සංශෝධන දෙකම එකවර ගෙනෙන්න - විපක්ෂනායක

Image caption "කෑල්ලෙන් කෑල්ල වෙනස් කරලා, එක කොටසක් මුලින් ගෙනල්ල, එහෙම කල් දාන්න පුළුවන් කමක් නෑ"

යෝජිත ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධන සඳහා එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයේ සහ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ සහයෝගය ලැබෙන්නේ විධායක ජනාධිපති පදවියට අයත් බලතල මෙන්ම පවතින මැතිවරණ ක්‍රමය සංශෝධනය කිරීමට අදාළ යෝජනා එකවර ඉදිරිපත් කෙරුනොත් පමණක් බව විපක්ෂනායකවරයා පවසයි.

"මීළඟට පවත්වන මැතිවරණය අලුත් මැතිවරණ ක්‍රමයක් යටතේ පැවැත්විය යුතුය කියන එක තමයි එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයේ හා ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ඉතා පැහැදිලි ස්ථාවරය වෙන්නේ," විපක්ෂනායක නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා පැවසීය.

"නැත්නම් මේක කෑල්ලෙන් කෑල්ල වෙනස් කරලා, එක කොටසක් මුලින් ගෙනල්ල, අනිත් කොටස පස්සේ කරන්නම් කියල එහෙම කල් දාන්න පුළුවන් කමක් නෑ."

සන්ධානයේ නායකත්වය

විපක්ෂනායකවරයා එම ප්‍රකාශය කළේ යෝජිත ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධන සම්බන්ධයෙන් එක්සට්ය්හ් ජනතා සන්ධානයේ මතය ප්‍රකාශයට පත් කිරීම සඳහා පැවැත්වූ මාධ්‍ය හමුවක දී.

Image caption "අපි යෝජනා කළේ ලේකම්වරුන් පත්කිරීමේ බලය කැබිනට් මණ්ඩලයට දෙන්න ඕන"

පසුගිය සෙනසුරාදා ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන එක්සත් ජනතා නිදහස් සන්ධානයේ නායක පදවියට පත් කර ගන්නා ලද අතර, අදාළ සංශෝධන දෙක එකවර ක්‍රියාත්මක කළ යුතු බවට එදින ජනාධිපතිවරයාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් පැවති රැස්වීමේදී තීරණය කෙරුණු බවද විපක්ෂනායකවරයා පැවසීය.

දින සියයේ වැඩපිළිවෙල පිළිබඳව දැන් වැරදි අර්ථකතන සපයමින් සිටින බවට අගමැති රනිල් වික්‍රමසිංහට චෝදනා කළ විපක්ෂනායක නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා, මාර්තු 21 වැනි දින වනවිට මැතිවරණ ක්‍රමය සංශෝධනය කිරීම පිළිබඳ නීතිරීති පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කරන බවට ප්‍රතිඥා දී තිබෙන බව සඳහන් කළේය.

ජනාධිපති මුක්තිය, වසරක් ගත වූ පසුව පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරීමේ සහ අමාත්‍යංශ ලේකම්වරුන් පත්කිරීම ඇතුළු විධායක ජනාධිපතිවරයාගේ අසීමිත බලතල කපාහැරීමට සිය සන්ධානය පක්ෂ නමුත් පළාත් සභා පාලනයේ අවුල් සහගත තත්වයක් ඇතිවුවහොත් එය පාලනය කිරීම පිණිස ජනාධිපතිවරයාට පළාත් සභා පාලනයට අදාළ බලතල දිගටම පැවතිය යුතු බවත් විපක්ෂනායකවරයා සඳහන් කළේය.

"අපි යෝජනා කළේ ලේකම්වරුන් පත්කිරීමේ බලය කැබිනට් මණ්ඩලයට දෙන්න ඕන."

පළාත් සභාවක පාලනය නතු කරගැනීමේ හෝ විසුරුවා හැරීමේ බලය අගමැතිවරයාට පැවරීමට ශ්‍රීලනිපය ප්‍රමුඛ සන්ධානය විරුද්ධ බවද විපක්ෂනායක නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා වැඩිදුරටත් පැවසීය.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර