දෙමළ ජනතා සභාව 'ජනතා අභිවෘද්ධිය පිණිසයි'

Image copyright Getty
Image caption 'ජනතාවගේ හදවත හඳුනාගෙන ජනතාව සමග එකට සිට ගත හැකි නායකත්වයක් මෙයින් බිහි වන්නේ'

හඳුන්වා දීමට යෝජිත නව ව්‍යවස්ථාව සඳහා දෙමළ ජනතා අභිලාෂයන් අඩංගු යෝජනා ඉදිරිපත් කිරීමට දෙමළ ජනතා සභාව බලාපොරොත්තු වන බව උතුරු පළාත් සභාවේ මහ ඇමති සීවී විග්නේශ්වරන් පවසයි.

"රජය නව ව්‍යවස්ථාවක් ගෙන එන බව පවසන මේ අවස්ථාවේ ඒ නව ව්‍යවස්ථාවට දෙමළ ජනතාවගේ අභිලාෂය අඩංගු යෝජනා ඉදිරිපත් කිරීමට අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා," උතුරු පළාත් මහඇමතිවරයා කියා සිටියේ ඉරිදා යාපනයේ පැවති මාධ්‍ය හමුවකට එක් වෙමින්.

උතුරු පළාත් මහඇමතිවරයාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් දෙමළ ජනතා සභාව(TPC) නමින් නව සංවිධානයක් පිහිටුවනු ලැබීමෙන් අනතුරුව පළ වූ ඇතැම් දේශපාලන අනාවැකිවලින් කියවුණේ දෙමළ ජාතික සන්ධානය දෙකඩ විය හැකි තත්වයක් උද්ගත වී ඇති බවයි.

දෙමළ ජනතා සභාව ස්ථාපිත කිරීමේ අරමුණ දෙමළ ජනතාවගේ අභිවෘද්ධිය වෙනුවෙන් ක්‍රියාකිරීම බව පවසන ඔහු, සිය අයිතීන් දිනා ගැනීම පිණිස දෙමළ ජනතාව එක් කර ගැනීමේ අරමුණින් එය ක්‍රියාත්මක වන බවත් සඳහන් කළේය.

හඬක්

''තනි පුද්ගලයකු නායකත්වය දැරීම පිළිබඳ අපි කිසිදාක දොස් නගන්නේ නැහැ. නමුත් අනාගතයේදී දෙමළ ජනතාවගේ ජීවන ක්‍රමය, අභිලාෂයන්, දැනුම, දක්ෂතා කියන කාරණා නායකත්වයෙන් යට පත් විය යුතුද කියන ප්‍රශ්නය අද අප හමුවේ තිබෙනවා.''

පක්ෂ වශයෙන් තම අරමුණුවලට ළඟා වීමට නොහැකි අවස්ථාවලදී දෙමළ ජනතා සභාව එම කණ්ඩායම්වලට හඬක් වනු ඇති බවත් මහඇමති විග්නේශ්වරන් පැවසීය.

"ඒ නිසා අපේ සභාව දෙමළ පක්ෂවලට, දෙමළ ජනතාවට එරෙහිව කටයුතු කරන සභාවක් නොවෙයි. එය දෙමළ ජනතාවගේ අභිවෘද්ධිය පිණිස කටයුතු කරන සභාවක්. එක් පුද්ගලයකුගේ බලපෑම මත මේ සභාවේ නායකත්වය ස්ථාපිත කොට නැහැ. ජනතාවගේ හදවත හඳුනාගෙන ජනතාව සමග එකට සිට ගත හැකි නායකත්වයක් මෙයින් බිහි වන්නේ. එම අරමුණට ළඟා වීමට අනුග්‍රහය දැක්වීම පමණයි මගේ වගකීම."

සෙනසුරාදා කොළඹ දී පැවති සාකච්ඡාවෙන් අනතුරුව එකිනෙකා අතර පැවති මතභේද නිරාකරණය කර ගනිමින් අන්‍යෝන්‍ය වැටහීම තහවුරු කර ගත් බව දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ නායක ආර් සම්බන්ධන් බීබීසීයට පැවසුවේය.

දෙමළ ජනතා සභාව (TPC) වටා එක් වී සිටින අයගෙන් වැඩි දෙනා මහ මැතිවරණයෙන් පරාජය වූවන් බව සඳහන් කළ දෙමළ ජාතික සන්ධානයේ නායක ආර් සම්බන්ධන් එහි සිටින එකම මහජන නියෝජිතයා මහ ඇමති විග්නේශ්වරන් පමණක් බවත් වැඩිදුරටත් පැවසීය.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර