ඔබේ දුරකථනයේ හෝ පරිගණකයේ මෙය වාදනය කිරීමට අදාළ මෘදුකාංග නැත

'හතළිස් අටේදී බැරිවුණු දේ දැන්වත් කළ යුතුයි'

නිදහසින් පසු ශ්‍රී ලංකාවේ ඇති වූ ලේ වැගිරීම්වලට හේතුව වර්ගය, ආගම, කුලය පසෙක ලා ජාතිය ගොඩනැගීමට පාලකයා අසමත් වීම බව සමාජ විශ්ලේෂක වික්ටර් අයිවන් පවසයි.

ඉන්දියානු නායකයන් සිය නිදහස් අරගලය තුළ ජාතිය ගොඩනැගීම දූරදර්ශී ලෙස ඉටු කළ නමුත් ශ්‍රී ලංකාවේ සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් නායකයන් තම වර්ගයට, කුලයට හෝ ආගමට මුල් තැන දෙමින් කටයුතු කිරීම සියලු ප්‍රශ්නවලට මුල බවයි ඔහු පවසන්නේ.

‘ඉන්දියානු නායකයින්ට හොඳ ඉදිරි දැක්මක් තිබුණ. ඔවුන් දැක්ක මේ ජාතික රාජ්‍යය ඉදිරියට ගෙන යාමට නම් සම ජාතියක් ගොඩ නැගිය යුතුයි කියල.’ ඔහු මේ බව කියා සිටියේ බීබීසීයේ තිසර රතුවිතාන සමඟ විශේෂ සාකච්ඡාවකට එක්වෙමිනි.

Image copyright Getty

‘සම ජාතියක් ගොඩ නැගීමට නම් කුල වාදය නැති කළ යුතු බවත් ආගම් අතර සංහිඳියාව ඇති කළ යුතු බවත් ඉන්දීය නායකයන් තේරුම් ගත්ත.’

‘අවාසනාවකට අපේ සිංහල, දෙමළ, මුස්ලිම් නායකයන් බොහොම සරල විදියට කල්පනා කළේ. එනිසා නිදහසින් වසර තිහකට පස්සේ ලේ වැගිරෙන්න පටන් ගත්තා. ඒ සඳහා බලපෑවේ ආගම, වර්ගය සහ කුලය. තවමත් අපි ඒක තේරුම් අරගෙන නැහැ.’ ප්‍රවීණ මාධ්‍යවේදී වික්ටර් අයිවන් පැවසීය.

ජාතික ගීය

Image copyright courtesy AP

ජාතික ගීය මීට පෙරද රාජ්‍ය උත්සව වලදී දෙමළ භාෂාවෙන් ගායනා කර ඇති බවද ඔහු සිහිපත් කළේය.

‘සිරිමා බණ්ඩාරනායක කිසියම් වැදගත් රාජ්‍ය උත්සවයකට සහභාගී වීමට යාපනේට ගිය අවස්ථාවක එයාගේ අනුදැනුම ඇතිව ජාතික ගීය ගැයුවේ දෙමළ භාෂාවෙන්. වැදගත් දේ තමයි අපි අතර තියෙන එකමුතුව. මේක ගෞරවය පිළිබඳ ප්‍රශ්නයක්. හතළිස් අටේ අපිට ගොඩ නගා ගන්නට බැරි වුණු ජාතිය අපි දැන්වත් ගොඩ නගා ගත යුතුව තියෙනවා.’ රාවය උපදේශක කාර්තෘ වික්ටර් අයිවන් පැවසීය.

භාෂා සිය ගණනක් සහිත ඉන්දියාවට ජාතික ගීය එක් බසකින් ගායනා කළ හැකි නම් ශ්‍රී ලංකාවේ ජාතික ගීයට භාෂා දෙකක් කුමටදැ’යි කෙනෙකුට තර්ක කළ හැකි බව මෙහිදී බීබීසීය පෙන්වා දුන්ණේය.

‘භාෂා ගොඩක් තියෙන තැනක ප්‍රශ්න ඇතිවන ස්වරූපය වෙනස්. අපට තියෙන්නේ ප්‍රධාන භාෂා දෙකයි. හතළිස් අටේදී මේ ගැන හිතුව නම් අපි දෙගොල්ලන්ටම එකට ගයන්න පුළුවන් ජාතික ගීයක් හදා ගන්න තිබුන. අපි ඒ කාලේ ඒ ගැන කල්පනා කලේ නැහැ.’ ඔහු පිළිතුරු දුන්ණේය.

හඬ පටය අමුණා ඇත.