ඔබේ දුරකථනයේ හෝ පරිගණකයේ මෙය වාදනය කිරීමට අදාළ මෘදුකාංග නැත

ආචාර්ය සේන නානායක්කාර

ජන සන්නිවේදන ලේඛක, ගුවන් විදුලි හා රංගන ශිල්පී ආචාර්ය සේන නානායක්කාර කියවන්නේ මහා කලාකරු මහගම සේකරයන්ගේ චරිතාපදානමය නවකතා දෙකින් පළමුවැන්න.

අනුරාධපුරයේ නිවත්තක චේතිය හා මහින්ද මහ විදුහලින් මුලික අධ්‍යාපනය ලබා කැලණිය විශ්ව විද්‍යාලයට ඇතුළු වූ සේන නානායක්කාර හදාළේ ජන සන්නිවේදනය. පළමු උපාධියෙන් අනතුරුව එම සරසවියේම ජනසන්නිවේදන අධ්‍යයන අංශයේ කථිකාචාර්ය ධුරයක් දරමින් සිටියදීමයි ඔහු 1996 දී දර්ශනපති උපාධිය දිනා ගත්තේ. ආචාර්ය සේන නානායක්කාර අද රජරට මානව ශාස්ත්‍ර අධ්‍යයන අංශයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ කථිකාචාර්ය වරයා. හැත්තෑව දශකය මුලදී රජරට ජන නළු කැල රංග මුලුව හා එක්වෙමිනුයි ඔහු වේදිකාවට අවතීර්ණ වූයේ. ජාතික රාජ්‍ය නාට්‍ය උළෙලේ අවසාන වටයට තේරුණු නාට්‍ය කිහිපයකටම රංගනයෙන් දායකවූ සේන නානායක්කාර රුපවාහිනී මාලා නාටක කීපයකම නළුවෙක්. 1979 දී රජරට ගුවන් විදුලිය සවනට වැඩි දා පටන් නානායක්කාරයන් එහි පිටපත් රචකයකු, කථකයකු හා නාට්‍ය ශිල්පියකු වී. දහයකට වැඩි ජනසන්නිවේදන ග්‍රන්ථ සංඛ්‍යාවක කතුවරයායි ආචාර්ය සේන නානායක්කාර.

මහගම සේකර

අඩ සියවසකටත් අඩු දිවියෙන් 1976 දී සමුගන්නා විට මහගම සේකරයන් කාව්‍යයේ, ගීතයේ, සිතුවමේ, සිනමාවේ මතු නොව සෞන්දර්ය අධ්‍යාපනයේත් කිතු ගොස පතළ කොට සිටියෙක්. ඔහුගේ අවසන් ශාස්ත්‍රීය ලේඛනය සේ ගැනෙන “සිංහල ගද්‍ය පද්‍ය නිර්මාණ කෙරෙහි රිද්මය බල පා ඇති ආකාරය” කෘතිය වෙනුවෙන් සේකරයන් ශ්‍රී ජයවර්ධන විශ්ව විද්‍යාලයීය ආචාර්ය උපාධියෙන් පුද ලද්දේ මරණයෙන් පස් වසක් ඇවෑමෙන්. ආචාර්ය සේන නානායක්කාර අගයන 'තුංමංහංදිය’ නවකතාව සිනමාවට නැගූ සේකරයන් ඒ සඳහා දෙස් විදෙස් සම්මානයට පාත්‍ර වූවෙක්.පනස් වසරක සිංහල සිනමා ඉතිහාසයේ විශිෂ්ට නිර්මාණ දහය අතරට එක්ව තිබෙන සේකරයන්ගේ එකම සිනමා කෘතියේ තේමා ගීතය සංගීතවත් කොට ගයන්නේ ඩබ්ලිව් .ඩී. අමරදේවයන්.