BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:42 گرينويچ - يکشنبه 14 سپتامبر 2008 - 24 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
نتانیاهو با لیکود به قدرت باز می گردد؟
 

 
 
نتانیاهو

در حالی که حزب حاکم کادیما در حال آماده شدن برای انتخاب رئیس جدید این حزب میانه رو است، لیکود حزب مخالف راست میانه به رهبری بنیامین نتانیاهو در نظرسنجی ها از دیگر احزاب پیشی گرفته است.

اعضای حزب لیکود در یک سالن عروسی در در شهر بندری اشدود گردهم آمده اند.

بسیاری از اعضای این حزب، در سال 2006 لیکود را ترک کردند تا به حزب میانه رو کادیما برای به قدرت رسیدن کمک کنند. اما اینک این افراد با دیدن دورنمای انتخابات جدید می گویند که از کادیما به شدت سرخورده شده اند و زمان آن رسیده تا به آقای نتانیاهو مشهور به "بی بی" بار دیگر فرصتی داده شود.

حزب کادیما سه سال پیش، هنگامی که آریل شارون، نخست وزیر وقت از لیکود جدا شد شکل گرفت. از این جدایی به عنوان "بیگ بنگ"(انفجار بزرگ) عرصه سیاسی اسرائیل یاد شد.

موضوعی که باعث بروز شکاف در حزب لیکود شد، طرح آریل شارون برای عقب نشینی نیروهای ارتش و شهرک نشینان در ابتدا از نوار غزه و سپس از برخی نواحی کرانه غربی بود.

اهود اولمرت به زودی از سمت خود کنار می رود

این چرخشی صد و هشتاد درجه ای از سوی مردی بود که از اسرائیلی ها خواسته بود تا بر بلندی هر تپه ای مستقر شوند.

آقای نتانیاهو خود که از سال 1996 تا 1999 نخست وزیر اسرائیل بوده و در دولت شارون وزیر دارایی بود، در اعتراض به این طرح نخست وزیر وقت از سمت خود استعفا داد.

بسیاری از اعضای حزب لیکود چون هوادار شارون بودند، به او پیوستند و لیکود را ترک کردند.

حزب لیکود که در آن زمان از هسته اصلی خود تهی شده بود در انتخابات 2006 تحت رهبری نتانیاهو در رتبه چهارم قرار گرفت.

سه سال از آن زمان گذشته و اینک وضعیت متفاوت است.

یک شهروند شهر اشدود که مجری تلویزیونی است و می خواهد به حزب لیکود برگردد، می گوید "ما از نتانیاهو سیلی خوردیم اما از کادیما، مشتی به صورت."

"نه تنها نتانیاهو را بخشیده ایم بلکه درک کرده ایم که اقدام ما در ترک حزب اشتباه بود."

از عقب نشینی بیشتر، کمتر سخنی گفته می شود. غزه ای که آن سال تخلیه شد هم اکنون تحت کنترل حماس است و از این منطقه برای پرتاب صدها راکت به سمت شهرهای اسرائیلی استفاده شده است.

آقای شارون به دنبال سکته در کما به سر می برد. اهود اولمرت، جانشین او به دلیل عملکردش در جریان جنگ با حزب الله به شدت مورد انتقاد قرار گرفت و قرار است به دلیل انجام تحقیقات در مورد فساد از سمت خود کناره گیری کند.

در صورتی که رهبر جدید حزب کادیما نتواند دولت اتئلافی باثباتی را تشکیل دهد، احتمال برپایی انتخابات چندان دور از ذهن نیست.

تزیپی لیونی بخت زیادی برای رهبری حزب کادیما دارد

در طول تابستان آقای نتانیاهو در نظرسنجی ها پیشتاز بوده اگرچه تزیپی لیونی، وزیر امور خارجه اسرائیل و یکی از افرادی که احتمال انتخاب او به رهبری کادیما وجود دارد، فاصله خود با آقای نتانیاهو را کم کرده است.

در حالی که کادیما درگیر مذاکرات صلح با فلسطینیان است، لیکود می گوید صبر می کند تا شریک قوی تری برای مذاکرات در سوی دیگر شکل گیرد. این حزب در عین حال می گوید که به بهبود وضعیت اقتصادی کرانه غربی کمک خواهد کرد.

گیدئون دورون، یک تحلیلگر که در دانشگاه علوم سیاسی تل آویو درس می دهد می گوید انتفاضه دوم فلسطینیان، جنگ سال 2006 لبنان و شدت گرفتن احتمال یک ایران هسته ای باعث چرخش عمومی رای دهندگان به سوی احزابی شده که مقوله امنیت را سفت و سخت می گیرند.

در هر حال آقای دورون می گوید در اسرائیل، در اغلب مواقع "ما به نفع یک گروه رای نمی دهیم، علیه آن رای می دهیم."

بسیاری از تحلیلگران موفقیت کادیما را به دلسردی و سرخوردگی رای دهندگان از احزاب سنتی مرتبط می دانند و می گویند که ناامیدی از کادیما و حزب کارگر، شریک آن در دولت اتئلافی به بهبود جایگاه آقای نتانیاهو کمک کرده است.

بهبود وضعیت اقتصادی اسرائیل نیز به این وضع کمک کرده است. این بهبود تائیدی است بر اصلاحات سفت و سختی که او در دوران هدایت وزارت دارایی انجام داد.

آقای نتانیاهو سعی کرده تا برداشت های اشتباه در مورد خود را از اذهان عمومی پاک کند. در مورد نتانیاهو گفته شده که او متکبر و نالایق است. او گفته است که از اشتباهات گذشته درس گرفته و خون جدیدی به رگ های حزب تزریق می کند. بی بی تاکید می کند که حزب لیکود، حزب راست میانه است نه یک حزب دست راستی.

جیل هوفمن، یک تحلیلگر سیاسی در روزنامه جروزالم پست می گوید "برای اسرائیلی ها امنیت مهم است، اهمیت شخصیت نخست وزیر کمتر است."

"چه کسی می گوید نخست وزیر باید یک قدیس باشد، مردم اسرائیل فردی را می خواهند که دارای تجربه باشد، حتی اگر این فرد خشن و بی نزاکت و نامرتب باشد و نتواند یک جمله را کامل بگوید."

سه حزب اصلی اسرائیل بیش از هر زمان دیگر توجه خود را به خط مشی میانه متمرکز کرده اند.

عقب نشینی از غزه مخالفان سرسختی داشت

آوراهام دیسکین، یک تحلیلگر سیاسی با سابقه در دانشگاه عبری می گوید: "مردم دیگر به دنبال رویا نیستند، در دو سوی طیف سیاسی، مردم واقع بین شده اند، آنها به خط مشی میانه روی آورده اند چون واقع بین شده اند."

اما این نقل مکان به میانه، برخی را از نظر سیاسی در انزوا قرار داده است.

با پانزده دقیقه رانندگی از اشدود، به نیتزین می رسید، جایی که سرنوشت ساکنان آنها در کانون جدایی لیکود و کادیما قرار داشت.

ساکنان این شهرک در جنوب اسرائیل که از غزه تخلیه شدند، راست افراطی هستند.

بعضی از آنها در گذشته به لیکود رای دادند اما اینک دیگر تمایلی به این کار ندارند.

یکی از ساکنان می گوید: "دیگر مرزبندی آشکاری میان راست و چپ وجود ندارد، همه آنها با درجات مختلفی کمابیش در میانه قرار گرفته اند."

او تاکید می کند "دیگر کسی برای ما و به نیابت از ما سخن نمی گوید."

 
 
اولمرت پیشنهاد صلح اولمرت
اسرائیل با خواست فلسطینیان چه می‌کند؟
 
 
اسرائیل 'سفر به کشور دشمن'
حق شرکت در انتخابات اسرائیل 'محدود' می‌شود
 
 
اولمرت تقسیم بیت المقدس
راستگرایان دولت اولمرت را تهدید می کنند
 
 
قبه الصخره نمايه سياسی
اسرائيل و سرزمين های فلسطينی
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران