රනිල් ආධාර සමුළුවක් ඉල්ලයි

Image copyright harin

යුධයෙන් විපතට පත් ප්‍රදේශයන්හි සමාජ හා ආර්ථික තත්ත්වය ගොඩනැංවීම පිණිස ආධාර සමුළුවක් කැඳවීම සඳහා අගමැතිවරයා ජපාන රජයේ සහයෝගය ඉල්ලා සිටියි.

අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මෙම ඉල්ලීම කළේ ජපාන පාර්ලිමේන්තුවේ මන්ත්‍රීවරු හමුවේ විශේෂ අනුස්මරණ දේශනය පවත්වමින්.

‘ශ්‍රී ලංකාවේ වත්මන් ජාතික රජය අග්නිදිග ආසියාවේ ආර්ථික සංක්‍රාන්තියේ අභියසට පැමිණ සිටින මේ අවස්ථාවේ රටේ ඉදිරි ගමනට ජපානය පුරෝගාමී දායකත්වයක් සපයනු ඇතැයි’ අගමැතිවරයා ජපාන පාර්ලිමේන්තුව හමුවේ පැවසීය.

තුන්වෙනි නායකයා

Image copyright
Image caption ජපන් පාර්ලිමේන්තුව

වත්මන් ජපන් පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරු ඇමතීමට අවස්ථාව ලද තුන්වෙනි දේශපාලන නායකයා රනිල් වික්‍රමසිංහ අගමැතිවරයා වන අතර අමෙරිකානු ජනාධිපති බැරැක් ඔබාමා සහ ඉන්දියානු අග්‍රාමාත්‍ය නරේන්ද්‍ර මෝදි මීට පෙර වත්මන් ජපාන පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රවරුන් අමතා දේශන පවත්වා තිබිණි.

‘ඇමරිකාවේ හිටපු ජනාධිපති ඒබ්‍රහම් ලින්කන් සඳහන් කළ පරිදි “ඡන්ද පත්‍රිකා වෙඩි උණ්ඩවලට වඩා සාමකාමී සහ නීත්‍යානුකඣල අනුප්‍රාප්තිකයෙකි” යන ප්‍රකාශය මා සිහිපත් කරනවා. නව ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව සකස් කිරීම, මානව අයිතිවාසිකම් ස්ථාවර කිරීම, ආයතනික සංවිධානයන් තවදුරටත් ශක්තිමත් කිරීම අපගේ දේශපාලන පරමාර්ථවල ප්‍රමුඛ කාර්යයක් වනවා. කෙසේ වෙතත් අපගේ අතිශයින්ම වැදගත් පරමාර්ථ වන්නේ ජාතික එකමුතුව, ආගමික, ජනවාර්ගික ප්‍රශ්න සම්බන්ධයෙන් පවතින ගැටලූවලට දේශපාලන විසඳුම් සෙවීමයි.’ අගමැතිවරයා මෙහිදී පැවසීය.

කාන්තා නියෝජනය

Image copyright un

‘ශ්‍රී ලංකාවේ මැතිවරණවල දී කාන්තා නියෝජනය පවතින්නේ 10% ට අඩු මට්ටමකයි. එසේ හෙයින් පළාත් පාලන සහ පළාත් සභා මැතිවරණවල දී කාන්තා නියෝජනය 25% දක්වා වැඩි කිරීමට නීති සම්පාදනය කිරීමට අපේක්‍ෂිතයි. කාන්තාව ගෘහ මූලිකත්වය දරණ පවුල්වල සුභසාධනය සඳහා ජාතික මධ්‍යස්ථානයක් උතුරේ පිහිටුවීමට කටයුතු කරගෙන යනවා.’ රනිල් වික්‍රමසිංහ අගමැතිවරයා ජපාන පාර්ලිමේන්තුව අමතා ප්‍රකාශ කළේය.

Image copyright un