BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:59 گرينويچ - دوشنبه 15 سپتامبر 2008 - 25 شهریور 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
موافقتنامه تقسیم قدرت در زیمبابوه امضا شد
 
از راست به چپ: امبکی، چانگیرای، موگابه و موتامبارا در مراسم امضای توافقنامه
انتظار می رود حکومت وحدت ملی به بحران سیاسی و اقتصادی زیمبابوه خاتمه دهد
رئیس جمهور و رهبران احزاب مخالف در زیمبابوه توافقنامه تقسیم قدرت را در هراره، پایتخت این کشور، امضا کرده اند.

مراسم امضای توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی روز دوشنبه، 15 سپتامبر (25 شهریور)، بین رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه، مورگان چانگیرای، رهبر حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک، و آرتور موتامبارا، رهبر گروه منشعب از این حزب برگزار شد.

تابو امبکی، رئیس جمهور آفریقای جنوبی که از سوی جامعه توسعه جنوب آفریقا نقش میانجی را در مذاکرات منتهی به توافقنامه تقسیم قدرت ایفا کرده است، چند تن از مقامات ارشد کشورهای منطقه و نمایندگان سازمان ملل و اتحادیه آفریقا در این مراسم حضور داشتند.

آقای امبکی در سخنانی در آغاز مراسم، آقایان موگابه و چانگیرای را با عنوان های رئیس جمهور و نخست وزیر زیمبابوه معرفی کرد که با ابراز احساسات حاضران مواجه شد.

هنگام برگزاری مراسم امضای توافقنامه تقسیم قدرت، هواداران حزب زانو پی اف (حزب اتحادیه ملی آفریقایی زیمبابوه - جبهه میهنی) به رهبری آقای موگابه، و حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک، در برابر محل برگزاری این مراسم حضور داشتند و به نفع رهبران خود شعار می دادند.

خبر دستیابی به توافقی برای خاتمه دادن به بحران سیاسی و اقتصادی زیمبابوه روز پنجشنبه گذشته از سوی آقایان امبکی و چانگیرای اعلام شد که در عین حال گفتند که جزییات توافق به دست آمده روز دوشنبه انتشار خواهد یافت.

با اینهمه، روز جمعه، اعضای حزب مخالف گفتند که این توافقنامه شامل تشکیل کابینه ای با سی و یک عضو است که پانزده تن از آنان از سوی حزب زانو پی اف و شانزده نفر از سوی مخالفان تعیین می شوند و رادیو دولتی زیمبابوه نیز روز یکشنبه این گزارش را تایید کرد.

ریاست کابینه را آقای موگابه، رئیس جمهور، و معاونت آن را آقای چانگیرای برعهده دارند اما آقای چانگیرای به سرپرستی نهاد دیگری به نام شورای وزیران نیز منصوب می شود که بر کار هیات دولت نظارت دارد.

به این ترتیب، بدون اینکه در قانون اساسی کشور تغییری در جهت انتصاب نخست وزیر داده شود، تصمیم گیری در مورد مسایل روزمره کشور به آقای چانگیرای واگذار شده است.

امید به پایان بحران سیاسی

نظارت بر نیروهای پلیس بر عهده احزاب مخالف خواهد بود اما ارتش همچنان تحت نظر رئیس جمهور باقی خواهد ماند.

موگابه و امبکی
امبکی (چپ) نقش میانجی را در مذاکرات منتهی به امضای توافقنامه وحدت ملی ایفا کرد

پیش از این، مخالفان دولت زیمبابوه ماموران پلیس و نفرات ارتش را متهم کرده بودند که به دستور حزب حاکم به آزار مخالفان پرداخته و از جمله دهها نفر را کشته و چند هزار نفر را آواره کرده اند.

هدف از امضای توافقنامه بین دولت و احزاب مخالف در زیمبابوه پایان دادن به بحران سیاسی این کشور است که در پی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمان در اواخر ماه مارس شدت گرفت.

در این انتخابات، نامزدهای حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک اکثریت کرسی های پارلمان را به دست آوردند و برای اولین بار از زمان استقلال زیمبابوه در سال 1980، حزب زانو پی اف به جناح اقلیت در پارلمان تبدیل شد.

حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک همچنین اعلام داشت که مورگان چانگیرای در انتخابات ریاست جمهوری، که همزمان با انتخابات پارلمانی برگزار شد، به پیروزی رسیده اما دولت زیمبابوه پس از مدتی تاخیر در اعلام نتیجه رای گیری، گفت که هیچیک از دو نامزد اصلی به حد نصاب اکثریت مطلق آرا دست نیافته و مرحله دوم انتخابات ضروری است.

در حالیکه دولت روز 29 ژوئن را برای مرحله دوم رای گیری تعیین کرده بود، حزب جنبش برای تغییرات دموکراتیک از آزار طرفداران خود توسط هواداران حزب حاکم و ماموران دولتی خبر داد.

آقای چانگیرای در آستانه برگزاری مرحله دوم رای گیری اعلام داشت به منظور جلوگیری از حفظ جان و امنیت طرفداران خود از نامزدی در این انتخابات صرفنظر کرده و در نتیجه، رابرت موگابه با اکثریت قابل توجه آرا به ریاست جمهوری انتخاب شد.

رابرت موگابه، که 84 سال دارد، از زمان استقلال زیمبابوه در سال 1980 در ابتدا در مقام نخست وزیر و بعد از اصلاح قانون اساسی و حذف این سمت، به عنوان رئیس جمهور زمام امور کشور را در دست داشته است.

توافقنامه روز دوشنبه به معنی کاهش اختیارات آقای موگابه و حزب زانو پی اف است هرچند برخی از طرفداران مورگان چانگیرای گفته اند که با توجه به فشار جهانی بر دولت رابرت موگابه، در این توافقنامه امتیازات بیش از اندازه ای به وی داده شده است.

مرحله گذار؟

در عین حال، این نظر را نیز می توان مطرح کرد که از آنجا که حزب زانو پی اف و طرفداران رابرت موگابه بر تمام نهادهای مهم دولتی و نظامی تسلط دارند، کنار گذاشتن وی از قدرت بدون بروز آشوب سیاسی امکان نداشت و احتمالا با توجه به سن آقای موگابه، ترتیبات کنونی می تواند مرحله گذار به دموکراسی در زیمبابوه باشد.

چانگیرای و موگابه
احتمال دارد چانگیرای به گذار زیمبابوه از دوره موگابه به دموکراسی امید بسته باشد

همچنین، رهبران زیمبابوه انتظار دارند خاتمه بحران سیاسی کنونی باعث از سرگیری ارسال کمک های خارجی و بهبود وضعیت اقتصادی این کشور شود که در حال حاضر با تورمی نزدیک به چهل میلیون درصد، کمبود شدید مواد اساسی و بیکاری بخش بزرگی از جمعیت دست به گریبان است.

اگرچه دو ماه پیش، قطعنامه پیشنهادی کشورهای غربی برای وضع تنبیه های گسترده تر بین المللی علیه زیمبابوه به دلیل مخالفت روسیه و چین به تصویب شورای امنیت سازمان ملل نرسید، اما اتحادیه اروپا و ایالات متحده یک رشته تحریم های اقتصادی را علیه این کشور به اجرا گذاشته اند که وخامت بیشتری شرایط زیمبابوه را به همراه داشته است.

آقای موگابه در سخنانی در مراسم امضای توافقنامه در روز دوشنبه گفت که با شرط اینکه استقلال زیمبابوه محترم شمرده شود، نسبت به توافقنامه دولت وحدت ملی متعهد است و از کشورهای همسایه برای تلاش در حل بحران زیمبابوه سپاسگزاری کرد.

مورگان چانگیرای نیز در سخنان خود گفت که نخستین اولویت او در مقام نخست وزیر مقابله با کمبود مواد غذایی و هموار کردن راه برای دریافت کمک های خارجی است.

کشور زیمبابوه در جنوب آفریقا واقع شده و با کشورهای آفریقای جنوبی، بوتسوانا، زامبیا و موزامبیک همسایه است و جمعیت آن به حدود دوازده میلیون نفر می رسد.

این سرزمین از اواخر قرن نوزدهم تا سال 1965 با عنوان رودزیای جنوبی از مستعمرات بریتانیا بود اما در این سال، اقلیت سفید پوست رودزیا استقلال یکجانبه این سرزمین را اعلام داشتند و عنوان جمهوری رودزیا را برای آن برگزیدند.

اعلام استقلال و گرایش های نژاد پرستانه جمهوری خودخوانده رودزیا با مخالفت بریتانیا، جامعه بین المللی و مبارزه مسلحانه گروه های مخالف تبعیض نژادی مواجه شد و سرانجام در سال 1979، توافقنامه ای برای برگزاری انتخابات آزاد همراه با تضمین حقوق اقلیت سفید پوست در این کشور به امضا رسید و رودزیا در سال 1980 رسما استقلال خود را به دست آورد.

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران