රත්නපුරේ ඩෙංගු හිස ඔසවයි

Image caption දොස්තර කපිල කන්නන්ගර

මාරාන්තික ඩෙංගු රෝගය රත්නපුරයේ වසංගත තත්වයක් මතුවීමේ අවදානමෙන් මිදීමට නිසි ජනතා සහය නොලැබුනොත් කණගාටුවෙන් වුවත් මදුරු කීටයන් සිටින ස්ථාන හිමිකරුවන්ට එරෙහිව නඩු පැවරීමට සිදුවන බව සබරගමු පළාත් සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්‍ෂ දොස්තර කපිල කන්නන්ගර ප්‍රකාශ කරයි.

රත්නපුර නගරයේ එකම පාසලකින් දින කිහිපයකට පෙර සිට උණ රෝගය වැළඳුන ළමයින් හතලිහක් පමණ එක් දිනයකදී වාර්තා වවීම නිසා අද බ්‍රහස්පතින්දා සිට දින දෙකක් පාසල් වසා දමන්නට තීරණය කළ බවද සබරගමු පළාත් සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්‍ෂ දොස්තර කපිල කන්නන්ගර සඳහන් කළේය.

රත්නපුර නගරයේ උපකාරක පන්ති බොහොමයක් ඇති බව කි දොස්තර කපිල කන්නන්ගර ඒවා අවටද මදුරුවන් බෝවන තැන් බොහොමයක් ඇති බවට වාර්තා වී තිබෙන නිසා නගරයේ සියලුම උපකාරක පන්තිද ඉරිදා තෙක් වසා දමන ලෙස දැනුම් දුන් බවද පැවසුවේය.

ශ්‍රමදාන

‘’පාසල් වහල උපකාරක පන්ති වලට ළමයි ආවොත් ඒ වැසීමෙන් තේරුමක් නෑ. හෙට ඉඳල අපි නගරයට හමුදාව, පොලිසිය, බන්ධනාගාර රැඳීවියෝ, මවුපියන් එක්වෙලා ශ්‍රමදානෙන් නගරය පවිත්‍ර කරනවා. උපකාරක පන්ති කරන අයත් ඒ අවට සුද්ද පවිත්‍ර කරගත යුතුයි.’’ සබරගමු පළාත් සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්‍ෂ දොස්තර කපිල කන්නන්ගර ප්‍රකාශ කළේය.

රත්නපුර නගර සීමාවේ පාසල් දාහතරක් වස දමා ඇත. ඒවායේ ඉගෙනුම ලබන ශිෂ්‍ය සංඛ්‍යාව විසි දහසට ආසන්න වේ.

Image copyright Reuters

නගරය ගිලගෙන ඇති ඩෙංගු උවදුර මැඩලීම පිණිස 23දා සිට 25දා තෙක් ශ්‍රමදාන පැවැත්වීමට නියමිතයි.

නොසැලකිල්ල

ජනමාධ්‍ය, පාසල් දරුවන්,හා රජයේ නිලධාරීන් හරහා ජනතාව කොතෙක් දැනුවත් කළත් ඔවුන්ගේ නොසැලකිල්ල සහ ආකල්ප වෙනස් කිරීමට ඇති අකමැත්ත රෝගය පැතිර යාමට එක් හේතුවක් බව සෞඛ්‍ය බලධාරීහු පවසති.

එමෙන්ම වාර්ෂික දේශගුණ රටාව අනුව වැසි කාලයේදී රත්නපුර ප්‍රදේශයේ ඩෙංගු පැතිර යාමේ ප්‍රවනතාවේ වැඩි බවක් පෙන්නුම් කරන බවද සෞඛ්‍ය බලධාරීහු පවසති.