BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:09 گرينويچ - شنبه 21 ژوئن 2008 - 01 تیر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
در این جزیره؛ آمادگی برای پایان نفت بومی!
 

 
 
تاسیسات نفتی
استخراج نفت دریای شمال، بریتانیا را برای 30 سال خودکفا کرده بود
استخراج نفت و گاز از ذخایر زیر دریای شمال که در طول ۳۰ سال بریتانیا را به خودکفایی و حتی صدور انرژی رساند، به سال های پایانی خود نزدیک می شود. و این در حالی است که بهای سر به فلک کشیده نفت خام باید پر هزینه ترین اکتشاف ها برای استخراج نفت را مقرون به صرفه کرده باشد.

وجود ذخایر فراوان نفت و گاز طبیعی در اعماق بستر دریای شمال، از اوایل دهه ۶۰ میلادی بر بریتانیا و نروژ معلوم بود. ولی در آن زمان نفت سرشارتر و ارزان خاورمیانه، استخراج سوخت فسیلی از کف دریای اغلب نا آرام شمال اروپا را مقرون به صرفه نمی کرد.

تصمیم اوپک به چهار برابر کردن بهای نفت خام در اوایل دهه ۷۰ میلادی بود که شرکت های بزرگ نفتی را به سوی این میدان های دست نخورده کشاند؛ سکوهای عظیم حفاری و استخراج و انتقال نفت و گاز، صد ها کیلومتر فاصله دریایی بین اسکاتلند و نروژ را به جزیره هایی پرجمعیت بدل کرد و شهر کوچک و تاریخی و بی سر و صدای ابردین، در شمال شرق اسکاتلند را آنچنان دگرگون کرد که گرانی اش از لندن جلو زد و کویت شمال نام گرفت.

سیر نزولی حجم تولید نفت و گاز دریای شمال از اوایل قرن جدید آغاز شد؛ با کوتاه تر شدن عمر موثر ذخائر نفت، تکنولوژی تازه ای به کار گرفته شد تا هم گاز طبیعی محبوس در چاه ها را به سطح برسانند و هم اینکه کارکنان مجرب صنعت نفت را از خطر بیکار شدن نجات دهند. ولی تقاضای روز افزون دو اقتصاد چین و هند برای انرژی، کمبود نفت در بازار را به مشکلی جهانی بدل کرده است و گرانی بی سابقه آن، گواهی است بر محدود بودن ظرفیت تولید.

هفته پیش، نخست وزیر بریتانیا میزبان سفر یک روزه جرج بوش، رئیس جمهوری آمریکا به لندن بود. در کنفرانس خبری مشترک دو رهبر، گوردون براون گفت به عربستان سعودی می رود تا در سمینار انرژی که به ابتکار پادشاه عربستان تشکیل می شود، به همه بگوید که تنها انرژی هسته ای می تواند پاسخگوی نیاز روز افزون دنیا به انرژی باشد. نخست وزیر پیش بینی کرد که تا نیمه قرن جاری، هزاران نیروگاه هسته ای در دنیا ساخته خواهد شد.

ولی برنامه ساخت هزاران نیروگاه هسته ای تا سال ۲۰۵۰، مشکل کمبود فعلی و دهه های آینده را برطرف نخواهد کرد. نشست جده در حالی برگزار می شود که عربستان، زیر فشار مصرف کنندگان، پذیرفت تولید خود را روزانه تا ۳۰۰ هزار بشکه افزایش دهد. تصمیمی سمبولیک که نه تشنگی روزافزون چین و هند به انرژی را پاسخگو است و نه به کاهش قابل توجه بهای نفت منجر خواهد شد که به مرز بشکه ای ۱۴۰ دلار رسیده است.

