ගුරු ගැටළුවලට විසඳුම් ඉල්ලා උද්ඝෝෂණයක්

විදුහල්පති සහ ගුරු සේවයේ නොවිසදුණු ප්‍රශ්නවලට වහා විසඳුම් ලබා දෙන ලෙස රජයට බලකරමින් ලංකා ගුරු සංගමය සදුදා යාපනය බස්නැවතුම් පොල ඉදිරිපිටදී උද්ඝෝෂණයක නිරත විය.

ගුරුවරුන්ගේ සහ විදුහල්පතිවරුන්ගේ මෙතෙක් නොවිසදුණු ප්‍රශ්න සම්බන්ධයෙන් බලධාරීන්ගේ අවධානය යොමු කර වීම සඳහා ලෝක ගුරු දිනය යෙදී තිබෙන අද සඳුදා මෙම උද්ඝෝෂණය සංවිධානය කළ බව ලංකා ගුරු සංගමයේ ලේකම් ජෝෂප් ස්ටාර්ලින් ප්‍රකාශ කළේය.

දෙදහස් දහය වසරේ සිට ගුරුවරුන්ට උසස් වීම් ලබා දී නොමැති බව පවසන ලංකා ගුරු සංගමයේ ලේකම්වරයා දෙදහස් අට වසරේ සිට වසර හයක කාලයක් විදුහල්පති සේවයේ උසස් වීම් ලබා දී නොමැති බවත් සඳහන් කරයි.

මීට අමතරව ගුරු මාරුවීම් වලදී ජාතික ගුරු මාරු ප්‍රතිපත්තිය උල්ලංඝනය කර කටයුතු සිදු කිරීම සහ විදුහල්පති සේවයේ පුරප්පාඩු පිරවීමේදී චක්‍රලේඛයෙන් පරිබාහිරව අවිධිමත් ලෙස එම කටයුතු සිදු කිරීම යන කරුණු විසඳීමට බලධාරීන් වහාම ක්‍රියා කළ යුතු බවයි ජෝෂප් ස්ටාර්ලින් අවධාරණය කර කියා සිටියේ.

යාපනයේ නීති

කරුණු ගණනාවක් මත මෙම උද්ඝෝෂණය උතුරේ පැවැත්වීමට තීරණය කළ බව පැවසූ ලංකා ගුරු සංගමයේ ලේකම් ජෝෂප් ස්ටාර්ලින් උතුරේ ගුරුවරුන්ට තම වෘත්තීය කරගෙන යාමේදී මුහුණ දීමට සිදු වී ඇති පොදු ගැටළුවලට අමතරව හමුදා මැදිහත්වීම් වලටද මුහුණ දීමට සිදු වී ඇති බව සඳහන් කළේය.

රටේ පොදු නීතියට අමතරව උතුරේ ගුරුවරුන්ට ඔවුන්ට පමණක් බලපාන පරිදි බලපැවැත්වෙන සුවිශේෂී නීති ඇති බවත් ලංකා ගුරු සංගමයේ ලේකම්වරයා ප්‍රකාශ කළේය.

පළාත් ගණනාවක ගුරුවරුන් හාරසීයකගේ පමණ සහභාගිත්වයෙන් පැවැත් වුණු මෙම උද්ඝෝෂණය කඩාකප්පල් කිරීමේ අරමුණින් රජයට සම්බන්ධ පිරිසක් එම ස්ථානයේම තවත් උද්ඝෝෂණයක් පැවැත්වූ බවද ලංකා ගුරු සංගමයේ ලේකම්වරයා පැවසුවේය.

රජය රටේ ගුරුවරුන්ගේ සහ විදුහල්පතිවරුන්ගේ ප්‍රශ්න විසදීම පසෙකලා කුළීකරුවන් යොදා කරණු ලබන මෙවැනි පහත් ක්‍රියා ලංකා ගුරු සංගමය හෙළා දකින බවත් එම සංගමයේ ලේකම් ජෝෂප් ස්ටාර්ලින් වැඩිදුරටත් කියා සිටියේය.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර