'විරුද්ධ මතධාරීන්ට ප්‍රහාර දැඩියි'

නිදහසේ අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමට බිය
Image caption නිදහසේ අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමට බිය

ශ්‍රී ලංකාවේ රජය විරුද්ධ මතධාරීන්ට එරෙහි ප්‍රහාරය දැඩි කොට ඇතැයි ඇම්නස්ටි ජාත්‍යන්තරය නිකුත් කළ නව වාර්තාවක් පෙන්වා දෙයි.

'විරුද්ධ මතවාද විරෝධී ප්‍රහාරය' යනුවෙන් නම්කොට ඇති ඇම්නස්ටි ජාත්‍යන්තරයේ වාර්තාව ඉදිරිපත් කර ඇති ප්‍රධාන යෝජනාවකින් පොදුරාජ්‍ය මණ්ඩලයේ සාමාජිකත්වයෙන් ඉල්ලා ඇත්තේ, පොදු රාජ්‍ය මණ්ඩලීය රාජ්‍ය නායක සමුළුව ශ්‍රී ලංකාවේ පැවැත්වීමට එරෙහිව ක්‍රියාදාමයක් සඳහා සියලු සාමාජික රටවල් එක්විය යුතු බවයි.

සමුළුව ශ්‍රී ලංකාවේ පැවැත්වීමේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස එහි සභාපතිත්වය ශ්‍රී ලංකාව වෙත ලැබීම මගින් රටේ පාලකයන්ගේ ක්‍රියාකලාපය පිලිබඳ වැරදි පණිවුඩයක් ලොවට යැවෙන බවයි ඇම්නස්ටි ජාත්‍යන්තරයේ ප්‍රකාශිකාවක් සංදේශයට කියා සිටියේ.

ජාත්‍යන්තර ව්‍යාපාරයක තවත් පියවරක්

'බටහිර රටවල් ශ්‍රී ලංකාවට එරෙහිව ගෙනයන ජාත්‍යන්තර ව්‍යාපාරයක තවත් පියවරක්,' ලෙස මෙම වාර්තාව හැඳින්විය හැකි බවයි රජය වෙනුවෙන් ප්‍රතිචාර දක්වන මහජන මන්ත්‍රී රජීව විජේසිංහ ප්‍රකාශ කරන්නේ.

රජය විවේචනයට ලක් කළ මාධ්‍යවේදීන්ට හා ක්‍රියාධරයන්ට එරෙහිව සිදු කැරුණු ඝාතන ඇතුළු මර්දනීය ක්‍රියා විමර්ශනය කොට නැති බවට ජාත්‍යන්තර මානව හිමිකම් සංවිධානය ගෙන එන චෝදනාවේ සත්‍යයක් ඇති බව තමන් පිළිගන්නා බවද මහජන මන්ත්‍රී රජීව විජේසිංහ කියා සිටී.

එල්.ටී.ටී.ඊ විසින් සිදු කළ යුද අපරාධ

විපක්ෂ නායකයා සමග උතුරේ සිව් දින නිල සංචාරයක් නිමවා කොළඹ පැමිණ සිටින එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ මහ ලේකම් වරයා අඟහරුවාදා මාධ්‍ය වේදීන්ට කියා සිටියේ අදහස් ප්‍රකාශ කිරීම සම්බන්ධයෙන් උතුරේ 'බිය ජනක තත්වයක්' පවතින බවයි.

උතුරේත් වන්නිකරේත් ජනතාව නිදහසේ අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමට බිය පල කරන බව තිස්ස අත්තනායක මන්ත්‍රී වරයා ප්‍රකාශ කළේය.

Image caption විරුද්ධ මතධාරීන්ට එරෙහි දැඩි ප්‍රහාර - උදයන් පුවත් පත් කාර්යාලය

රජයේ ආරක්ෂක හමුදා මෙන්ම එල්.ටී.ටී.ඊ සටන් කරුවන් විසින් සිදු කළ බව කියැවෙන යුද අපරාධ ගවේෂණය සඳහා නිදහස්, අපක්ෂපාතී ජාත්‍යන්තර මට්ටමේ ව්‍යුහයක් පිහිටවිය යුතු බවද ඇම්නස්ටි ජාත්‍යන්තරය ඉල්ලා සිටියි.