පොලිස් ප්‍රකාශක අනියම් බලපෑම් කරනවා -විත්තිය

ඇඹිලිපිටියේදී සාදයකට එක්ව සිටි පිරිසක් සහ පොලිසිය අතර වූ ගැටුම පිළිබඳව පැවැත්වෙන පරීක්ෂණයට පොලිස් ප්‍රකාශකවරයා අනියම් බලපෑම් කරමින් සාක්ෂිකරුවන් බිය ගන්වන බව නීතිවේදීහු පවසති.

අයුතු ජන රාශියක සාමාජිකයන් වී පොලිසියේ රාජකාරියට බාධා කළ බවට පුද්ගලයන් අට දෙනෙක් අත්අඩංගුවට ගෙන අධිකරණයට ඉදිරිපත් කිරීමෙන් පසු ඇප මත මුදා හැර ඇති අතර ඔවුන් වෙනුවෙන් පෙනී සිටින නීතිවේදී විජිත ජී පුංචිහේවා කියා සිටින්නේ පොලිස් ප්‍රකාශක අනියමින් සැකකරුවන්ට බලපෑම් කරන බවයි.

‘මරණයක් සිද්ධ වෙලා තියනවා. සැකකරුවෙක් නෑ. නමුත් මෙහි මරණ පරීක්ෂණයේදි ස්වාධීන සාක්කිකරුවන්ට පොලිස් මාධ්‍ය ප්‍රකාශකගේ ප්‍රකාශ නිසා බලපෑමක් ඇතිවෙලා. පොලිසිය තාවකාලිකව මාරු කරලා තියෙන්නේ... පොලිසිය වරදක් කළා කියලා කියන්න බෑ... ආදි වශයෙන් අනියමින් ඔහු කියනවා මේ නිලධාරීන් නැවත මෙහාට එයි කියලා. එතකොට සාක්කිකරුවන්ට බලපෑම් එනවා. අනියමින් බලපෑම් කරනවා මාධ්‍ය ප්‍රකාශක. ඒක බරපතළ තත්ත්වයක්. මාධ්‍ය ප්‍රකාශක අධිකරණයටත් බලපෑම් කරන තත්ත්වයක් තියෙන්නේ’ ඔහු පැවසීය.

මීට ප්‍රතිචාර දක්වමින් පොලිස් ප්‍රකාශක සහකාර පොලිස් අධිකාරි රුවන් ගුණසේකර කියා සිටියේ මාධ්‍යවේදීන් අසන ප්‍රශ්නයට පිළිතුරු දෙනවා විනා තමන්ට අවශ්‍ය ප්‍රකාශයන් පළ කරන ලෙස ඔවුන්ගෙන් ඉල්ලීමක් කර නොමැති බවයි.

‘නොයෙකුත් අයට අනිසි බලපෑම් එල්ල කරලා තියෙන්නේ, ඒ වගේම උද්ඝෝෂණ හරහා අහිංසක ජනතාව නොමග යවන තත්වයකට පත් කරල තියෙන්නේ කවුරුන්ද යන වග අධිකරණ ක්‍රියාවලදී අනාවරණය වෙයි.’ ඔහු සංදේශයට පැවසීය.

කෙසේ වෙතත් මේ පිළිබඳව සොයා බැලීම සඳහා තමා ඇඹිලිපිටිය ප්‍රදේශයට ගිය බවත් පොලිස් ප්‍රකාශක පවසයි.

පසුගිය 04 දින රාත්‍රී සිදුවු එම ගැටුමෙන් පොලිසියේ සිවු දෙනක් සහ සිවිල් වැසියන් තිදෙනක් තුවාල ලැබීය.

රත්නපුර මහ රෝහලේ දැඩි සත්කාර ඒකකයේ ප්‍රතිකාර ලබමින් සිටි සුමිත් ප්‍රසන්න ජයවර්ධන නම් විසිනව හැවිරිදි එක් දරු පියෙක් දින තුනකට පසු ජීවිතක්ෂයට පත් විය.

එම මරණය සම්බන්ධයෙන් සැකකරුවන් කිසිවෙකුත් මෙතෙක් අත්අඩංගුවට ගෙන නැත.

පොලිස් මාධ්‍ය ප්‍රකාශක සහකාර පොලිස් අධිකාරී රුවන් ගුණසේකර පවසන්නේ මිනිසුන් නොදැන සිටි නිතිමය කරුණ දෙකක් මෙම සිද්ධිය නිසා ජනතාවට දැන ගැනීමට හැකිවූ බවයි.

‘පොලීසීයට අවම බලයක් යොදන ලෙස නීතියේ කොතනකවත් නෑ. පොලිසිය පාවිච්චි කරන්නේ සාධාරණ ලෙස අවශ්‍ය බලයයි. ආරම්භයේදී නීත්‍යානුකූල වන රැස්විමක් දණ්ඩ නීති සංග්‍රහය යටතේ තියන කරුණු එකක් හෝ කිහිපයක් එක්වරම මතු වුණොත් එතනින් එහාට ඒක නීතිවිරෝධි රැස්වීමක් බවට පරිවර්තනය වෙනවා.’ රුවන් ගුණසේකර පවසයි.

මෙම මරණය සම්බන්ධව ඉදිරියේදී අධිකරණය මගින් මරණ පරීක්ෂණය පවත්වන බවත් එහිදී පොලිසියේ තැනැත්තෙක් ඊට සම්බන්ධ බවට කරුණු අනාවරණය වුවහොත් තරාතිරම නොබලා ඔහුට විරුද්ධව නිතිය ක්‍රියාත්මක කරන බවත් පොලිස් මාධ්‍ය ප්‍රකාශකවරයා පැවසුවේ ය.