තෙවන ධුර කාලය: 'අපි උසාවි යන්නේ නැහැ'

Image copyright AFP
Image caption "පොදු කියන්නේ එක පුද්ගලයෙක් නෙමෙයි. දෙන්නෙක් නෙමෙයි. යම් කිසි ජනකොටස් කණ්ඩායමක් ඉන්න ඕනි"

ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ තෙවන වරටත් ජනාධිපති ධුරයට තරඟ කිරීම සම්බන්ධයෙන් විරෝධය පෑම පිණිස අධිකරණය වෙත යාම සඳහා නෛතික පදනමක් නොමැති බව විපක්ෂනායක රනිල් වික්‍රමසිංහ පවසයි.

තෙවන වරට ජනාධිපති ධුරය සඳහා ඉදිරිපත් වීමට ඇති හැකියාව සම්බන්ධයෙන් ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණය හමුවේ කරුණු විමසා සිටීම නිවැරදි නොවන බවද ඉරිදා කොළඹ පැවති එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ නීතිඥ සංගමයේ රැස්වීමක් අමතමින් විපක්ෂනායකවරයා කියා සිටියේය.

ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ එක සිය විසි නව වන වගන්තිය යටතේ ජනාධිපතිවරයා ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයෙන් කරුණු විමසා සිටි නමුත් එම වගන්තියෙන් ඉඩ ලැබෙන්නේ පොදු වැදගත් කමකින් යුත් යම් ප්‍රශ්නයක් හෝ සිද්ධියක් සම්බන්ධයෙන් උපදේශයක් ලබා දීමට පමණක් බව විපක්ෂනායකවරයා අවධාරණය කරයි.

"ජනාධිපතිතුමා ඉදිරිපත් කරලා තියන ප්‍රශ්නේ පොදු වැදගත්කමක් නැහැ. ඒ ප්‍රශ්නේ බලපාන්නේ ලංකාවේ එක පුද්ගලයකුට පමණයි. මහින්ද රාජපක්ෂ ජනාධිපතිතුමාට," යනුවෙන්ද ඔහු කියා සිටියේය.

'නීතිඥවරයා හමුවෙන්න'

"පොදු කියන්නේ එක පුද්ගලයෙක් නෙමෙයි. දෙන්නෙක් නෙමෙයි. යම් කිසි ජනකොටස් කණ්ඩායමක් ඉන්න ඕනි. දැන් මෙතන අහන්නේ පොදු ප්‍රශ්නයක් නෙවෙයි. මේකට ඉදිරිපත් වෙන්න පුළුවන්ද කියන දේයි."

ජනාධිපතිවරණයක් සඳහා හෝ මහ මැතිවරණයක් සඳහා ඉදිරිපත් වීමට තිබෙන හැකියාව ව්‍යවස්ථාවෙන් පෙන්වා දී තිබෙන බව පවසන විපක්ෂනායකවරයා යම් කිසිවකුට ඒ සම්බන්ධයෙන් ගැට‍ළුවක් තිබේනම් කළ යුත්තේ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයට නොයා තම නීතිඥවරයා හමු වී ඒ බව විමසීම බවද පැවසීය.

යම් කිසි අපේක්ෂකයකුට මැතිවරණයක් සඳහා තරඟ කිරීමට නොහැකි නම් ඔවුන් නාමයෝජනා භාර දීමෙන් පසු ඊට විරෝධය පෑම සඳහා ව්‍යවස්ථාවෙන් අවස්ථාව ලබා දී ඇති බවත් විපක්ෂනායකවරයා සිහිපත් කළේය.

මහින්ද රාජපක්ෂ ජනාධිපතිවරයාට මීළඟ ජනාධිපතිවරණයට තරඟ කිරීමට ඇති හැකියාව පිළිබඳ උසාවියේ සහාය පැතීම මගින් ඒ සම්බන්ධයෙන් ස්වාධීන තීරණයක් ගැනීමට මැතිවරණ කොමසාරිස්වරයාට ලබා දී ඇති අවස්ථාව අහිමි කර ඇති බවත් රනිල් වික්‍රමසිංහ විපක්ෂනායකවරයා වැඩිදුරටත් සඳහන් කළේය.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර