මන්නාරම මාධ්‍යවේදියෙක් ජනපතිට ලියයි

තමන්ට නිදහසේ ජනමාධ්‍ය කටයුතුවල නිරතවීමට සුදුසු පරිසරයක් සකස් කොට දෙනමෙන් මන්නාරමේ ප්‍රාදේශීය මාධ්‍යවේදියෙක් ජනාධිපතිවරයාට ලිපියක් යවමින් ඉල්ලීමක් කරයි.

අද, බදාදා, ජනාධිපතිවරයා වෙත, එම ලිපිය යවන ලද්දේ 'ඩේලිමිරර්' සහ 'උදයන්' යන පුවත්පත්වල මන්නාරම වාර්තාකරු රොසේරියන් ලැම්බ්ට් විසින්.

විශාල තර්ජනයක්

මේ අන්දමට ජනාධිපතිවරයාට ලිපියක් යැවීමට හේතුව වී ඇත්තේ තමන් පොලිස් ත්‍රස්ත මර්දන ඒකකය විසින් අවස්ථා කීපයකදීම කොළඹට කැඳවා අනවශ්‍ය ලෙස ප්‍රශ්න කිරීමත් තමන්ගේ ආරක්ෂාවට දැන් විශාල තර්ජනයක් එල්ල වී තිබීමත් නිසා බව ඔහු මාධ්‍යවේදීන් අමතා ප්‍රකාශ කළේය.

පසුගිය වසරේදී අවස්ථා තුනක්ම තමන් පොලිස් ත්‍රස්ත මර්දන ඒකකය වෙත කැදවා දිගින් දිගටම ප්‍රශ්න කළ බව කියන ලැම්බට් පසුගිය 13 වෙනිදා යලිත් කැඳවා කළ ප්‍රශ්න කිරීමෙදී එහි නිලධාරීන් තර්ජනාත්මක ස්වරූපයෙන් තමන්ට කතා කළ බවද ලැම්බට් පැවසුවේය.

මේ අවස්ථාවේදී මින් ඉදිරියට තමන් කලින් ලියන ලද ආකාරයේ වාර්තා මාධ්‍ය ඔස්සේ පළ නොකරන මෙන් තමාගෙන් ඉල්ලීමක් කළේ අනතුරු ඇඟවීමක් වශයෙන් බවද ඔහු කියා සිටියේය.

තමන් කිසිවිටකත් ප්‍රජාතන්ත්‍ර විරෝධීව හෝ මාධ්‍ය සදාචාරයකින් තොරව කටයුතු කොට නොමැති බව පොලිස් ත්‍රස්ත මර්දන ඒකකයේ නිලධාරීන්ට පැවසූ බව කියා සිටි ලැම්බට් පළාතේ වැසියන්ගේ දුක පිළිබදව දිගින් දිගටම වාර්තා ලිවීම මේ තත්ත්වයට හේතුව විය හැකි යැයි කියා සිටියේය.

නිර්නාමික දුරකථන ඇමතුම්

මෙම ප්‍රශ්න කිරීමෙන් පසුව දැන් තමන්ට නිර්නාමික දුරකථන ඇමතුම් වලින් විවිධ අන්දමේ තර්ජන එල්ල වන බව කී ලැම්බට් ජීවිතය ගැන ඇති බිය නිසා තමන්ගේ ආරක්ෂාව ගැන සිතා මෙම සියලු කරුණු ජනාධිපතිවරයාට දැණුම් දුන් බවද ප්‍රකාශ කළේය.

තමන්ගේ ජීවිතයට විශාල තර්ජනයක් එල්ලවී ඇති බැවින් මේ දිනවල තමන් නිවසින් පිට ස්ථානයක ජීවත් වන බවද ලැම්බට් මාධ්‍යවේදීන් අමතා පැවසුවේය.

මේ පිළිබදව පොලිස් මාධ්‍ය ප්‍රකාශක ජ්‍යෙෂ්ඨ පොලිස් අධිකාරී අජිත් රෝහණගෙන් විමසූ අවස්ථාවේදී ඔහු කියා සිටියේ එක්තරා වෙබ් අඩවියක මරාගෙන මැරෙන පුද්ගලයන් නිර්මාණය කරණ අන්දම ගැන ලියන ලද ලිපියක් මේ තැනැත්තාගේ විද්‍යුත් තැපැල් ලිපිනය හරහා යවා ඇති බවට නිලධාරීන් තොරතුරු අනාවරණය කරගෙන ඇති බවයි.

ඒ අනුව ඔහු විසින් මෙය ලියන ලද්දේ දැයි විමසීමට ලැම්බට් නැමැත්තාව ත්‍රස්තමර්දන ඒකකයට කැදවු නමුත් තවමත් මෙම සිද්ධිය සම්බන්ධයෙන් පරීක්ෂණ පවත්වාගෙන යන බැවින් වාර්තාකරු පොලිස් ත්‍රස්ත මර්දන ඒකකයට පැවසූ දේ තමන්ට කියා සිටීමට හැකිවන්නේ පරීක්ෂණ අවසන් වීමෙන් පසුව බවද කියා සිටියේය

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර