‘වසා දැමූ ළිංවල අබිරහස විසඳන්න’- විජයකලා

Image caption නියෝජ්‍ය ඇමතිවරිය යාපනයේ වැසියන් සමඟ

යාපනයේ කලක පටන් වසා දමා ඇති ළිං යළි ඉක්මනින් හාරා පරීක්ෂණයක් ආරම්භ කරණ මෙන් වනිතා කටයුතු පිළිබඳ නියෝජ්‍ය ඇමතිනී විජයකලා මහේෂ්වරන් ශ්‍රී ලංකා රජයෙන් ඉල්ලීමක් කරයි.

බී.බී.සී.සන්දේශය වෙනුවෙන් දිනසේන රතුගමගේ සමඟ පවත්වන ලද සාකච්ඡාවක දී නියෝජ්‍ය ඇමතිවරිය කියා සිටියේ ජනාධිපතිවරයා අගමැතිවරයා සහ පොලිස්පතිවරයා වෙත යොමු කළ ලිපි වලට අමතරව ඉහත කී කාරණය සම්බන්ධයෙන් අවශ්‍ය පියවර ගන්නා මෙන් තමා දුරකතනය ඔස්සේත් අදාළ බලධාරීන්ගෙන් ඉල්ලා සිටි බවයි.

තමා විසින් මතු කරන ලද ප්‍රශ්නය කඩිනමින් විසඳාලීමට කටයුතු කරණ බව වගකිවයුත්තන් පැවසූ බවයි නියෝජ්‍ය ඇමතිවරිය බීබීසියට ප්‍රකාශ කළේ.

‘මම අද යාපනයේ පළාත් කීපයක සංචාරය කළ අවස්ථාවේ දී වැසියන් පිරිසක් යාපනයේ තැනින් තැන වසා දමන ලද ළිං විශාල සංඛ්‍යාවක් මට පෙන්නුවා. යුද සමයේ අතුරුදහන් වූ පුද්ගලයින් මරා ඔවුන්ගේ මළ සිරුරු එම ළිං තුලට දමන්නට ඇතැයි වැසියන් අතර සැකයක් පවතිනවා’ වනිතා කටයුතු පිළිබඳ නියෝජ්‍ය ඇමතිනී විජයකලා මහේෂ්වරන් පවසන්නීය.

යාපනයේ වසා දැමූ ළිං

යුද සමයේ පුද්ගලයින් විශාල සංඛ්‍යාවක් අතුරුදහන් වී ඇතැයි හඳුනා ගත් යාපනයේ ස්ථාන රාශියක ළිං වැඩි වශයෙන් වසා දමා තිබීම නිසා ඉහත කී සැකය තවත් වැඩි වන බවයි නියෝජ්‍ය ඇමතිවරිය ප්‍රකාශ කරන්නේ.

Image caption විජයකලා මහේෂ්වරන් නව රජයේ නියෝජ්‍ය ඇමති පදවියේ දිවුර්ම් දෙමින්

‘යුද සමයේ එම පළාත්වල පාබල සහ නාවික හමුදා මෙන් ම ඊ.පී.ඩී.පී.සංවිධානය ඇතුළු තවත් ආයුධ සන්නද්ධ කණ්ඩායම් රැසක්ම සිටි නිසා එහි වසා දමා ඇති සියලු ම ළිං යළි හාරා පරීක්ෂණයක් ආරම්භ කළොත් ජනතාවගේත් මගේත් සැකය දුරු වෙනවා’ වනිතා කටයුතු පිළිබඳ නියෝජ්‍ය ඇමතිනී විජයකලා මහේෂ්වරන් වැඩිදුරටත් කියා සිටියාය.

ඊට අමතරව යාපනය තුළ තවත් සැක සහිත තැන් විශාල සංඛ්‍යාවක් ඇති බව යාපනයේ වැසියන් තමාට ප්‍රකාශ කළ අතර එම ස්ථාන ඕනෑම අවස්ථාවක පෙන්විය හැකි බව ඔවුන් තමා සමඟ ප්‍රකාශ කළ බවයි වනිතා කටයුතු පිළිබඳ නියෝජ්‍ය ඇමතිනී විජයකලා මහේෂ්වරන් පවසන්නේ.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර