ශිෂ්‍යයන්ට වන්දි ගෙවන්න: මානව හිමිකම් කොමිසම

පසුගිය ඔක්තෝබර 29 වැනි වැනි දින කොළඹ දී උද්ඝෝෂණයක යෙදුන ශිෂ්‍ය ශිෂ්‍යාවන්ට පහරදීම මගින් පොලිසිය ඔවුන්ගේ මානව හිමිකම් උල්ලංඝනය කර ඇති බව ශ්‍රී ලංකා මානව හිමිකම් කොමිෂන් සභාව නිගමනය කර තිබේ.

එබැවින් පහරදීමට ලක්ව තුවාල ලැබූ උසස් ජාතික ඩිප්ලෝමා ගණකාධිකරණ ඩිප්ලෝමා පාඨමාලාව හදාරන ශිෂ්‍ය ශිෂ්‍යාවන්ට වගඋත්තරකාර පාර්ශවය වන පොලිසිය විසින් වන්දි ගෙවිය යුතු බව කොමිසම නිර්දේශ කරයි.

ශිෂ්‍ය උද්ඝෝෂණයේදී පොලිසිය හැසිරිනු ආකාරය මගින් සමස්තයක් ලෙස පොලිසියේ 'වෘත්තීය මට්ටමේ බරපතල ඌණතා' පවතින බව සඳහන් කරන මානව කොමිසම් කොමිසමේ පරීක්ෂණ වාර්තාව, එබැවින් කැරලි මර්දන කටයුතු සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රී ලංකා පොලිසියට විශේෂ පුහුණුවක් ලබාදිය යුතු බවට නිර්දේශ කර තිබේ.

Image copyright b

'මානව හිමිකම් සුරක්ෂිත වන ආකාරයට සහ වර්තමානයට ගැලපෙන ආකාරයට' නීති විරෝධී මහජන එක්රැස්වීම් පාලනය කිරීමේ ක්‍රමවේදයක් සකස් කොට ලබන වසරේ මාර්තු පළමු වැනි දිනට ප්‍රථම එහි කෙටුම්පත තමන් වෙත ඉදිරිපත් කළ යුතු බවට කොමිෂන් සභාව පොලිසියට නියෝග කර තිබේ.

එමෙන්ම කැරලි මර්දන කටයුතු වෙනුවෙන් නිලධාරීන් යෙදවීමේදී කාන්තා නිලධාරීන්ද යැවිය යුතු බව කොමිසමේ තවත් නිර්දේශයක්.

"මෙම උද්ඝෝෂණයේදී ශිෂ්‍ය ශිෂ්‍යාවන්ගේ අයිතිවාසිකම් උල්ලංඝනය වන ආකාරයෙන් කටයුතු කර ඇති නිලධාරීන් කවුරුන්ද යන්න හඳුනාගෙන ඔවුන්ට විරුද්ධව විනයානුකූලව කටයුතු කිරීම," සහ එසේ ගත් ක්‍රියාමාර්ග පිළිබඳව කොමිසම දැනුවත් කිරීම තවත් නියෝගයක්.

ශිෂ්‍යන්ට පහරදීමට නියෝග කළ නිලධාරීන්ට එරෙහිව විනය ක්‍රියාමාර්ග ගත යුතු බවටද ශ්‍රී ලංකා මානව හිමිකම් කොමිෂන් සභාව පොලිසියට නියෝග කරයි.

Image copyright b

කෙසේ නමුත් උද්ඝෝෂණයේ යෙදුන ශිෂ්‍ය ශිෂ්‍යාවන්ට අදාළ බලධාරීන් හමුවීම පිණිස පොලිසිය අවස්ථාව සලසා දුන් බවත් කොමිසමේ සභාපතිනි ආචාර්ය දීපිකා උඩගම සහ අම්බිකා සත්ගුණනාදන්, නීතිඥ සාලිය පීරිස්, නීතිඥ හමීඩ් ගසාලි හුසේන් සහ ආචාර්ය යූ විදානපතිරණ යන කොමසාරිස්වරුන්ගේ අත්සනින් යුතුව නිකුත් කරන ලද පරීක්ෂණ වාර්තාවේ සඳහන්.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර