දෙමළ ජනතා සභාව දේශපාලන පක්‍ෂයක් ද?

Image copyright AFP

තමිළ් මක්කල් පේරවෛ යනුවෙන් නම් තබා ඇති දෙමළ ජනතා සභාව යන අදහස දෙන ව්‍යාපාරයෙහි මතුවීම මේ වන විට දෙමළ සමාජය තුළ පමණක් නොව සිංහල සමාජය තුළ ද ආන්දෝලනාත්මක මාතෘකාවක් බවට පත්ව ඇත.

සිංහල සමාජය ආශ්‍රිත මාධ්‍ය මෙම ‍දෙමළ ජනතා සභාවෙහි උත්පත්තිය පිළිබද බිය මුසු සැකයක් ඇති වන ලෙසින් ද දෙමළ මාධ්‍ය තුළ අතිශය අභිලාෂාත්මක අභිප්‍රායාන් කුළු ගැන්වෙන අයුරින් ද ( ගැලවුම්කරුවෙකුගේ උප්පත්තිය සේ ) හැඩ කරමින් තිබෙයි.

එවන් තත්ත්වයක් තුළ මේ වන විට ගොඩ නංවා ඇති දෙමළ ජනතා සභාවෙහි සංයුතියත් එහි දැක්මත් විශේෂයෙන්ම එහි ප්‍රභවයට හේතු වූ පසුබිමත් පිළිබදව කෙටි විමසුමක යෙදීම වැදගත් යැයි සිතමි.

දේශපාලන පක්ෂයක්ද?

පළමුව දෙමළ ජනතා සභාව යන්න එහි සංයුතිය අනුව දේශපාලන පක්ෂයක් ද නැතහොත් ජනතා ව්‍යාපාරයක් ද යන්න මේ වන විට ආන්දෝලනාත්මක කරුණක් වී ඇත.

එයට හේතු වී ඇත්තේ මෙම නව සංවිධානය ටී.එන්.ඒ. නමින් හැදින්වෙන දෙමළ ජාතික සන්ධානයට අභියෝගාත්මකව මතු වූ දේශපාලන පක්ෂයක් ද නැතහොත් එයට මිතුරු බලවේගවල එකතුවක්ද යන්නයි පිළිබදව සැකයක් පැවතීමයි. මෙහිදී මතුවන ප්‍රශ්නය නම් දෙමළ ජාතික සන්ධානය යනු දේශපාලන පක්ෂයක් ද යන්නයි. මෙය තේරුම් ගැනීම සදහා දෙමළ ජාතික සන්ධානය බිහිවූ පසුබිම තේරුම් ගැනීම වැදගත්ය‍.

දෙමළ සන්ධානය බිහිවන්නේ දෙමළ ඊළම් විමුක්ති කොටි සංවිධානය සන්නද්ධ අරගලයෙහිදී උච්චත්වයට පත්ව තිබුණත් දෙමළ දේශපාලනය තුළ නියෝජනය වන සාම්ප්‍රදායික දෙමළ දේශපාලන පක්ෂ සහ සන්නද්ධ අරගලය අතහැර ඡන්ද දේශපාලනයට පැමිණි සිටි සංවිධානවලින් බහුතරය දේශපාලනිකව දෙමළ ඊළම් විමුක්ති කොටි සංවිධානයෙහි ක්‍රියාකාරිත්වයට එරෙහි ස්ථාවරයක සිටි සන්දර්භයක් තුළය.

Image copyright Getty

සාම්ප්‍රදායික දෙමළ දේශපාලන පක්ෂ සහ සංවිධානවල පිරිස් විමුක්ති කොටි සංවිධානයෙහි ඝාතන ඉලක්ක බවට පත්ව සිටීම එම තත්ත්වයෙහි පිළිබිඹුවක් විය. මේ අතර ජාත්‍යන්තරව කෙරෙන දේශපාලන කටයුතු වලදී සාම්පුදායික දෙමළ දේශපාලන පක්ෂවල අදහස් නොසලකා නොහැරිය තත්ත්වයක් පැවතිණ. එහෙයින් දෙමළ ජනතාවගේ අරගලයෙහි සන්නද්ධ නායකත්වය සමග දෙමළ දේශපාලන පක්ෂ සහ සංවිධානවල ධාරාව එක් කිරීමක් අවශ්‍ය වීම දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙහි බිහි වීමට අවශ්‍ය පසුබිම ඇති කළේය‍.

