දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ සහය මෛත්‍රීට

දෙමළ ජාතික සන්ධානය ඉදිරි ජනාධිපතිවරණ පොදු අපේක්ෂක මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ට සහයෝගය පළ කිරීමට තීරණය කරයි.

අද, අඟහරුවාදා මාධ්‍ය හමුවේදී දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ නායක ආර්. සම්බන්ධන් මේ බව අනාවරණය කරමින් කියා සිටියේ දෙමළ ජාතික සන්ධානය කිසිදු කණ්ඩායමක් සමඟ ගිවිසුම් වලට එළඹ නැති බවයි.

ගිවිසුම්

ජනාධිපතිවරණයට තරඟ වදින ප්‍රධාන අපේක්ෂකයන් දෙදෙනා දරන ස්ථාවරය පිළිබඳව දෙමළ ජාතික සන්ධානය ඉතා උනන්දුවෙන් බලා සිටි බව මාධ්‍ය සාකච්ඡාවට එක්වූ දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී එම්.ඒ.සුමන්තිරන් ප්‍රකාශ කළේය.

එපමණක් නොව පසුගිය සති කිහිපය තුල උතුරු නැගෙනහිර පලාත්වල වෙසෙන දෙමළ ජනතාවගේ මතය විමසා බැලූ බවත් ඉන් අනතුරුව දෙමළ ජාතික සන්ධානයට අයත් සියලු පක්ෂ ඉදිරි ජනාධිපතිවරණයේ දී පොදු අපේක්ෂක මෛත්‍රීපාල සිරිසේන ට සහය පල කිරීමට තීරණය කළ බවත් ඔහු පැවසුවේය.

දේශපාලන විසඳුමක් සම්බන්ධයෙන් පොදුවේ සෑම පක්ෂයක් සමඟම සාකච්ඡා කල බව සඳහන් කල දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී එම්.ඒ.සුමන්තිරන් කියා සිටියේ පොදු අපේක්ෂක මෛත්‍රීපාල සිරිසේන සමඟ විශේෂ එකඟතාවක් ඇති කර ගෙන නැති බවයි.

“දේශපාලන විසඳුමක් සම්බන්ධයෙනුත් එකඟතාවක් නැහැ. කඳවුරු ඉවත් කරන කරුණු සම්බන්ධයෙනුත් එකඟතාවයක් මොනවත් නැහැ, ” යනුවෙන් ඔහු මාධ්‍යවේදියකු නැගූ ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දෙමින් පැවසුවේය.

ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය

මුළු රටේ තිබෙන තත්වය සැලකිල්ලට ගෙන දෙමළ ජාතික සන්ධානය මෙම තීරණය ගත් බවත් ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය නැවත නිර්මාණය කළ යුතුය යන පදනම තම පළමු අපේක්ෂාව බවත් ඔහු ප්‍රකාශ කළේය.

ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී වාතාවරණයක් ඇති කළාට පසු දේශපාලන පක්ෂ සමඟ ඉදිරි ප්‍රශ්න සාකච්ඡා කිරීමට බලාපොරොත්තු වන බව පැවසූ දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී එම්.ඒ.සුමන්තිරන් එවැනි තත්වයක් යටතේ සාකච්ඡා කිරීමට පහසුකම් සැලසෙන බව සඳහන් කළේය.

රටේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය යළිත් ඇති විය යුතු බවත් එය දෙමළ ජනතාවට පමණක් නොව ශ්‍රී ලංකාවේ වෙසෙන සියලුම ජන කොටස් වලට අදාළ වැදගත් ප්‍රශ්නයක් බවයි ඔහු කියා සිටියේ.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර