ඔබේ දුරකථනයේ හෝ පරිගණකයේ මෙය වාදනය කිරීමට අදාළ මෘදුකාංග නැත

හම්මලව නා හිමි මෙහෙවර ලන්ඩනයේ රැව් දෙයි

එස් එල් සෙනෙහෙධීර

බී බී සී සිංහල

ආසියානු කලාපයෙන් ඔබ්බට බුදු දහම පැතිරවීමේ සද්කාර්යයට පුරෝගාමීන් වුවෝ කවරහුදැයි සලකා බලන්නෙකුට නිසැකව ඇස ගැසෙන නමක් වන්නේ අනගාරික ධර්මපාල තුමාගේ නාමයයි.

ධර්මපාල තුමන් ගත් මග ඔස්සේ යමින් යුරෝපය තුළ බුදු දහම පතුරුවා හැරීමට පුරෝගාමී වූ සංඝ පීතෘවරයෙකු පසු කාලයෙහි බිහි වූ අතර උන්වහන්සේ මහාචාර්ය හම්මලව ශ්‍රී සද්ධාතිස්ස නා හිමියන්ය.

භාෂා දැනුම

අති පූජ්‍ය හම්මලව සද්ධාතිස්ස මහ නාහිමියන් හුදෙක් බුදුදහම පැතිරවීමේ යෙදුනු සංඝ පීත්රුවරයෙක් පමණක් නොවන බව අධ්‍යාපනික වශයෙන් උන්වහන්සේ සතු වූ විවිධ විෂයානුබද්ධ දැනුම පිලිබඳ විමසා බැලීමේ දී විද්‍යමාන වන කරුණක්.

සඳ ලංකාව ශාස්ත්‍රෝදය පිරිවෙනින් ඇරඹි ඒ ධර්ම ගවේෂණය විද්‍යෝදය පිරිවෙනෙහි දී කුටප්‍රාප්ත වූයේ පාලි, සංකෘත, ප්‍රාකෘත සහ සිංහල ආදී භාෂාවන් පිලිබඳ වූ හසල දැනුමට පණ්ඩිත උපාධිය සඳහා හැදෑරු තර්ක ශාස්ත්‍රය , ඉතිහාසය සහ පුරා විද්‍යාව වැනි විෂයන්හි කුසලතා ප්‍රකට කරමින්.

බරණැස හින්දු විශ්ව විද්‍යාලයෙන් පාලි භාෂාව සහ බෞද්ධ සංස්කෘතිය පිලිබඳ ශාස්ත්‍රපති උපාධිය හිමිකරගත් හම්මලව සද්ධාතිස්ස නා හිමියෝ ස්කොට්ලන්තයේ එඩින්බ්‍රා විශ්වවිද්‍යාලයෙන් ආචාර්ය උපාධිය හිමිකර ගන්නා තෙක් වූ ගමන් මග ඔස්සේ දෙස් විදෙස් විශ්ව විද්‍යාල රාශියක දී බුදු දහම වෙනුවෙන් අනුපමේය සේවාවක් සිදු කළහ.

ග්‍රන්ථකරණය

බ්‍රිතාන්‍යයේ ජීවත් වන තරුණ පිරිස් ඉලක්ක කර ගනිමින් ධර්ම දේශනා පැවැත්වීම ආරම්භ කළ හම්මලව සද්ධාතිස්ස නාහිමියෝ සිංහල, හින්දි සහ ඉංග්‍රීසි යන භාෂා ත්‍රිත්වයෙන් ග්‍රන්ථ හා ලිපි ලේඛන රාශියක් බෞද්ධ අධ්‍යාපනය හදාරන්නන්ගේ අභිවෘද්ධිය උදෙසා පළ කළ ධර්ම කෝෂ්ඨාගාරයක් බඳු විය.

එසේම උන්වහන්සේ බුරුමයේ පැවති හයවැනි ධර්ම සංඝයනාවේ කථික පදවිය සහ එංගලන්තයේ පාලි පොත් සමාගමේ මෙන්ම ඇමරිකානු පෙරදිග සමාගමේ සාමාජිකත්වයද ලබා සිටි ජගත් බහුමානයට පත්ව සිටි හිමි නමකි .

ජාත්‍යන්තර දායකත්වය

බුදු දහමේ චිරස්ථිතිය පිණිස අනුපමේය සේවාවක් කළ අති පූජ්‍ය හම්මලව සද්ධාතිස්ස නා හිමිපාණන්ගේ ශාසනික සේවාව පිලිබඳ සාකච්ඡා කිරීමේ දී සටහන් කළ යුතු සුවිශේෂී කරුණක් වන්නේ ඉන්දියාව තුළ බුදු දහම ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කිරීම පිණිස මහඟු සේවාවක් කල ආචාර්ය අම්බෙට්කාර්ගේ උපදේශකයෙකු ලෙස කුලවාදී මතවාදයන් ගෙන් පීඩාවට පත්ව සිටි ඉන්දීය ජන ප්‍රජාවකගේ විමුක්තිය උදෙසා කළ මහඟු සේවාවයි.

බුදු දහමේ හරය ප්‍රත්‍යක්ෂ කර ගත් හම්මලව සද්ධාතිස්ස නා හිමියෝ 1990 වසරේ පෙබරවාරි මස නව වැනි දිනයි ලන්ඩන් නගරයේ දී අපවත් වූයේ.