ඔබේ දුරකථනයේ හෝ පරිගණකයේ මෙය වාදනය කිරීමට අදාළ මෘදුකාංග නැත

ආණ්ඩුවේ සැබෑ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ලෝකයට හෙළි කළා - ගම්මන්පිල

ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ගැන කතා කරමින් වත්මන් ආණ්ඩුව සැබෑ ලෙස කටයුතු කරන ආකාරය පිළිබඳව ලෝකයට පෙන්වා දීමට සිය ජිනීවා සංචාරය තුළින් හැකි වූ බව පිවිතුරු හෙළ උරුමයේ නායක පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී උදය ගම්මන්පිල පවසයි.

පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයා ඒ බව කියා සිටියේ චන්ද්‍රිකා කුමාරතුංග සහ මහින්ද රාජපක්ෂ පාලන සමයේ සිදු වූ ඇතැම් ක්‍රියාකාරකම්වලට එරෙහිව ජාත්‍යන්තර අධිකරණය ලබා දුන් තීන්දුවලට එම ආණ්ඩු ප්‍රතිචාරය නොදැක්වූ ආකාරයට වත්මන් ආණ්ඩුවත් අන්තර් පාර්ලිමේන්තු සංගමයේ නියෝගවලට ඇහුන්කන් දෙනු ඇතැයි විශ්වාස කරන්නේදැයි සංදේශය මතු කළ ප්‍රශ්නයකට පිළිතුරු දෙමිනි.

උදය ගම්මන්පිල, බන්දුල ගුණවර්ධන සහ ඩලස් අලහප්පෙරුම මන්ත්‍රීවරුන් තිදෙනා ජිනීවා නගරයට ගොස් අන්තර් පාර්ලිමේන්තු සංගමයට පාර්ලිමේන්තු සංගමය දැනුවත් කළහ.

'අප ඉදිරිපත් කළ කරුණු වලින් අන්තර් පාර්ලිමේන්තු සංගමයේ මහලේකම්වරයා අතිශය පුදුමයට පත් වුනා. ශ්‍රී ලංකාවේ පවතින තත්වය පිළිබඳව ඔවුන් කම්පනයට සහ පුදුමයට පත් වන බවයි මහලේකම්වරයා කිව්වේ' පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී උදය ගම්මන්පිල කියා සිටියේය.

මෙතෙක් රට තුළ නොපැවති ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක් ඇති කිරීමට ක්‍රියා කොට ඇති බව පවසමින් රට තුළ යහපාලනයක් ක්‍රියාත්මක වන බව ලොවට පෙන්වීමට වත්මන් ආණ්ඩුව උත්සාහ කරන බවයි මන්ත්‍රීවරයා සඳහන් කළේ.

ආණ්ඩුවේ නොමඟ යැවීම්

එවැනි තත්වයක් යටතේ ජාත්‍යන්තරය වත්මන් ආණ්ඩුවට සුභ පතන ස්වභාවයක් පෙනෙන්නට තිබෙන බවයි මන්ත්‍රීවරයා පවසන්නේ.

'නමුත් එය එසේ නොව රටේ තිබුණු ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයත් මේ ආණ්ඩුව අහිමි කර තිබෙනවාය කියන කාරණය ලෝකයට ලබා දීම තමයි අපේ පළවෙනි අරමුණ වුනේ' උදය ගම්මන්පිල මන්ත්‍රීවරයා පවසයි.

විපක්ෂයේ බහුතර ආසන සංඛ්‍යාවක් හිමි ඒකාබද්ධ විපක්ෂය සිටියදී විපක්ෂ නායක ධුරය සහ විපක්ෂයේ ප්‍රධාන සංවිධායක ධුරය වෙනත් පක්ෂවලට ලබා දීම පිළිබඳවත් අන්තර් පාර්ලිමේන්තු සංගමය දැනුවත් කළ බවයි පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීවරයා සඳහන් කළේ.

පොලිස් මූල්‍යය අපරාධ කොට්ඨාශය හරහා විපක්ෂයේ මන්ත්‍රීවරුන් පීඩාවට සහ නිහඬ කිරීමට ආණ්ඩුව දරන උත්සාහය පිළිබඳව අන්තර් පාර්ලිමේන්තු සංගමය හමුවේ කරුණු දැක්වූ බවයි පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රී උදය ගම්මන්පිල වැඩිදුරටත් කියා සිටියේ.