت داره و آشغال سازه، ناخن یا کارد لازم داره و به درد سرش نمی ارزه!

یک وارد کننده میوه گفت مردم آنقدر غرق در کار شده اند که تمام وقت ناهار آنها 15 دقیقه بیشتر نیست و فرصتی برای کندن پوست پرتغال باقی نمی ماند.

خانم بریژیت ازبیت، رئیس بنیاد تغذیه بریتانیا هم وارد میدان شد و گفت البته پرتقال خواص و مزه خود را دارد ولی اگر مردم هم وزن پرتقال، نارنگی بخورند، از جهت تامین ویتامین ها و پتاسیم موجود درمرکبات کمبودی نخواهند داشت!

سال ها است که تعداد بیشتری از مردم غرق در کار این دیار، غذای آماده و سر پایی را جایگزین آشپزی در خانه کرده اند، به این دلیل که وقت خرید و پخت ندارند! حالا، ضیق وقت به کندن پوست میوه رسیده است و جالب تر آنکه هم زمان، وزیر تربیت بدنی به زنده کردن روح المپیادی در مردم امید بسته است.

 
 
مبارزه مصلحتی با مواد مخدر؟ در این جزیره؛
مبارزه مصلحتی با مواد مخدر؟
 
 
. در این جزیره...
نفت و درد سر بود و نبود آن!
 
 
. در این جزیره...
معمایی بنام انگلیسی بودن
 
 
. در این جزیره...
دولت، بازار و بانک و البته خالق جیمزباند!
 
 
. در این جزیره...
در جستجوی اکسیر خوشبختی!
 
 
جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا در این جزیره
بستن سری که درد نمی کند... !
 
 
مایکل مارتین رئیس مجلس عوام در این جزیره
دو نوع شفافیت!
 
 
مطالب مرتبط
آغاز صدارت گوردون براون
26 ژوئن, 2007 | صفحه نخست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران