කරට අත දාගෙන ඉන්න එක අවිනීත නැහැ - හර්ෂ

Image copyright Occupy Sri Lanka

පවුලක් යනුවෙන් අදහස් කරන්නේ දරුවෙක් සමග සිටින මවක හා පියකු පමණක් දැයි විදේශ කටයුතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය හර්ෂ ද සිල්වා සංස්කෘතික අමාත්‍යංශ ආරක්ෂක නිලධාරියෙකු ගෙන් ප්‍රශ්ණ කළේය.

එසේම දරුවන් නැති විවාහක යුවලකට පවුලක් ලෙස ඇමතිය නොහැකිදැයි අමාත්‍යවරයා විසින් ප්‍රශ්න කරනු ලැබුණේ කොළඹ නිදහස් චතුරශ්‍රයට පැමිණෙන පෙම්වතුන් හට සංස්කෘතික අමාත්‍යංශ ආරක්ෂක නිලධාරීන්ගෙන් සිදුවන තර්ජනය කිරීම් හා බිය වැද්දීම් වලට එරෙහිව පැවති සාමකාමී විරෝධතාවයක දී.

නිහඬ විරෝධය

සමාජ වෙබ් අඩවි ඔස්සේ සංවිධානය වූ තරුණ තරුණියන් පිරිසක් විසින් පවත්වනු ලැබූ මෙම නිහඬ විරෝධතාවයේ විශේෂත්වය වුයේ අමාත්‍ය හර්ෂ ද සිල්වා ද එම ස්ථානයට පැමිණ සිටීමයි.

තමා කරන්නේ සංස්කෘතික අමාත්‍යංශය විසින් දුන් උපදෙස් ක්‍රියාත්මක කිරීම පමණක් යැයි එක් ආරක්ෂක නිලධාරියෙකු පැවසූ විට අමාත්‍යවරයා පෙරලා ඉල්ලා සිටියේ දෙදෙනෙකුට එකට වාඩිවී සිටිය නොහැකි බව එම උපදෙස් මාලාවේ සඳහන්ව ඇත්නම් පෙන්වන ලෙසටයි.

“මමත් කොච්චර වෙලා ඇවිල්ල මගේ පවුලත් එක්ක ඉන්නවද, සමහර දවස්වලට දරුවත් එක්ක එනව. සමහර දවස්වලට දරුවා නැතුව එනව” යනුවෙන් පැවසූ අමාත්‍යවරයා තරුණ පෙම්වතුන්ට නිදහසේ ඉන්නට ඉඩ දිය යුතු බවයි පැවසුවේ.

නිදහස් චතුරශ්‍රයට එන පෙම්වතුන් යහපත් ලෙස හැසිරීමට නොදන්නා බව ආරක්ෂක නිලධාරීන් පවසුවිට අමාත්‍යවරයා තම දැඩි විරෝධය පළ කළේය.

අවිනීත හැසිරීම

“ඔයා කොහොමද කියන්නෙ හැසිරෙන්න දන්නේ නැහැ කියල. ඔයා තීරණය කරනව කොයි විදියට ද හැසිරෙන්න පුළුවන් කොයි විදියට ද බැරි කියල. මෙතන පුද්ගලයෝ දෙන්නෙක් වාඩිවෙලා ඉන්නව. අවිනීතව හැසිරෙනවා නෙවෙයි. ඇඳුම් ගලවා ගෙන ඉන්නව නෙවෙයි, කරට අත දාගෙන ඉන්න ඒක අවිනීත කමක් වෙන්නෙ කොහොමද” යනුවෙන් හර්ෂ ද සිල්වා අමාත්‍යවරයා දිගින් දිගටම තර්ක කළේය.

නිදහස් චතුරශ්‍රයේ ව්‍යායාම කිරීම ද තහනම් කර ඇති බව ආරක්ෂක නිලධාරීන් පැවසූ විට අමාත්‍යවරයා පැවසුවේ ජනාධිපතිවරයා ද ඒ සඳහාමෙහි පැමිණෙන බවයි. “ නීතිය හදන්නෙ පාර්ලිමේන්තුවේ. ඔයාලට තියෙන්නෙ පාර්ලිමේන්තුවේ හදන නීතිය ක්‍රියාත්මක කරන්න විතරයි” යනුවෙන් අමාත්‍යවරයා දැඩි ස්වරයකින් කියා සිටියේය.

කොළඹ නිදහස් චතුරශ්‍රයට පැමිණෙන ආදරවන්තයන් සහ ආදරවන්තියන්ට එහි සිටින සංස්කෘතික අමාත්‍යංශයට සම්බන්ධ ආරක්ෂක අංශ සිදුකරන තර්ජනය කිරීම් හා බිය වැද්දීම් වලට එරෙහිව තරුණ තරුණියන් දෙසීයකට අධික පිරිසක් සාමකාමී උද්ඝෝෂණයක නිරත වූ බවයි එම ස්ථානයේ සිට සංදේශයට අදහස් දැක්වූ විකල්ප වෙබ් අඩවියේ සම්පත් සමරකෝන් සඳහන්කළේ.

ආදරයට නිදහස

තරුණ තරුණියන් ඇත වූ පෝස්ටර වල සඳහන්වී ඇත්තේ ආදරයට නිදහස ලබාදෙන ලෙස කළ ඉල්ලීම් බවයි ඔහු වැඩිදුරටත් පැවසුවේ.

ආදරය කිරීම සංස්කෘතියට විරුද්ධ දෙයක් දැයි මේ තරුණ තරුණියන් ප්‍රශ්න කරන බව පැවසූ ඔහු සඳහන් කළේ ආදරය ද සංස්කෘතියේ අංගයක් බවයි.

දශක තුනක් පුරාවටම යුද්ධ කරන සමාජයක් සහ එකිනෙකාට වෛර කරන සමාජයක් දුටු තරුණ තරුණියන් ආදරය කරන්න ඉඩ දෙන ලෙස ඉල්ලමින්, යුද්ධයට ප්‍රතිවිරුද්ධ, ප්‍රචණ්ඩත්වයට එරෙහි ව එකිනෙකාට ආදරය කිරීමේ සංස්කෘතියක් පිලිබඳ කරන මේ ඉල්ලීමට සංස්කෘතික අමාත්‍යංශය වටහා ගත යුතු බවයි සම්පත් පැවසුවේ.

නිදහස් චතුරශ්‍රයට එන තරුණ තරුණියන් අතින් සංස්කෘතික අමාත්‍යංශය සිතන ආකාරයේ හැදියාවට පටහැනි කිසිවක් සිදු නොවන බවයි ඔහු අවධාරණය කළේ. “අත් අල්ලාගෙන පැමිණෙන තරුණයෙකුයි තරුණියකයි පාරේ ඇවිදගෙන ඇවිල්ල නිදහස් චතුරශ්‍රය ළඟ වාඩිවෙලා ඉඳීමේ වැරැද්ද මොකක්ද?” යනුවෙන් ඔහු ප්‍රශ්න කළේය.

ගැහැනියක හා පිරිමියෙකු අත් අල්ලා ගෙන වැළඳගෙන පාරේ ගමන් කිරීම සිංහල බෞද්ධ සංස්කෘතියට මූලිකත්වය දෙන යමෙක් වැරැද්දක් බව පවසන්නේ නම් අප විසින් ප්‍රශ්න කළ යුත්තේ එම කුහක සදාචාරවාදී සිංහල බෞද්ධ සංස්කෘතිය බවයි සම්පත් ප්‍රකාශ කළේ.

මේ පුවතට සම්බන්ධ තවත් විස්තර