شماری از کارشناسان دنیای نفت معتقدند که سطح فعلی ۸۷ میلیون بشکه تولید جهانی در روز، یک سقف تولید واقعی است و حتی اگر پیش بینی آلکسی میلر، مدیرعامل شرکت عظیم انرژی گازپروم روسیه هم درست از آب درآید، نه تنها ظرفیت تولید تغیر زیادی نخواهد کرد، بلکه به دلیل ایجاد رکود اقتصادی و بحران سیاسی، از میزان تولید کاسته خواهد شد : پیش بینی آقای میلر، رسیدن بهای یک بشکه نفت به ۲۵۰ دلار بود.

گران شدن نفت، تاثیری بر افزایش تقاضا برای بنزین نداشته است

کالین کمبل، زمین شناس و مشاور اکتشاف نفت در چند شرکت بین المللی انرژی، درباره رو به اتمام بودن ذخائر نفت دریای شمال و میدان های دیگرمی گوید ما به نیمه دوم عصر نفت رسیده ایم: نیمه اول، قرن بیستم و دوره وفور نفت و صعود بود و قرن جدید، دوره سقوط از قله است.

واقعیت این سخن در آن است که برای بهره برداری بیشتر و طولانی تر از ذخایر دریای شمال، شرکت های صاحب امتیاز، سال ها است که پیشرفته ترین تکنولوزی موجود در دنیا را بکار گرفته اند ولی نزدیک به ده سال است که بازده آن، هر سال هفت درصد کمتر شده است.

آژانس بین المللی انرژی، نهادی ساخته گروهی از پیشرفته ترین اقتصادهای دنیا برای سنجش بازار انرژی، نیاز روزانه جهان به نفت در نیمه قرن جدید را ۱۳۵ میلیون بشکه تخمین زده است. رقمی که حتی خوش بین ترین کارشناسان دنیای نفت رسیدن به آنرا محتمل نمی بینند.

رو به اتمام بودن ذخائر نفت دریای شمال و افزایش پی درپی بهای سوخت های فسیلی، دولت و شرکت های بزرگ تولید و توزیع انرژی را مجبور به چاره اندیشی سریع کرده است. دولت، پس از سال ها تعطیلی برنامه گسترش نیروگاه های هسته ای، به دلیل ملاحظات زیست محیطی، احیاء این صنعت را ضروری خوانده، و شرکت های تولید انرژی به بهره برداری از منابع باقی، مثل نور خورشید، باد، موج و جذر و مد دریا روی آورده اند.

ولی تمام این اقدامات و ابتکارات، هنوز مسئله تامین درازمدت سوخت صنایع سنگین و ده ها میلیون خودرو تجاری و خصوصی و ده ها هزار هواپیمای مسافری و باری و هزاران کشتی بازرگانی و نیروی برق برای صنایع را حل نخواهد کرد. خود روهای برقی و آب و هیدروژن سوز هنوز مراحل تجربی خود را می گذراند و تبدیل موتورهای بنزینی و گازوئیلی به گاز سوز، فعلا مقرون به صرفه تر است و اینطور که پیش میرود گازمایع بزودی از نفت نایاب تر و گرانتر خواهد شد.

با این وجود، دست اندرکاران دنیای نفت در این جزیره، اتمام تدریجی ذخایر دریای شمال را پایان زندگی عادی در این دیار نمی دانند، و فقط می گویند شیوه زندگی و انجام خیلی کار ها تغیر خواهد کرد! تغیر که حتمی است! بهتر یا بدتر شدن آنرا لابد دیر یا زود خواهیم دید.

کلیسای اسقفی، همچنان بر سر دوراهی!

دو هفته بعد از برگزاری مراسمی شبیه به تشریفات یک ازدواج مذهبی در یکی از کلیساهای بزرگ لندن، روئن ویلیامز، سراسقف کانتربوری و رهبر کلیسای اسقفی انگلستان به همراه جان سنتامو، اسقف کلیسای یورک، در بیانیه ای شدید الحن، از تصمیم کشیش مارتین دادلی، پیش نماز کلیسای بارتو لومیو قدیس در لندن، به انجام این مراسم ابراز نگرانی عمیق کردند.

کلیسای محل "وصلت" دو کشیش همجنسگرا

دلیل این" ناخشنودی عمیق" دو رهبر اصلی کلیسای اسقفی از رفتار هم کیش خود، انجام مراسم "وصلت " بین دو کشیش همجنس گرا بود. مراسمی که اگرچه کشیش دادلی آنرا غیر مذهبی توصیف کرده بود، ولی در حضور ۳۰۰ میهمان، در داخل کلیسا و با مبادله حلقه بین پیتر کاول و دیوید لرد، دو کشیش همجنس گرای کلیسای اسقفی انجام شد.

در این بیانیه، دو رهبر ارشد کلیسا به کشیش های لیبرال گوشزد کردند که در حالیکه آزاد هستند با برخی تعالیم و دستورات کلیسا مخالف باشند و در جهت ترغیب دیگران به تغیر و اصلاح آن فعالیت کنند، ولی حق سرپیچی ازمقررات حاکم بر امور را نداشته و نباید خودسرانه عمل کنند.

در پاسخ، کشیش مارتین دادلی گفت انگیزه او جمع کردن گروهی ازهم جنس گرایان طرفدار ازدواج مذهبی در کلیسا نبود و فقط می خواست مخالفت خود با " قیود و رسوم خشک" کلیسا را نشان داده باشد، و بعد در مقاله ای درهفته نامه متمایل به چپ نیو استیتزمن، فلسفه شخصی خود را مبارزه با تبعیض و به چالش کشیدن ادامه تحمیل عقاید مذهبی یک قرن پیش به کلیسای اسقفی امروز توصیف کرد.

این توضیحات به خرج ریچارد چارترز، اسقف کلیسای پروتستان لندن نرفت و گفت تحقیقات درباره این تخلف جریان دارد. جناح سنتی و محافظه کار کلیسای اسقفی هم با محکوم کردن هر سه کشیش، خلع لباس آنها را طلب کرده است.

مشکل کلیسای اسقفی انگلستان با موضوع هم جنس گرایی، عمیق تر از آن است که با یک بیانیه تند یا حتی خلع لباس از چند کشیش قابل حل باشد. ریشه مسئله، همانطور که ریچارد دادلی، کشیش به ظاهرمتخلف و مغضوب در مقاله اش نوشت، تضاد فاحش در مواضع کلیسا نسبت به همجنس گرایی است. چند سال پیش، شورای جهانی کلیسای اسقفی، در نهایت مخالفت سراسقف های شاخه های آفریقایی و آمریکای جنوبی خود، هم جنس گرایی را مغایر با اصول اخلاقی و تعالیم دینی عیسی مسیح و انجیل نشناخت، ولی گفت کلیسا نباید محل وصلت دو هم جنس گرا باشد. شرط بحث انگیز دیگر، تعین درجه تحمل هم جنس گرایی در صف روحانیون کلیسای اسقفی بود. بعبارت دیگر، هیچ کشیش هم جنس گرایی نباید به درجه اسقفی برسد؛ و وقتی شاخه آمریکایی کلیسا با انتصاب جین رابینسون، کشیش همجنسگرا از این دستور سرپیچی کرد، شاخه پرنفوذ آفریقایی آن تهدید کرد که انشعاب کرده و شورای جهانی کلیسای اسقفی را ترک خواهد کرد.

آن بحران، با وساطت سراسقف کانتربوری موقتا فروخوابید؛ باید دید روئن ویلیامز، در نشست بعدی شورای جهانی کلیسای خود در انگلستان، مسئله "وصلت " دو کشیش در کلیسا را چطور حل خواهد کرد!

کمیسیون اروپا و مکان سگ وگربه!

درحالیکه رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا، پس از رای منفی مردم جمهوری ایرلند، نگران و شتاب زده، در جستجوی فرمول معجزه آسایی برای نجات پیمان لیسبون، یا قانون اساسی آینده خود هستند، کمیسیون اروپا سخت در فکر پاکیزگی آشپزخانه ها است، و با وجود اعتراض حیوان دوستان، حکم اخراج حیوانات اهلی را صادر کرده است.

عشق مردم این دیار به داشتن سگ و گربه زبانزد خاص و عام است، تا حدی که این چهار پایان اهلی را عضوی از خانواده پنداشته و شماری هم آنها را مونس با وفا تری از همسر و فرزند خود می بینند و حتی در وصیت نامه هایشان برای تامین خوراک و مکان آنها حساب بانکی باز می کنند.

ورود حیوانات اهلی به آشپزخانه های اروپا ممنوع

سبد خواب و ظرف غذای این نور چشمی ها معمولا در آشپزخانه است و با وجود توصیه های بهداشتی به مردم که محل خواب و خوراک حیوان را، هر قدر هم که تمیز و سالم باشد، نزدیک مواد غذایی ومحل پخت خوراک خود نگذارید، به خرج این مردمان سگ و گربه پرست که نرفته هیچ، آنها را به سر میز غذا هم دعوت می کنند.

یکی از بزرگترین مشکلات خانواده های حیوان پرست، جدایی اجباری در موقع سفر برای گذراندن تعطیلات تابستان است. از یک طرف، پیدا کردن جایی برای نگهداری از آنها و از طرف دیگر، راضی کردن فرزندان که حاضرند از خیر سفر گذشته و تنها در خانه با هم بازی هایشان باشند، که البته نه عملی است و نه قانونی!

تا حالا، راه حل، اقامت در هتل ها و مسافرخانه های کوچک و خانوادگی بوده که صاحبانش اغلب خود چند سگ و گربه دارند که آزادانه در محل می چرخیدند؛ شبیه به محیط خانه مسافرانی که از دوری عزیزان چهارپای خود دلتنگ می شدند. ولی حکم هفته پیش کمسیون اروپا معلوم کرد که همه در اروپا از این وضع راضی نبودند.

شکایات از شرایط و وضع بهداشتی در هتل ها و رستوران ها در اروپا به صدورحکمی جدید از طرف کمیسیون اروپا به تمام ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا منجر شد که ورود حیوانات به محل نگاهداری، تهیه و پخت و پذیرایی مواد غذایی در مکان های عمومی را ممنوع کرده است.

طبیعی بود که صدای اعتراض مردم بلند شود که باز این کمیسیون عریض و طویل و پر خرج اروپایی نشان داد که کاری بهتر از مانع تراشی برای نیم میلیارد جمعیت اتحادیه بلد نیست! مسافرخانه داران هم گفتند که مقررات جدید کارشان را کساد خواهد کرد. از همه جالب تر، سئوال چند رستوران دار درباره نقش تاریخی و بهداشتی گربه در آشپزخانه بود! گمان می کنم از همه راضی تر موش ها باشند.

 
 
مبارزه مصلحتی با مواد مخدر؟ در این جزیره؛
مبارزه مصلحتی با مواد مخدر؟
 
 
. در این جزیره...
نفت و درد سر بود و نبود آن!
 
 
. در این جزیره...
معمایی بنام انگلیسی بودن
 
 
. در این جزیره...
دولت، بازار و بانک و البته خالق جیمزباند!
 
 
. در این جزیره...
در جستجوی اکسیر خوشبختی!
 
 
جکی اسمیت، وزیر کشور بریتانیا در این جزیره
بستن سری که درد نمی کند... !
 
 
مایکل مارتین رئیس مجلس عوام در این جزیره
دو نوع شفافیت!
 
 
مطالب مرتبط
گرانی و گناه اسراف!
07 ژوئن, 2008 | صفحه نخست
دولتی بر سر سه راهی
11 مه, 2008 | صفحه نخست
نفت و دردسر بود و نبود آن!
03 مه, 2008 | صفحه نخست
معمایی بنام انگلیسی بودن
26 آوريل, 2008 | صفحه نخست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران