BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 00:07 گرينويچ - جمعه 22 اوت 2008 - 01 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
بازار داغ گمانه زنی در مورد نامزد معاونت اوباما
 

 
 
برچسب های انتخاباتی
گمانه زنی ها در مورد نامزد معاونت اوباما و مک کین بالا گرفته است
با نزدیک شدن زمان برگزاری گردهمایی ملی دو حزب دموکرات و جمهوری خواه برای رسمیت بخشیدن به نامزدی باراک اوباما و جان مک کین در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیجان رسانه های این کشور برای شناسایی گزینه معاونت ریاست جمهوری دو حزب افزایش یافته است.

نامزد معاونت ریاست جمهوری دموکرات ها چهارشنبه آینده در گردهمایی ملی حزب دموکرات در شهر دنور در ایالت کلرادو سخنرانی می کند.

تحلیلگران از سناتورها جوزف بایدن و اوان بای و تیم کین فرماندار ایالت ویرجینیا به عنوان بخت های اصلی همراهی باراک اوباما در انتخابات امسال نام می برند.

سناتور هیلاری کلینتون و کتلین سبلیوس، فرماندار کانزاس که هر دو زن هستند و بیل ریچاردسون، فرماندار نیومکزیکو از دیگر بخت های نامزدی معاونت ریاست جمهوری دموکرات ها هستند.

آقای اوباما پنجشنبه به روزنامه یو اس ای تو دی گفت معاون خود را انتخاب کرده است ولی آن را بعدا اعلام می کند.

اما کی؟

ستاد انتخاباتی باراک اوباما پیش از این اعلام کرده بود میلیون ها آمریکایی هم زمان به وسیله پیامک تلفن همراه و ای میل از گزینه دموکرات ها برای معاونت ریاست جمهوری مطلع خواهند شد.

هیجان این موضوع به حدی است که خیلی از افراد تلفن همراه را از خود جدا نمی کنند تا دیرتر از بقیه از آن مطلع نشوند.

کنجکاوی عمومی باعث شده است خبرنگاران از روزهای قبل در اطراف منازل گزینه های احتمالی معاونت ریاست جمهوری جمع شوند و هنگام ورود و خروج آنها یا اعضای خانواده آنها درباره آینده مبارزات انتخاباتی بپرسند.

اما خبرنگاران تنها به سوال و جواب از کاندیداهای احتمالی بسنده نکرده اند. خانواده این افراد هم از نگاه رسانه ها در امان نبوده اند.

اوان بای، سناتور دموکرات یکی از گزینه های معاونت ریاست جمهوری است. یکی از اخبار این هفته مراجعه همسر او به آرایشگاه برای درست کردن موها و ناخن هایش بود.

شاید بپرسید این موضوع چه ربطی به خبرنگاران دارد؟ ظاهرا هیچ ولی مراجعه همسر یک سیاستمدار به آرایشگاه می تواند به معنی آماده شدن برای شرکت در یک مراسم رسمی باشد.

چه مراسمی مهم تر از جشن معرفی معاون رئیس جمهور احتمالی آمریکا!

رسانه ها برای پیدا کردن سرنخی درباره یار باراک اوباما در انتخابات ریاست جمهوری تنها به ظاهر افراد بسنده نکرده اند و از هر اشاره کلامی و زبانی استفاده می کنند.

آقای اوباما در یکی از سخنرانی های انتخاباتی خود در این هفته سه بار از ضمیر مفرد مذکر برای اشاره به گزینه معاونت ریاست جمهوری استفاده کرد.

همین باعث شد بسیاری از تحلیلگران بلافاصله نام سناتور هیلاری کلینتون را از فهرست کاندیداهای معاونت ریاست جمهوری خط بزنند.

اما این همه هیجان برای چیست؟ مگر نه این که رای دهندگان قرار است باراک اوباما یا جان مک کین را به ریاست جمهوری انتخاب کنند؟

جولز ویتکوور، از روزنامه نگار با سابقه و مورخ ریاست جمهوری آمریکا علت این همه هیجان را در اهمیت این انتخاب می داند.

"این (انتخاب گزینه معاونت) نخستین انتخابی است که یک کاندیدای ریاست جمهوری انجام می دهد و میزان درایت و پایبندی او را به اهدافش نشان می دهد."

در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رای دهندگان رای خود را به طور مشترک به نامزد ریاست جمهوری و گزینه معاونت او می دهند زیرا بر اساس قانون اساسی این کشور در صورت کناره گیری رئیس جمهور از قدرت یا درگذشت او، معاونش جانشین او می شود.

معاون رئیس جمهور همچنین رئیس مجلس سناست و در صورتی که تصویب لایحه یا طرحی در این مجلس به خاطر برابر بودن آرای مثبت و منفی با مشکل دچار شود، او می تواند با رای خود این مشکل را حل کند.

کسی که در این دوره از انتخابات آمریکا، چه دموکرات و چه جمهوری خواه، به معاونت ریاست جمهوری انتخاب شود، یک وظیفه دشوار دیگر را هم برعهده خواهد داشت.

او جایگزین دیک چنی، معاون با نفوذ و در عین حال فاقد محبوبیت جورج بوش می شود.

جولز ویتکوور می گوید یکی از تفاوت های دولت بوش با دولت های قبلی در این است که آقای چنی قدرتمندترین معاون رئیس جمهور در تاریخ آمریکا بوده است.

باراک اوباما، در یکی از سخنرانی های خود در این هفته تاکید کرد معاون او از اختیارات فراقانونی آقای چنی برخوردار نخواهد بود.

"معاون من عضوی از قوه مجریه خواهد بود. او قرار نیست قوه حکومتی مستقل باشد که خود را بالاتر از قانون بداند."

اما آیا معاون بعدی رئیس جمهور آمریکا از محبوبیت ال گور، معاون اسبق رئیس جمهور برخوردار خواهد بود؟

تحلیلگران می گویند نامزدهای ریاست جمهوری بیشتر در پی انتخاب گزینه هایی برای معاونت خود هستند که بتوانند به عنوان مکمل آنها در عرصه سیاسی عمل کنند.

جولز ویتکور می گوید: "معاون رئیس جمهور باید کسی باشد که اگر کاندیدای ریاست جمهوری جوان است، مسن و با تجربه باشد. اگر رئیس جمهور مسن است، جوان باشد. اگر رئیس جمهور لیبرال است، او محافظه کار باشد و برعکس."

با این حساب چه کسی برای معاونت آقای اوباما مناسب تر است؟

جولز ویتکور می گوید از خصوصیات مطلوب برای معاونت آقای اوباما به عنوان رئیس جمهور آمریکا داشتن تجربه بیشتر در زمینه سیاست خارجی است. این فرد باید از او مسن تر ولی از نظر فکری به او شبیه باشد.

به نظر می رسد جوزف بایدن، رئیس پرنفوذ کمیته روابط خارجی سنا گزینه مناسبی برای این سمت باشد. او هم مسن است، هم با تجربه و هم در بین دموکرات ها از احترام برخوردار است.

اوان بای سناتور اهل ایندیانا هم گزینه مناسب دیگری است که گذشته ای قابل قبول دارد و از نظر سیاسی فردی میانه رو است. آقای اوباما قرار است یکشنبه به ایندیانا برود و به همراه او سخنرانی کند.

همسر سناتور بای هم که به آرایشگاه رفته. شاید سناتور بای گزینه مورد نظر آقای اوباما باشد.

تیم کین چطور؟ آقای اوباما چهارشنبه و پنجشنبه در ویرجینیا بود و همراه او مبارزه می کرد. ایالت ویرجینیا در چهار دهه گذشته همیشه به کاندیداهای ریاست جمهوری جمهوری خواهان رای داده است و همراهی آقای کین می تواند رای مردم این ایالت را به سوی آقای اوباما جلب کند.

در این حال، بخت هیلاری کلینتون را نباید کم دانست.

هر چند شواهد حاکی از عدم انتخاب سناتور کلینتون به نامزدی معاونت ریاست جمهوری است، اما انتخاب او می تواند هوادارانش را به رای دادن به آقای اوباما ترغیب کند.

به هر حال، این اما و اگرها ادامه خواهد داشت و تا زمانی که پیامک ستاد انتخاباتی باراک اوباما به گوشی های همراه مردم آمریکا ارسال نشود، گمانه زنی ها ادامه دارد.

در این حال، سایت های اینترنتی شرط بندی هم فعال شده اند و نهایت استفاده را از هیجان مردم می برند.

 
 
باراک اوباما جنگ لفظی
نقش پررنگ سیاست خارجی در انتخابات آمریکا
 
 
پرچم آمریکا انتخابات آمریکا
اقتصاد به مهم ترین بحث انتخاباتی تبدیل شده است
 
 
انتخابات آمریکا انتخابات آمریکا
پرسش و پاسخ از چگونگی انتخابات
 
 
هیلاری کلینتون انتخابات آمریکا
انتقاد از پیش بینی ها درباره شکست کلینتون
 
 
اوباما و کلینتون حزب دموکرات آمریکا
گام بعدی برای دموکرات ها در انتخابات
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران