සම සෞඛ්‍ය උපාධි සිසුන් තවමත් උද්ඝෝෂණයේ

protest
Image caption උද්ඝෝෂණයේ නිරත වන සම සෞඛ්‍ය උපාධි සිසුන්

සම සෞඛ්‍ය උපාධි පාඨමාලාව සම්බන්ධයෙන් රජය ගෙන ඇති තීරණය ලිඛිත ව තමන්ට ලබා දෙන තුරු තම අරගලය ඉදිරියට ගෙන යන බව විශ්ව විද්‍යාල ශිෂ්‍ය සංගම් පවසති.

අඟහරුවාදා ජනාධිපතිතුමාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් පැවති සාකච්ඡාවක දී නිපුණතා අගය ඉහල දැමීමට තීරණය කර තිබේ.

මේ සම්බන්ධයෙන් ජනාධිපති මාධ්‍ය අංශය නිකුත් කළ නිවේදනයේ සඳහන් වුයේ සම සෞඛ්‍ය උපාධිය සම්බන්ධයෙන් අධිකරණ තීන්දුවක් ඇති නිසා සාකච්ඡා වූ කරුණු අධිකරණයට දැනුම් දීමෙන් අනතුරුව ඉදිරි කටයුතු කිරීමට නියමිත බවයි.

ප්‍රශ්නය පාර්ලිමේන්තුවට

සම සෞඛ්‍ය උපාධි පාඨමාලාවේ මෙතෙක් ලබා දුන් නිපුණතා ඒකක අගය 90 සිට 120 දක්වා ඉහළ දැමීමට රජය ගත් තීරණය ලිඛිත ව ප්‍රකාශයට පත් කළ හොත් දින 160ක් පුරා සම සෞඛ්‍ය උපාධියෙහි අධ්‍යයන කාල සීමාව වසර හතරෙහි සිට වසර තුන දක්වා අඩු කිරීමට විරෝධය පාමින් ගෙන යන සත්‍යග්‍රහය අවසන් කරන බව පේරාදෙණිය විශ්ව විද්‍යාලයේ සම සෞඛ්‍ය ශිෂ්‍ය සංගමයේ ලේකම් ජානක දර්ශන පවසයි.

උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍ය එස් බී දිසානායක පාර්ලිමේන්තුවේ දී ප්‍රකාශ කළේ රජයේ වෛද්‍ය නිලධාරීන්ගේ සංගමය, විශ්වවිද්‍යාල ප්‍රතිපාදන කොමිෂන් සභාව, උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යාංශය, සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය, පේරාදෙණිය සහ රුහුණු විශ්වවිද්‍යාල උප කුලපති වරුන් ඇතුළු නියෝජිතයින් පිරිසක් ජනාධිපතිවරයා සමග සාකච්ඡා කර ශිෂ්‍යයන්ට අවශ්‍ය ආකාරයට මෙම ප්‍රශ්නය විසඳු බවයි.

විශ්ව විද්‍යල උපාධියක වටිනාකම මැනෙන්නේ එහි නිපුණතා අගය මත නිසා උපාධියේ කාලය එතරම් වැදගත් නොවන බවයි උසස් අධ්‍යාපන අමාත්‍යවරයා අවධාරණය කලේ.

Image caption ඉදිරියට ඇදෙන සම සෞඛ්‍ය උපාධි සිසුන්

කඩිනම් විසඳුම්

මේ අතර සම සෞඛ්‍ය උපාධිය කප්පාදු කිරීම පිළිබඳ සෞඛ්‍ය වෘත්තීය සමති නියෝජිතයන් පිරිසක් විපක්ෂ නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ සමග බදාදා සාකච්ඡාවක් පවත්වනු ලැබුහ.

සම සෞඛ්‍ය උපාධිය, වෘත්තීය උපාධියක් ලෙස ස්ථාපිත කිරීමට විපක්ෂ නායකවරයාගේ සහය ඉල්ලා සිටි රජයේ හෙද නිලධාරීන්ගේ සංගමයේ සභාපති සමන් රත්නප්‍රිය එහි දී ඊයේ මෙම ප්‍රශ්නයට අදාළ ව ජනාධිපතිවරයා පැවැත්වූ සාකච්ඡා වලට ප්‍රශ්නයට මුහුණ දෙන වෘත්තීය සමිති සහ සිසුන් සම්බන්ධ නො කිරීම ගැන සිය අප්‍රසාදය පළ කළේය.

රජයේ මෙම තීරණය සම්බන්ධයෙන් තමන් එකඟතාව ප්‍රකාශ කල හැකි වන්නේ ඒ පිළිබඳ ව වැඩිදුර අධ්‍යනයෙන් පසු බවත්, පෙර වසර හතරේ තිබූ විෂය නිර්දේශය ඇතුළත් කිරීම හෝ නො කිරීම සම්බන්ධයෙන් තමන්ට ප්‍රශ්න තිබෙන බවත් සමන් රත්නප්‍රිය තව දුරටත් ප්‍රකාශ කර සිටියේය.

මෙම ප්‍රශ්නයට සම්බන්ධ සියලු පාර්ශව සමග සාකච්ඡා කර මෙම ප්‍රශ්නයට කඩිනම් විසඳුමක් ලබා දිය යුතු බව විපක්ෂ නායක රනිල් වික්‍රමසිංහ පිළිතුරු දෙමින් පැවසීය.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර