'හෙළ උරුමය ඉවත් වීම ගැන කණගාටුයි' - නිමල්

Image caption පොදු අපේක්ෂකයාගේ පාර්ශවයේ අයගේ මත පරස්පර විරෝධී බවයි අමාත්‍යවරුන් පවසන්නේ

ජාතික හෙළ උරුමය ආණ්ඩුවෙන් ඉවත් වීම සම්බන්ධයෙන් ආණ්ඩුව කණගාටුවට පත්වන බව ආමාත්‍ය නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා ප්‍රකාශ කළේය.

ආණ්ඩුවෙන් ඉවත් වීමට තරම් හේතුවක් ඔවුන්ට නො තිබුණු බවයි අමාත්‍යවරයා අද පැවති එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධාන මාධ්‍ය සාකච්ඡාවට එක් වෙමින් පැවසුවේ.

පොදු අපේක්ෂක මෛත්‍රිපාල සිරිසේනට සහය දීමට ජාතික හෙළ උරුමය ඊයේ තීරණය කළ අතර ඒ සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වමින් අමාත්‍ය නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා පැවසුවේ මැතිවරණයෙන් පසු ආණ්ඩුව ඔවුන්ගේ ව්‍යවස්ථා සංශෝධන සම්බන්ධයෙන් අවශ්‍ය වෙනස්කම් කිරීමට සුදානම් බවට එකඟත්වය පළ කර තිබූ අවස්ථාවක ඔවුන් මෙම තීරණය ගෙන ඇති බවයි.

'ප්‍රයෝගික නැහැ'

" අපි ට විශාල ශක්තියක් දුන් පක්ෂයක්, නමුත් යන්න තරම් හේතුවක් ඔවුන්ට තිබුණේ නැහැ" යනුවෙන් පැවසූ නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා අමාත්‍යවරයා මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ජනාධිපති වීමෙන් අනතුරුව රනිල් වික්‍රමසිංහට අගමැතිධුරය ලබා දීම ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 37වන වගන්තිය යටතේ ප්‍රායෝගික ව කළ නො හැකි දෙයක් බවද ප්‍රකාශ කළේය.

"කට්ටිය හදන්නේ මෛත්‍රී ලවා රට ව්‍යවස්ථා මර උගුලක හිර කරලා රට අස්ථාවර කරන්න" යැයි පැවසූ ඔහු එක්සත් ජාතික පාක්ෂිකයන් රවටා ඡන්දය ලබාගැනීමට මෛත්‍රිපාල සිරිසේන එවන් ප්‍රකාශයක් කර ඇති බවයි සඳහන් කළේ.

පොදු අපේක්ෂකයාගේ පාර්ශවය විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය පිළිබඳ ව විවිධ මත පළ කරමින් සිටින බව මෙහි දී අදහස් දැක්වූ අමාත්‍ය ඩලස් අලහප්පෙරුම ප්‍රකාශ කළේය.

'ස්ථාවර බවක් නැති කණ්ඩායමක්'

එක ස්ථාවරයක් නොමැති මෙවන් කණ්ඩායමක් ස්ථාවර ව රට පාලනය කරන්නේ කෙසේදැයි අලහප්පෙරුම ඇමතිවරයා ප්‍රශ්න කළේය.

ව්‍යවස්ථා සංශෝධන සිදු විය යුතු බව පවසන විපක්ෂයේ පාර්ශවය ඒ සදහා පත් කළ පාර්ලිමේන්තු තේරීම් කාරක සභාවට සහභාගී නොවූ නිසා එහි කටයුතු අඩාල වූ බව පැවසූ අමත්‍ය නිමල් සිරිපාල සිල්වාගෙන් මාධ්‍යවේදියෙකු විමසුවේ හිටපු අගවිනිසුරු ශිරාණි බණ්ඩාරනායක ඉවත් කිරිමට පත් කළ පාර්ලිමේන්තු තේරීම් කාරක සභාව විපක්ෂයේ සහභාගිත්වයෙන් තොර ව ඉතා කෙටි කාලයකින් අවසන් කළා සේ මෙහි කටයුතුත් රජය අවසන් නො කළේ මන්ද යන්නයි.

" තේරීම් කාරක සභාව බාගෙට යනකොට තමයි ඒ ගොල්ලෝ දාල ගියේ, නඩුවක් අහන කොට එහෙම දාලා ගියා නම් ඒ නඩුව අපි දිගටම ගෙනියන්න ඕනේ, අනික මේ තේරීම් කාරක සභාවෙන් අපි බලන්නේ ජාතික එකගතාවයකට එන්න" යනුවෙන් පිළිතුරු දුන්නේය.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර