පූර්ණ වශයෙන් බලය බෙදන්න - ඉන්දීය අගමැති

Image copyright Reuters
Image caption වසර 28 කට පසු ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය වරයෙක් ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණීම ඓතිහාසික අවස්ථාවක් - ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන

ශ්‍රී ලංකා ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවේ 13 වැනි සංශෝධනය සම්පූර්ණයෙන්ම ක්‍රියාත්මක කරමින් ඉන් ඉදිරියට බලය බෙදීම එක්සත් ලාංකීය සමාජයක් බිහිකිරීමෙහිලා ඉතා වැදගත් යයි විශ්වාස කරන බව ඉන්දීය අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි පවසයි.

ශ්‍රී ලංකාවේ දෙමළ ජනතාව ඇතුළු සියලු ජාතීන් හට සමගියෙන් සමානාත්මතාවයෙන් ජීවත්විය හැකි පරිසරයක් ගොඩ නැගීමට එය උපකාරී වනු ඇති බවයි, ඉන්දීය අගමැතිවරයා පවසන්නේ.

සිංහල සහ හින්දු නව වසර උදාවත් සමඟ ලබන අප්‍රියෙල් 14 වෙනි දින පටන් ඉන්දියාවට ලඟා වෙන ශ්‍රී ලාංකිකයන්ට දේශ සීමාවේ දී වීසා නිකුත් කිරීමට පියවර ගන්නා බවද ශ්‍රී ලංකාවේ දෙදින සංචාරයක යෙදී සිටින ඉන්දීය අගමැතිවරයා සඳහන් කළේය.

විශේෂ ගුවන් යානයකින් කටුනායක බණ්ඩාරනායක ජාත්‍යන්තර ගුවන්තොටුපොළට පැමිණි ඉන්දීය අගමැතිවරයා පිළිගනු ලැබුවේ අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ විසින්.

ගිවිසුම් හතරක්

ඉන් අනතුරුව ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මුණගැසීම සදහා ජනාධිපති කාර්යාලයට පැමිණි ඔහු පිළිගැනීමට හමුදා ආචාර පෙළපාළියක් පැවැත්විණ.

Image copyright AFP

ජනපති ලේකම් කාර්යාලයේදී පැවැති එම විශේෂ උත්සවයේදී දෙරටේ නායකයින් ඉදිරියේ ගිවිසුම් හතරකටද අත්සන් තැබිණ: රාජ්‍යතාන්ත්‍රික හා නිලධාරී ගමන් බිමන්වලදී වීසා නොමැතිව ගමන් කිරීමේ හැකියාව පිළිබඳ ගිවිසුම, රේගු කටයුතුවල දී දෙරට අතර සහයෝගය දැක්වීමේ ගිවිසුම, තරුණ කටයුතු සංවර්ධන ගිවිසුම හා රවීන්ද්‍රනාත් තාගෝර් පදනම රුහුණ සරසවියේ පිහිටුවීම එම ගිවිසුම් හතරයි.

එහිදී රැස්ව සිටි පිරිස ඇමතු ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන, වසර 28 කට පසු ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍ය වරයෙක් ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණීම ඓතිහාසික අවස්ථාවක් ලෙසින් හඳුන්වා දුන්නේය.

Image copyright EPA

ශ්‍රී ලංකාවේ නව රජය සියලු ජනතාව එකමුතුකර සමගියෙන් නව ගමනක් ඇරඹීම ගැන තම රට බෙහෙවින් සතුටු වන බව සඳහන් කළ ඉන්දීය අගමැති නරේන්ද්‍ර මෝදි, ඒ ගමන සාර්ථක කර ගැනීම පිණිස අවශ්‍ය සියළු සහාය ලබාදෙන බවට ප්‍රතිඥා දුන්නේය.

ඉන්දීය ආධාර

ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන සිය ප්‍රථම විදේශ සංචාරය ලෙස ඉන්දියාව තෝරාගැනීම පිළිබඳව ඉතා සතුටුවූ බව පැවසූ ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍යවරයා, තමන්ටද ඉතා ඉක්මනින් ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණීමට හැකිවීම ගැන සතුටුවන බවත්, අසල්වැසියන් අතර නිරන්තරයෙන් මෙවැනි හමුවීම් සිදුවිය යුතු බවත් පැවසීය.

ත්‍රීකුණාමලයේ බලශක්ති කේන්ද්‍රස්ථානයක් ස්ථාපිත කරනු සඳහා සහය ලබාදීමට ඉන්දියාව සුදානම් බව පැවසූ අග්‍රාමාත්‍යවරයා, ශ්‍රී ලංකාවේ දුම්රිය මාර්ග පද්ධතිය වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා අමෙරිකානු ඩොලර් මිලියන 380 ක මුදලක් ප්‍රදානය කරන බවද සඳහන් කළේය.

Image copyright AP

ශ්‍රී ලංකාව ලබන දියුණුව ඉන්දියාවේ ප්‍රබෝධයට හේතු වෙන බවයි ඔහු වැඩිදුරට‍ත් අදහස් දක්වමින් කියා සිටියේ.

දෙරට අතර සංචාරක කර්මාන්තය දියුණු කිරීමට කටයුතු කරන බවට ප්‍රතිඥා දුන් ඉන්දීය අගමැතිවරයා, ඉන්දු ලංකා ධීවරයන සම්බන්ධ 'සංකීර්ණ' ගැටලුව සඳහා දිගුකාලීන විසඳුමක් සොයා ගැනීම අවශ්‍යතාවයද පෙන්වා දුන්නේය.

මෙම උත්සවයෙන් අනතුරව ඉන්දීය අග්‍රාමාත්‍යවරයා මහාබෝධි විහාරස්ථානය වෙත පැමිණ ආගමික වතාවන්වල යෙදුනු අතර, සවස්වරුවේ ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුවද ඇමතුවේ ශ්‍රී ලංකා පාර්ලිමේන්තුව ඇමතු නව වෙනි රාජ්‍ය නායකයා බවට පත්වෙමින්.