http://www.bbcpersian.com

15:49 گرينويچ - جمعه 29 اوت 2008 - 08 شهریور 1387

سارا پیلین، معاون مک کین در انتخابات آمریکا

جان مک کین نامزد ریاست جمهوری آمریکا سارا پیلین، فرماندار ایالت آلاسکا را به عنوان معاون خود برگزیده است.

خانم پیلین (Sarah Palin) که 44 سال دارد از باراک اوباما، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری جوان تر است و به عنوان فرماندار آلاسکا اصلاحاتی انجام داده ولی در صحنه سیاست آمریکا نسبتا ناشناخته است.

قرار است آقای مک کین در جریان مراسمی در شهر دیتون در ایالت اوهایو، سارا پیلین را رسما به عنوان معاون خود معرفی کند.

این مراسم به مناسبت جشن هفتاد و دو سالگی آقای مک کین برگزار می شود.

بشنويدگزارش خشایار مهیم از دفتر بی بی سی فارسی در واشنگتن

کیم قطاس خبرنگار بی بی سی که به دیتون رفته می گوید انتخاب سارا پیلین احتمالا متهورانه ترین انتخاب جان مک کین برای سمت معاونش است.

تا کنون میت رامنی فرماندار سابق ماساچوست و تیم پولنتی، فرماندار مینه سوتا، دو سیاستمداری بودند که احتمال انتخابشان بسیار زیاد بود.

خانم پیلین که از مخالفان سرسخت سقط جنین است ازدواج کرده و دارای 5 فرزند است.

تحلیلگران می گویند احتمال دارد انتخاب وی تاکتیکی برای جلب آراء زنانی از حزب دموکرات باشد که از شکست هیلاری کلینتون از باراک اوباما ناخشنود هستند.

پیشتر، باراک اوباما با ایراد سخنانی در همایش ملی حزب دموکرات آمریکا، نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری را رسما پذیرفته بود.

آقای اوباما در سخنرانی خود در برابر شرکت کنندگان در همایش حزبی در شهر دنور، ایالت کلورادو، با انتقاد از سیاست های دولت جورج بوش، رئیس جمهور، و رقیب انتخاباتی خود از حزب جمهوریخواه، سیاست های مورد نظر خود در امور داخلی و خارجی، از جمله در مورد ایران، افغانستان و عراق را شرح داد.

باراک اوباما، که نخستین آمریکایی سیاهپوستی است که از سوی یکی از احزاب اصلی آمریکا برای تصدی سمت ریاست جمهوری نامزد می شود، بخش عمده ای از سخنان خود را به حملات شدید به جان مک کین اختصاص داد که انتظار می رود هفته آینده رسما به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه و رقیب اصلی او در انتخابات ماه نوامبر معرفی شود.