ඔබේ දුරකථනයේ හෝ පරිගණකයේ මෙය වාදනය කිරීමට අදාළ මෘදුකාංග නැත

විපරිත සමාජය විනිවිද දුටු ධර්මසිරි

ශ්‍රී ලංකාවේ නෞව්‍ය නාට්‍යය විලාශයක ඇරඹුම්කරුවා වූ ධර්මසිරි බණ්ඩාරනායකයන්ගේ ප්‍රථම නාට්‍යමය දොරට වැඩුම වූයේ ඔහුගේ ස්වතන්ත්‍ර නිර්මාණයක් වූ එක්දහස් නවසීය හැත්තෑ හය වසරේදී වේදිකා ගත වූ ‘ඒකා - අධිපති’ නාට්‍යයි.

සෝවියට් රචක නාට්‍යවේදී යෙව්ගිනි ස්වාට්ස්ගේ ‘ද ඩ්‍රැගන්’ (The Dragan) ඇසුරෙන් ඔහු නිර්මාණය කළ ‘මකරාක්ෂයා’ එක්දහස් නවසීය අසූ පහ වසරේදී වේදිකා ගත වේ.

ධවල භීෂණ, යක්ෂාගමනය, ට්‍රෝජන් කාන්තාවෝ යන වේදිකා නාට්‍යද ධර්මසිරි බණ්ඩාරනායකයන්ගේ නිර්මාණ අතරට එක් වේ.

ඔහුගේ සිනමාලංකාරයේ ප්‍රථම සිනමා දොරට වැඩුම ‘හංස විලක්’.

එතැන් පටන් තුන් වැනි යාමය, සුද්දිලාගේ කතාව, බව දුක සහ බව කර්ම යන නිර්මාණද ඔහුගේ සිනමා කෘති අතරට එක් වේ.

එකෝස් ඔෆ් වෝ (Echoes of War), පැරඩයිස් ලොස්ට් (Paradise Lost), අක්‍රොස් ද ෆෙන්ස් (Across the Fence), සුවඳන සරු බිම වැනි නිර්මාණ ගණනාවක් ධර්මසිරි බණ්ඩාරනායකයන් නිෂ්පාදනය කරන්නේ වාර්තා චිත්‍රපටකරණයේ යෙදෙමින්.

මේ අතර නූතන රසික ප්‍රජාව සහ විපරීත සමාජය පිළිබඳ ධර්මසිරි බණ්ඩාරනායකයන්ගේ හඬ නිරන්තරයෙන් අවදි වේ.

ධර්මසිරි බණ්ඩාරනායක ඔහුගේ වේදිකා සහ සිනමා ජීවිතය සේම ඔහු අනුදත් කලා ක්ෂේත්‍රයේ සහ ඒ හා සම්බන්ධ ජනමාධ්‍ය ක්ෂේත්‍රයේ බොහෝ විට කැපී පෙනුණේ දෘඩ, විරෝධාකල්පීය හැඟුම් ඇති පවතින පාලන තන්ත්‍රය නිර්දය ලෙස විවේචනය කරන, විචාරය කරන නිර්භය කලාකරුවකු ලෙසින්.