අද වන විට බිහිව ඇති දෙමළ ජනතා සභාව ස්ථාපිත කිරීම සදහා යාපනයෙහි පළ වන වලම්පුරි පුවත්පතෙහි කතුවරයා විශාල භූමිකාවක් දැරුවා සේම ටී.එන්.ඒ. හෙවත් දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙහි උත්පත්තිය කෙරෙහි එවක ප්‍රකට ජනමාධ්‍යවේදියෙකුව සිටි ඝාතනය කරන ලද තරාකී නමින් හැදින්වූ ශිවරාම් වැදගත් භූමිකාවක් දැරුවේය. බොහෝ දෙනෙකු විසින් ටී.එන්.ඒ. යනු දෙමළ ඊළම් විමුක්ති කොටි සංවිධානයෙහි රූකඩයක් ලෙස හැදින්වූවත් පැවැති දුෂ්කර තත්ත්වයන් යටතේ ඉතාමත් සීරුමාරු ගමණක් යෑමට දෙමළ ජාතික සන්ධානයට හැකිවිය‍. දෙමළ ඊළම් විමුක්ති කොටි සංවිධානය යුද්ධමය වශයෙන් පරාජය කිරීමෙන් පසුව එළඹෙන කාලවකවානුව තුළ දෙමළ ජාතික සන්ධානය සුපුරුදු ලෙසින් තම පාරම්පරික දෙමළ පක්ෂ දේශපාලන ධාවන පථයට මාරු වූවේය. සාම්ප්‍රදායික දෙමළ ජාතිකවාදි දේශපාලනය ප්‍රධාන වශයෙන් පෙඩරල් පක්ෂය නමින් ප්‍රකට තමිළරසු පක්ෂයෙන් ද ලංකා දෙමළ කොංග්‍රසයෙන් ද සමන්විතය‍. දෙමළ ජාතික සන්ධානය තුළ මෙම පක්ෂ දෙකම අන්තර්ගත වුව ද දෙමළ ජාතික සන්ධානය පෙඩරල් පක්ෂයයෙහි ග්‍රහණයෙහි පවතියි.

ලංකා දෙමළ කොංග්‍රසය දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙන් ඉවත් වීම සිදුවන්නේ එවැනි තත්ත්වයක් මතය. එමෙන්ම සන්නද්ධ දේශපාලන සංවිධානවලට අයත් පිරිස් ඉවත් කිරීමට හෝ දුර්වල කිරීමට කටයුතු කිරීම පශ්චාත් යුද්ධමය කාලයෙහි දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙහි දේශපාලනය පෙන්නුම් කළ ප්‍රකට ප්‍රවනතාවක් විය‍. මෙම තත්ත්වය තුළ දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙන් ඉවත් කෙරුණු සහ මහ මගට වැටුණු පිරිස් නව වේදිකාවක් සොයමින් සිටියහ.

කෙසේ වුවද මෙහිදී සදහන් කළ යුතු වැදගත් කරුණක් වන්නේ දෙමළ ජාතික සන්ධානය යනු දේශපාලන පක්ෂයක් නොවන බවයි. එය දේශපාලන පක්ෂයක් ලෙසින් මැතිවරණ ලේකම් කාර්යාලයෙහි ලියාපදිංචි කර නොමැති අතර මැතිවරණයට ඉදිරිපත් වන්නේ පෙඩරල් පක්ෂයෙහි නමින් සහ ඡන්ද ලකුණින්ය. ඒ අනුව දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙහි යැයි කියවෙන අයගේ පාලනයෙහි යතුර පවතින්නේ පෙඩරල් පක්ෂයෙහි ලේකම් සතුවය.

සංයුතිය

දෙමළ ජාතික සන්ධනායට වෙනස්ව යමින් දෙමළ ජාතික සභාව යනු දේශපාලන ව්‍යාපාරයක් වශයෙන් කටයුතු කිරීමට නියමිතය යන්නත් මෙය පක්ෂ දේශපාලනයට ඔබ්බෙන් කටයුතු කරන සංවිධානයක් බවත් දැනට එම සංවිධානයට පක්ෂව අදහස් ඉදිරිපත් කරන්නන් විසින් පෙන්වා දෙනු ලැබෙයි. වෛද්‍යවරු කීපදෙනෙක් ආගමික පූජකවරු කීපදෙනෙක් සහ විශ්ව විද්‍යාලයීය ආචාර්යවරු කීප දෙනෙක් නම් මෙම සභා‍වෙහි සාමාජිකයන් ලෙසින් ප්‍රකාශයට පත් ලැයිස්තුවෙහි අන්තර්ගත වීම එයට සාධකයක් වශයෙන් ගෙනහැර දක්වනු ලැබෙයි. ඒ අතරම දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙහි දැනටමත් යම් යම් තනතුරු දරන නමුත් යම් අතෘප්තියකින් පෙලෙන පිරිස් ද එමෙන්ම ගතවූ මහමැතිවරණයෙහිදී දෙමළ ජාතික සන්ධානයට එරෙහිව දේශපාලන කටයුතුවල යෙදුන පිරිස් ද මෙම දෙමළ ජනතා සභාවෙහි ක්‍රියාකාරී සාමාජිකයන් ලෙස පෙනී සිටිති. දෙමළ ජනතා සභාවෙහි ප්‍රකට දේශපාලන නායකත්වය වන්නේ උතුරු පළාත් මහ ඇමති සී.වී.විග්නේශ්වරන් ය. මෑත කාලීන මාධ්‍ය තුළින් ඉතාමත් ඉහළට ඔසවා තැබූ දේශපාලන පිළිබිඹුවක් වන ඔහුගේ නායකත්වය මත තබා ගෙන සිටින අතිමහත් විශ්වාශය මෙම දෙමළ ජනතා සභාවේ ශක්තිය බවට මේ වන විට දක්නට ලැබෙයි. ඔහුගේ නායකත්වය විශ්‍රාම ලත් විනිසුරුවරයෙකුය යන ප්‍රතිබිඹුවට සීමා වී ඇති අතර ඔහු උතුරු පළාත් සභාවෙහි මහ ඇමැති යන භූමිකාවෙන් උපයා ගත් නායකත්ව හෝ පරිපාලන ශක්තියක් නොමැත. කෙසේ වෙතත් මෙම දෙමළ මහජන සභාවෙහි බිහීවීම මේ වන විට සතුටට හේතු වී ඇත්තේ දෙමළ ජාතික සන්ධානයට එරෙහි දෙමළ ජාතිකවාදි දේශපාලනයට අයත් පිරිස් වලට පමණක්ය.

දෙමළ ජාතික සන්ධානයට එරෙහිව මෙම විරෝධාත්මක ප්‍රවනතාව විසින් මතු කරන මූලික කරුණක් වන්නෙ දෙමළ ජාතික සංධානය දෙමළ ජනයාගේ ප්‍රශ්නයට දේශපාලන විසදුමක් ලබා ගැනීම සහ ජාත්‍යන්තර යුද්ධ අපරාධ පරීක්ෂණ වැනි දේවල් පිළිබදව උනන්දුවකින් කටයුතු නොකරන්නේය යන්නයි. දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙහි නායක සම්බන්ධන් මහතා විපක්ෂ නායකත්වයට පත්වීම මගින් ආණ්ඩුවට හීලෑවී සිටින බවට නැගෙන චෝදනාව ද මෙයට අයත්ය. මෙය ජනවාරි මස අට වන දිනට පසුව ඇති වූ ලංකාවෙහි දකුණේ දේශපාලනයෙහි ඇති වූ වෙනසත් සමග ඇති වූ අභියෝගාත්මක තත්ත්වයෙහි මූලික ප්‍රකාශනයකි.

