තනිවම හෝ ජාතික ප්‍රශ්නය විසඳනවා - රජය කියයි

ජාතික ප්‍රශ්නය විසදීම සඳහා දෙමළ ජාතික සන්ධානය සමඟ සාකච්ජා කිරීමට උපරිම උත්සාහයයක් ගන්නා බව පවසන රජය, ඊට ඉඩක් නොලැබෙන්නේ නම් විවිධ ජන කොටස් වල යහපත පිණිස රජයට තීන්දු තීරණ ගැනීමට සිදුවන බව අද ප්‍රකාශ කළේය.

කෙසේවෙතත් ඒක පාර්ශවීය තීන්දුවක් තුලින් ගැටලුව විසඳීමට තවමත් කාළය එළෙඹ නැති බවයි කෙහෙළිය රඹුක්වැල්ල අමාත්‍යවරයා අමාත්‍ය මණ්ඩල තීරණ දැනුම් දෙමින් ජන මාධ්‍ය වලට පැවසුවේ.

පසුගිය මාස හයකයට වැඩි කාලයක් තුල මේ සම්බන්ධ විවාදය සිදුවෙමින් තිබෙන නමුත් එකගත්වක් ඇති කර ගැනීමට අපොහසත් වී ඇත්තේ දෙමළ ජාතික සන්ධානය තේරීම් කාරක සභාවට සහභාගිවීම සදහා ඉදිරිපත් නොවන නිසා බව අමාත්‍යවරයා පැවසුවේය.

"සමහර අවස්ථාවලදී කියනවා එනවා කියල.තවත් වෙලාවක කියනවා සාකච්ජා කරලා වැඩක් නැහැ කියල.ඉතින් තේරීම් කාරක සභාවේ කතා කරලා වැඩක් නැත්නම් වෙනම කතා කරලා වැඩකුත් නැහැ කියල තර්ක කරන්න පුළුවන්" යැයි ඇමතිවරයා සදහන් කළේය.

සියලු ජනතාව සහ සියලු දේශපාලන පක්ෂ නියෝජනය කරන උත්තරීතර පාර්ලිමේන්තුවේ සාකච්ජා කරන්නේ නැත්නම් සාකච්ජා පවත්වන්නේ කුමන ස්ථානයකදැයි ඇමතිවරයා ප්‍රශ්න කළේය.

13 වැනි ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය පිළිබඳව රජයේ ස්ථාවරය කුමක් දැයි නැගුනු ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දුන් රඹුක්වැල්ල අමාත්‍යවරයා කියා සිටියේ,

" එය ව්‍යවස්ථාවේ කොටසක්. පාර්ලිමේන්තුවේ සිටින සියලු දෙනා රජයක් හැටියට එය ආරක්ෂා කිරීමට බැදී සිටිනවා".