ඔබේ දුරකථනයේ හෝ පරිගණකයේ මෙය වාදනය කිරීමට අදාළ මෘදුකාංග නැත

‘පක්ෂ විනය අක්‍රිය කිරීම අද උවමනාවක්’- ඩබ්ලිව්.ඩී.ජේ.

පක්ෂ නිර්දේශයන්ට එරෙහිව කටයුතු කරන සාමාජිකයන්ට එරෙහිව විනයානුකූලව ක්‍රියා කිරීම එක්තරා ප්‍ර මානයකට අක්‍රිය කිරීමේ උවමනාවක් පක්ෂය තුළ උද්ගතව ඇතැයි ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ උප සභාපති පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ඩබ්ලිව්.ඩී.ජේ.සෙනෙවිරත්න පවසයි.

හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රාජපක්ෂ අගමැති ධුර අපේක්ෂකයා වශයෙන් ඉදිරිපත් කළ යුතු බවට උද්ඝෝෂණය කෙරෙන රැස්වීම් වලට ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ඇතැම් සාමාජිකයන් පක්ෂයේ මහ ලේකම්වරයාගේ නිර්දේශ පවා නොතකා හරිමින් සහභාගී වීම සම්බන්ධයෙන් බීබීසී සංදේශය විමසීමක් කළ විටයි ඔහු එම ප්‍රකාශය කළේ.

‘පක්ෂයේ විනය යන්ත්‍රය එක්තරා ප්‍රමාණයකට අක්‍රිය කිරීමක් අපට උවමනා වෙලා තියෙනවා. මොකද? මෙවැනි කාරණයකදී පක්ෂ සාමාජිකයන්ට එරෙහිව විනය පියවර ගැනීමෙන් සිදු වෙන්නේ, පක්ෂය දෙකඩ වීමයි’ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ උප සභාපතිවරයා පවසයි.

Image caption ශ්‍රීලනිප විධායක කමිටු රැස්වීමක්

ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය තුළ දැනට සිදු වෙමින් පවතින ක්‍රියාදාමය දිගටම සිදු වුනොත් පක්ෂය ඉබේම දෙකඩ වෙනවා නොවේදැයි බීබීසිය විමසූ විට නිදහස් පක්ෂයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ උප සභාපති ඩබ්ලිව්.ඩී.ජේ.සෙනෙවිරත්න කියා සිටියේ, පක්ෂය දෙකඩ වන්නේ විනය පියවර ගැනීම තුලින් බවයි.

‘විනය පියවර ගත්තොත් පක්ෂය දෙකඩ වෙනවා. විනය පියවර ගත්තොත් ඔවුන් පක්ෂයෙන් නෙරපෙනවා. එතකොට මොකද වෙන්නේ? එතකොට ඔවුන් සමඟ යන තව කොටසක් ඇති වෙන්න පුළුවන්’ හිටපු ඇමති ඩබ්ලිව්.ඩී.ජේ.සෙනෙවිරත්න අදහස් කරයි.

විපක්ෂ නායක පදවිය

ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය නියෝජනය කරමින් දැනට විපක්ෂ නායක පදවිය දරන නිමල් සිරිපාල සිල්වා එම පදවියෙන් ඉවත් කොට නව විපක්ෂ නායකයකු පත් කර ගැනීම සඳහා ගෙන යන ව්‍යාපාරයට එම පක්ෂයේ ඇතැම් මන්ත්‍රීවරුන් සහයෝගය දෙනු ලැබීම සම්බන්ධයෙන් විමසීමක් කළ විට ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ උප සභාපති පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී ඩබ්ලිව්.ඩී.ජේ.සෙනෙවිරත්න ප්‍රකාශ කළේ, එවැනි තත්වයක් උද්ගත වුනේ සිය පක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් පිරිසක් ආණ්ඩුවේ ඇමති පදවි භාර ගැනීමෙන් පසුව වන බවයි.

Image caption විපක්ෂ නායක නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා.

‘මන්ත්‍රීවරුන් කොටසක් ආණ්ඩුවේ ඇමතිකම් භාර ගනු ලැබුනත් ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය ආණ්ඩුවට බැඳුන බවක් ඉන් අදහස් වන්නේ නැහැ. අපට තවත් මන්ත්‍රීවරු අනූවක් පමණ සිටිනවා. ඒ අයට විපක්ෂයේ වාඩි වී වර්තමාන විපක්ෂ නායකවරයා නඩත්තු කිරීමට හෝ නව විපක්ෂ නායකයකු පත් කර ගැනීමට අයිතියක් තියෙනවා’ ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ උප සභාපතිවරයා පෙන්වා දෙයි.

විපක්ෂයේ කණ්ඩායමක් විසින් දිනේෂ් ගුණවර්ධන මන්ත්‍රීවරයා විපක්ෂ නායක පදවියට යෝජනා කිරීම සම්බන්ධයෙන් අදහස් දක්වමින් ඔහු කියා සිටියේ, පාර්ලිමේන්තුව තුළ විපක්ෂ බලය ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂය සතු හෙයින් විපක්ෂ නායකයා නම් කරනු ලැබීම එම පක්ෂයේ කාර්යයක් විය යුතු බවයි.

කතානායකවරයා විසින් විපක්ෂ නායකයා හැටියට දැනට සිටින තැනැත්තා වෙනුවට වෙනත් මන්ත්‍රීවරයකුගේ නම අනුමත කරනු ලැබුණොත් එවිට පක්ෂය ගනු ලබන පියවර පිළිබඳව විමසූ විට ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ උප සභාපතිවරයා සඳහන් කළේ, කතානායක තීන්දුව භාර ගන්නා බව පක්ෂය දැනට ප්‍රකාශ කොට ඇති බවයි.