ඇත්තෙන්ම දෙමළ ජාතික සන්ධානය මේ වන විට එහි තාර්කික අන්තයකට ලගාවෙමින් තිබෙයි. විශේෂයෙන්ම දෙමළ ඊළම් විමුක්ති කොටි සංවිධානය වැනි බලවත් ව්‍යාපාරයක සෙවනෙහි වැඩුණු දෙමළ ජාතික සන්ධානයට වඩාත් ස්වාධිනව ක්‍රියාත්මක කිරීමට හැකි වාතාවරණයක් උදාවී ඇත. ඒ නිසා එය එය දෙමළ ජාතික සන්ධානය යන්න වෙනුවට ප්‍රකට සාම්ප්‍රදායික දේශපාලන පක්ෂය වූ පෙඩරල් පක්ෂය බවට පත් වෙමින් තිබේ.

එවන් තත්ත්වයක් තුළ ඉවතට විසිවෙන දේශපාලන ක්‍රියාකාරිකයන් සහ කණ්ඩායම් සන්ධානගත වීමකට දරන උත්සහයක් ලෙසින් දෙමළ ජනතා සභාව මේ වනවිට තේරුම් ගත හැකිය. මෙය ඇත්තෙන්ම ඩයස්පෝරා දේශපාලනයෙහි පවා ඇති වී ඇති වෙනස්වීම් සමග සමපාත වන්නකි. දෙමළ ජාතික සන්ධානයෙහි දේශපාලනය සමග ඩයස්පෝරාවෙහි එක් පාර්ශ්වයක් එක්ව කටයුතු කරන අතර එයට එරෙහිව තවත් පාර්ශවයක් කටයුතු කරයි.

අභ්‍යන්තර අර්බුදය

සංක්ෂිප්තව සලකා බලන්නේ නම් මෙම මෙම දෙමළ ජනතා සභාවෙහි බිහිවීම තුලින් ප්‍රකට කෙරෙන්නේ සාම්ප්‍රදායික දෙමළ ජාතිකවාදි දේශපාලනයෙහි අභ්‍යන්තර අර්බුදයයි.

මෙම මොහොත තුළ දෙමළ ජනතා සභාව ප්‍රගතිශීලි අන්තර්ගතයකින් යුතු යැයී කීමට කිසිදු වැදගත් සාධකයක් පෙන්නුම් කරන්නේ නැත. ජනවාර්ගික ප්‍රශ්නයට පිළිතුරක් වෙනුවෙන් පෙනී සිටීමට උත්සහ දරන බව පැවසුව ද මුස්ලීම් සමාජයෙහි කිසිදු නියෝජනයක් දෙමළ ජනතා සභාවෙහි දක්නට නොලැබෙයි. එම බැහැර කිරීම සමගම හින්දුත්වවාදි අදහස් දරන්නන් ප්‍රමුඛ තැනක් ගැනීමක් මෙහි සංයුතිය තුළ දක්නට ලැබෙයි. ආචීර්ණ කල්පිත මතවාදයන් ගෙන් වෙන්ව කටයුතු කිරීමට උත්සහ දරන්නන් පවා එම සංයුතිය තුළ දක්නට නොලැබෙයි.

නමුත් දකුණේ දේශපාලනය තුළ එක්තරා දුරකට බෙලහීනව පවතින ජාතිවාදි දේශපාලන යම් තාක් දුරකට නැවැතත් ඉහළට ඔසවා තැබිය හැකි ක්‍රියාකාරිත්වයකට දිරිදෙන සාධක නිර්මාණය කිරීමට මෙම දෙමළ ජනතා සභාවට ඇති හැකියාව නම් නොසලකා හැරිය යුතු නැත.