http://www.bbcpersian.com

01:46 گرينويچ - شنبه 16 اوت 2008 - 26 مرداد 1387

گرجستان طرح آتش بس با روسیه را امضا کرد

میخائیل ساکاشویلی، رئیس جمهور گرجستان می گوید او طرح آتش بس با روسیه را که به ابتکار فرانسه تهیه شده امضا کرده است ولی خاطرنشان کرده که این یک راه حل دائمی نیست. رئیس جمهور روسیه نیز قول امضای آن را داده است.

آقای ساکاشویلی پس از چهار ساعت مذاکره با کاندولیزا رایس، وزیر خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری پیشروی نیروهای روسیه در خاک کشورش را محکوم کرد و گفت گرجستان به هیچوجه در مورد از دست دادن بخشی از خاک خود مصالحه نخواهد کرد.

آقای ساکاشویلی همچنین ناتو را متهم کرد که با کوتاهی در پذیرفتن گرجستان به عضویت پیمان ناتو، عملا روسیه را دعوت به عملیات نظامی اخیر کرده است.

خانم رایس گفت با پذیرفتن طرح آتش بس توسط گرجستان، نیروهای روسیه باید فورا از این کشور خارج شوند.

وی از روسیه خواست که در مورد استقرار صلحبانان بین المللی همکاری کند.

پیش از سفر به گرجستان، خانم رایس در پاریس با نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور فرانسه دیدار و در مورد طرح آتش بس با او مذاکره کرده بود.

وزیر خارجه آمریکا گفته است که مهمترین موضوع در حال حاضر خارج شدن واحدهای نظامی روسیه از گرجستان است که گفته می شود بیش از یک سوم خاک این کشور را در اشغال خود دارند.

روز پنجشنبه وزیر خارجه روسیه گفته بود که گرجستان باید الحاق مجدد اوستیای جنوبی و آبخاز به خاک این کشور را فراموش کند در حالیکه دولت گرجستان این دو منطقه را، که اعلام استقلال یک جانبه کرده اند، بخشی از خاک خود می داند.

به گفته مقام های فرانسوی دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه، در تماسی تلفنی با نیکولا سارکوزی همتای فرانسوی خود گفته است روسیه نیز مواففقنامه آتش بس را امضا خواهد کرد.

به گفته این مقام ها رئیس جمهور روسیه "تایید کرد که او کاملا به پیمان احترام خواهد گذاشت، به خصوص در زمینه خروج نیروهای روسیه."

جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا، روسیه را به توسل به تهدید و ارعاب در روابط با گرجستان متهم کرده و گفته است که دولت روسیه باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد به روش خود در قبال گرجستان ادامه دهد یا مایل است در صدد ترمیم روابط خود با آمریکا و اروپا برآید.

در همین حال سازمان دیده بان حقوق بشر گفت شواهدی دارد که نشان می دهد هواپیماهای روسیه با بمب های خوشه ای به نواحی پرجمعیت گرجستان حمله کرده اند. استفاده از این بمب ها بر اساس مقررات بین المللی ممنوع است.

یک مقام ارشد روسیه این اتهامات را رد کرد و گفت این گزارش یک "دروغ خوش ساخت" است.