ඇමරිකානු නියෝජිතවරියට උතුරු මහඇමතිගෙන් දුක්ගැනවිල්ලක්

Image copyright Getty
Image caption යුද හමුදාව තවදුරටත් උතුරේ වැසියන්ට අයත් ඉඩම් හා නිවාස පරිහරණය කිරීම හේතුවෙන් එහි වැසියන්ගේ එදිනෙදා ජීවන කටයුතු වලට විශාල බාධාවක් වී ඇති බව තමන් ඇමරිකානු නියෝජිතවරියට පැවසුවේ යැයි ප්‍රධාන අමාත්‍යවරයා යාපනයේදී මාධ්යවේදීන් හමුවේ කියා සිටියේය

යුද්ධය අවසන් වී වසර හයක් ගත වී ඇතත් උතුරේ දෙමළ වැසියන්ට යුද හමුදාවේ බලපෑම් මත දිවි ගෙවීමට සිදුවීම සම්බන්ධයෙන් ඇමරිකානු රජයේ අවධානය යොමු කරන මෙන් උතුරු පළාත් ප්‍රධාන අමාත්‍ය සීවී විග්නේස්වරන් එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ ඇමරිකානු නිත්‍ය නියෝජිතවරිය සමන්තා පවර්ගෙන් ඉල්ලා සිටියි.

'හමුදා ආරක්ෂාව තවදුරටත් අවශ්‍ය නොවන ප්‍රදේශවල යොදවා සිටින භට පිරිස් ඉවත් කිරීමට' මැදිහත් වන්නැයි උතුරු පළාත් ප්‍රධාන අමාත්‍යවරයා ඉල්ලා සිටියේ ඇමරිකානු නිත්‍ය නියෝජිතවරිය උතුරේ සංචාරයක නිරත වූ අවස්ථාවේදීයි.

යුද හමුදාව තවදුරටත් උතුරේ වැසියන්ට අයත් ඉඩම් හා නිවාස පරිහරණය කිරීම හේතුවෙන් එහි වැසියන්ගේ එදිනෙදා ජීවන කටයුතු වලට විශාල බාධාවක් වී ඇති බව තමන් ඇමරිකානු නියෝජිතවරියට පැවසුවේ යැයි ප්‍රධාන අමාත්‍යවරයා යාපනයේදී මාධ්යවේදීන් හමුවේ කියා සිටියේය.

තවත් ඉල්ලීම්

සමන්තා පවර් නියෝජිතවරිය යාපනයට පැමිණි අවස්ථාවේදී පළමුව, උතුරු පළාත් ආණ්ඩුකාර එච්එම්ජීඑස් පලිහක්කාර සමග පළාතේ වත්මන් තත්ත්වය පිළිබඳ දීර්ඝ වශයෙන් කරුණු සාකච්ඡා කොට ඇත.

යාපනයේ වෙසෙන මුස්ලිම් වැසියන් හමු වූ ඇමරිකානු නියෝජිතවරිය ඔවුන්ට මුහුණ පෑමට සිදුව ඇති ප්‍රශ්න සම්බන්ධයෙන්ද දීර්ඝ වශයෙන් කරුණු සාකච්ඡා කොට තිබේ.

මීට අමතරව යුද්ධය හේතුවෙන් විපතට පත් මෙතෙක් යළි පදිංචි නොකළ පිරිස් යළි පදිංචි කර වීම පිණිසත්, ස්ථිර නිවාස නොමැති පිරිසට ස්ථිර නිවාස ලබා දීමටත් කටයුතු කරන අතරතුර යුද අනාථයින්ගේ ආර්ථික මට්ටම හා ජීවන තත්ත්වය ඉහළ දැමීමට යම් වැඩ පිළිවෙළක් දියත් කරන මෙන් තමන් ඇමරිකානු නියෝජිතවරියගෙන් ඉල්ලා සිටි බවත් සීවී විග්නේස්වරන් ප්‍රධාන අමාත්‍යවරයා වැඩිදුරටත් කියා සිටියේය.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර