http://www.bbcpersian.com

13:05 گرينويچ - جمعه 15 اوت 2008 - 25 مرداد 1387

کاندولیزا رایس وارد گرجستان شد

وزیر خارجه آمریکا برای ابراز حمایت و تاکید بر لزوم خروج فوری نیروهای روسی از گرجستان به این کشور سفر کرده است.

در همین حال، صدراعظم آلمان عملیات روسیه در گرجستان را مورد انتقاد قرار داده است.

روز جمعه، 15 اوت (25 مرداد)، کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، وارد تفلیس، پایتخت گرجستان شد. هدف از این سفر دیدار با مقامات گرجی و بررسی طرح پیشنهادی فرانسه، رئیس دوره ای اتحادیه اروپا، برای برقراری آتش بس در درگیری نظامی روسیه و گرجستان عنوان شده است.

پیش از سفر به گرجستان، خانم رایس در پاریس با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه، دیدار و در مورد طرح آتش بس با او مذاکره کرد.

وزیر خارجه آمریکا گفته است که مهمترین موضوع در حال حاضر خارج شدن واحدهای نظامی روسیه از گرجستان است که گفته می شود بیش از یک سوم خاک این کشور را در اشغال خود دارند.

در حالیکه یک هفته از ورود واحدهای ارتش روسیه به مرکز منطقه اوستیا و پیشروی در خاک گرجستان می گذرد، وزیر خارجه ایالات متحده گفته است که "زمان خاتمه این بحران فرا رسیده است" و از هر دو طرف خواست تا بی هیچ تاخیری قرارداد آتش بس را امضا کنند.

خانم رایس در تفلیس با میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان، دیدار و به گفته مقامات وزارت خارجه آمریکا، بخش هایی از طرح شش ماده ای آتش بس اتحادیه اروپا را برای آقای ساکاشویلی تشریح کرد.

دولت گرجستان به خصوص نسبت به اظهارات برخی مقامات روسی در مورد بند مربوط به رعایت حق حاکمیت و تمامیت ارضی گرجستان در طرح پیشنهادی فرانسه، که مورد تایید رئیس جمهور روسیه نیز قرار گرفته، ابراز نگرانی کرده است.

روز پنجشنبه وزیر خارجه روسیه گفت که گرجستان باید الحاق مجدد اوستیای جنوبی و آبخاز به خاک این کشور را فراموش کند در حالیکه دولت گرجستان این دو منطقه را، که اعلام استقلال یک جانبه کرده اند، بخشی از خاک خود می داند.

در خبری دیگر، جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، روسیه را به توسل به تهدید و ارعاب در روابط با گرجستان متهم کرده و گفته است که دولت روسیه باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به روش خود در قبال گرجستان ادامه دهد مایل است در صدد ترمیم روابط خود با آمریکا و اروپا برآید.

انتقاد مرکل

در ادامه تلاش های بین المللی برای حل مناقشه روسیه و گرجستان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در مسکو با دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، ملاقات کرده است.

خانم مرکل واکنش نظامی روسیه به عملیات هفته گذشته ارتش گرجستان علیه مرکز منطقه اوستیای جنوبی را بیش از حد شدید توصیف کرده و گفته است که ادامه حضور نیروهای روسی در خاک گرجستان کمکی به حل بحران کنونی نخواهد کرد.

هدف خانم مرکل ترغیب روسیه به خروج هر چه سریعتر از مناطق تحت اشغال نیروهای این کشور در خاک گرجستان و فراهم آوردن شرایط مساعد برای امدادرسانی به غیرنظامیان جنگ زده این کشور بوده است.

رئیس جمهور روسیه در پی ملاقات با صدراعظم آلمان گفت که قبل از اجرای طرح آتش بس پیشنهادی اتحادیه اروپا، لازم است گرجستان موافقت خود را با اصول این طرح اعلام دارد و اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل نیز اجرای آن را تضمین کنند.

آقای مدودف در اشاره ای غیر مستقیم به انتقاد شماری از کشورها از عملیات روسیه در گرجستان گفت که "جامعه بین المللی باید تحولات گرجستان را به گونه ای عینی و بی طرفانه ارزیابی کند" و تاکید ورزیده که خواستار شکوفایی روابط روسیه با ایالات متحده و کشورهای غربی است.

روسیه تاکید داشته است که عملیات نظامی این کشور در گرجستان واکنشی مشروع نسبت به حملات ارتش گرجستان به مرکز منطقه خودمختار اوستیای جنوبی بوده و این حملات با تعهدات قبلی گرجستان مغایرت داشته است.

همزمان، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی از شرایط جنگ زدگان در گرجستان، بر لزوم دسترسی آزادانه و بدون محدودیت سازمان های امدادرسانی به تمامی مناطق جنگ زده تاکید ورزیده است.

دولت های گرجستان و روسیه بیجاشدگان جنگ را بیش از یکصد و ده هزار نفر اعلام داشته اند و مقامات گرجستان گفته اند که گروهی از شبه نظامیان تحت حمایت ارتش روسیه، برخی شهرک ها و روستاهای گرجستان را هدف حمله قرار داده و به غارت و آزار ساکنان آنها مبادرت کرده اند.

در گزارشی دیگر، نمایندگان پارلمان گرجستان لایحه خروج این کشور از جامعه کشورهای مستقل همسود را تصویب کرده است.

جامعه کشورهای مستقل همسود از جمهوری های شوروی سابق، از جمله روسیه و گرجستان، تشکیل یافته و پیشتر رئیس جمهور گرجستان، در واکنش به آنچه که بی تفاوتی این تشکیلات نسبت به عملیات روسیه می خواند، خواستار خروج از جامعه کشورهای مستقل همسود شده بود.