ජාත්‍යන්තර නීතිවේදීන්ගේ දූත පිරිසේ 'වීසා බලපත් අවලංගුයි'

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2013 පෙබරවාරි 1 සිකුරාදා - 18:30 GMT

ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරය කිරීමට දී තිබුණු අවසරය ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුව අවසාන මොහොතේ ඉවත්කර ගැනීම හේතුවෙන් සිය දූත පිරිසක සංචාරය අවලංගු කිරීමට බල කෙරී තිබෙන බව ජාත්‍යන්තර නීතිවේදීන්ගේ සංගමයේ මානව හිමිකම් පිළිබඳ ආයතනය (ඉබාරි) පවසයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ නීතියේ ආධිපත්‍යය බිඳ වැටීම සහ අධිකරණයේ ස්වාධීනත්වය පිළිබඳව සොයා බැලීම පිණිස ඉහල පෙළේ ජාත්‍යන්තර විනිශ්චයකරුවන් ඇතුළු දූත පිරිසක් පෙබරවාරි පළමු වැනි දින සිට දස වැනි දින දක්වා ශ්‍රී ලංකාවේ සංචාරයක යෙදීමට නියමිතව තිබිණ.

දූත පිරිසේ එක් සාමාජිකයෙකුට ජනවාරි වැනි දින වීසා බලපත් නිකුත් කළ ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුව, පසුගිය ජනවාරි 29 වැනි දින එම බලපත්‍රය අවලංගු කළ බව ඉබාරි ආයතනය නිකුත් කළ නිවේදනයක දැක්වේ.

දූත පිරිසේ අනෙක් සාමාජිකයන්ට ඒ සඳහා අවසර දීම ජනවාරි 29 සහ 30 දිනවල ප්‍රතික්ෂේප කෙරුණු බව ද එහි සඳහන් වේ.

ඒ පිළිබඳව ලන්ඩනයේ ශ්‍රී ලංකා තානාපති කාර්යාලයට සිය බරපතල විරෝධය පළ කළ බව පවසන ඉබාරි ආයතනය, තත්ත්වය සම්බන්ධයෙන් යහපත් ප්‍රතිචාරයක් ලබා ගැනීම සඳහා අදාළ බලධාරීන් සමඟ ක්‍රියා කිරීමට සූදානම් බව ද සඳහන් කරයි.

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.