http://www.bbcpersian.com

12:06 گرينويچ - چهارشنبه 13 اوت 2008 - 23 مرداد 1387

جاناتان مارکوس
تحلیلگر امور دیپلماتیک در بی بی سی

گزینه های آمریکا و اروپا در برابر روسیه

وزیران خارجه اتحادیه اروپا برای نشستی اضطراری درباره بحران گرجستان در بروکسل گرد آمده اند.

علیرغم همه سخنوری های خشم آلود، محور این نشست ظاهرا بررسی گزینه های قابل اجراست.

اولا این سوال مطرح است که اتحادیه اروپا برای تقویت طرح صلحی که نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه به دولت روسیه و دولت گرجستان پیشنهاد کرده است، چه می تواند بکند.

اتحادیه اروپا ممکن است برای مثال در اعزام پاسداران صلح یا نظارت بر چنین ماموریتی، که برای احیای آرامش منطقه ضروری است، نقش ایفا کند.

اتحادیه اروپا همچنین می تواند در زمینه امدادرسانی های بشردوستانه سهم بسزائی داشته باشد.

اما سوالات بزرگتر دیپلماتیک نیز مطرح است. چطور اتحادیه اروپا می تواند نگرانی عمیق خود از اقدامات روسیه را با پیام های روشن سیاسی به گوش آن کشور برساند؟

آمریکایی ها در واکنش به بحران گرجستان از جمله اعلام کرده اند که تمرین نظامی مشترک با روسیه را لغو کرده اند. تمرین های نظامی مشترک با این که دقیقا در حوزه کاری اتحادیه اروپا نیست اما واضح است که غرب می تواند برای ابراز ناخشنودی خود از روسیه انواع مختلفی از این تمرین ها را لغو کند.

فراتر از آن، غربیان می توانند پیام های قوی دیگر برای روسیه بفرستند.

مثلا سناتور جان مک کین، کاندیدای حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مدت هاست که می گوید روسیه باید از عضویت گروه هشت، گروه کشورهای صنعتی جهان، اخراج شود.

مذاکرات درباره شراکت جدیدی میان روسیه و اتحادیه اروپا نیز ممکن است به حال تعلیق درآید.

کند کردن سرعت رسیدگی به تقاضای روسیه برای عضویت در سازمان تجارت جهانی یک پیام قوی دیگر به آن کشور است. بازنگری پیمان های مهم کنترل تسلیحات هم به همین ترتیب ممکن است متوقف شود.

مشکل اینجاست که دولت های غربی آگاهند که تسلط روسیه بر بازارهای انرژی می تواند دست زدن به هر یک از این راه ها را به امری بسیار خطرناک تبدیل کند.

از سوی دیگر، اتحایه اروپا مانند همیشه فاقد اتفاق نظر است. در حالیکه همه اعضا از اقدامات اخیر روسیه علیه گرجستان ناخشنودند، در ارتباط با نوع واکنش به روسیه نظرات متعدد و متفاوتی دارند.