http://www.bbcpersian.com

18:19 گرينويچ - شنبه 16 اوت 2008 - 26 مرداد 1387

روسیه قرارداد صلح با گرجستان را امضا کرد

روسیه برای پایان دادن به درگیری نه روزه با گرجستان قرارداد صلح پیشنهادی فرانسه برای صلح با گرجستان را امضا کرده است.

طبق این قرارداد صلح، نیروهای روسیه باید خاک گرجستان را ترک کنند اما نیروهای روسی در حال حاضر بخش بزرگی از خاک این کشور را در اختیار خود دارند و سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه گفته است که این نیروها، تا زمانی که لازم باشد در گرجستان می مانند. او از تعیین جدول زمانی برای خروج نیروهای روسی از خاک گرجستان خودداری کرد.

این در حالی است که جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا بار دیگر خواهان خروج نیروهای روسیه از خاک گرجستان شده است. او امضای قرارداد صلح توسط روسیه را مایه امیدواری خواند. آقای بوش تاکید کرد که اوستیای جنوبی و آبخاز باید کماکان بخشی از گرجستان باشند.

این دو منطقه خواهان جدایی از گرجستان هستند و پیشتر اعلام استقلال کرده اند اما از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نشده اند.

ببينيدپیشروی روسیه در گرجستان، باوجود آتش بس

نیروهای روسی در نزدیکی تفلیس

این در حالی است که نیروهای روسیه تا فاصله ۳۵ کیلومتری تفلیس، پایتخت گرجستان پیش رفته اند.

همچنین گزارش شده که سربازان روسی، مرکز شهر خاشوری گرجستان را نیز اشغال کرده اند. مقام های محلی این شهر به بی بی سی گفته اند که خودروهای زرهی روسیه، درحال گشت‌زنی در خیابان های شهر هستند.

خبرنگار بی بی سی می گوید درحال حاضر، نیروهای روسیه کنترل تقریبا تمام شهرها در مسیر راه تفلیس به ساحل دریای سیاه، به جز یک شهر عمده را دردست دارند و به این ترتیب، مسکو اکنون بیش از هر زمان دیگری در گرجستان حضور نظامی دارد.

مقامات روسیه می گویند سربازان آنها در گرجستان، درحال نبرد نیستند، بلکه بر جریان آتش بس نظارت می کنند.

پیشتر مقام های آمریکایی گفته بودند که سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه، تعهد کرده است که نیروهای کشورش به آتش بس وفادار خواهند بود.

'غیرقابل قبول'

آقای بوش در تازه ترین اظهاراتش در مورد بحران گرجستان گفت اقدامات روسیه در این کشور، "برای کشورهای آزاد جهان کاملاً غیر قابل قبول است".

خبرنگار بی بی سی می گوید تنش میان آمریکا و روسیه، به بالاترین سطح خود از زمان سقوط شوروری سابق رسیده است.

همزمان با انتقاد شدید آمریکا از حضور نیروهای روسی در قلمرو گرجستان، یک مقام ارشد نظامی روسیه نیز گفته است که لهستان با اجازه استقرار موشکهای آمریکایی در خاک کشورش، خود را در معرض حمله قرار داده است.

آمریکا 'در کنار گرجستان'

رئیس جمهور آمریکا در بیانیه رادیویی هفتگی خود گفت که جهان با نگرانی نظاره‌گر تهاجم و تهدید روسیه به تمامیت ارضی کشور همسایه اش گرجستان و دولت دمکراتیکی است که توسط مردم انتخاب شده است.

آقای بوش گفت ایالات متحده آمریکا و متحدانش در کنار دولت و مردم گرجستان هستند و از آنها دفاع می کنند.