ප්‍රතිසංස්කරණ හදුන්වාදෙන්නැයි නව චීන පාලනයෙන් ඉල්ලීමක්

අවසාන යාවත්කාලීන කිරීම :  2012 දෙසැම්බර් 26 බදාදා - 16:42 GMT

චීනයේ දේශපාලන ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාවට නංවන මෙන්, හැත්තෑ දෙනෙකුට අධික චීන බුද්ධිමත්හු සහ, නීතිවේදීහු පාලක කොමියුනිස්ට් පක්ෂයේ නව නායකත්වයෙන් ඉල්ලා සිටිති.

රට තුල වෙනසක් සිදු නොකෙරුනොත්, ව්‍යාකූල සහ විප්ලවීය අන්තරායක් උද්ගත විය හැකි බව පැවසෙන කෙටුම්පත සකස් කරනු ලැබ තිබෙන්නේ පීකිං සරසවියේ නීතිය පිලිබඳ මහාචාර්ය, ෂැංග් කුයින්ෆාන් විසින්.

රට තුල ප්‍රතිසංස්කරණ මුදුන්පත් කර ගත හැක්කේ කෙසේද යන්න සම්බන්ධයෙන් විවිධ මතවාදී කණ්ඩායම් අතර ඒකමතික භාවයක් ගොඩ නඟානැගීම ඔහුගේ උවමනාව බව, මහාචාර්ය ෂැංග් කුයින්ෆාන් ප්‍රකාශ කරන බවයි, ඔහු උපුටා දක්වමින් ඉහත කී කෙටුම්පත පවසන්නේ.

එම ඉල්ලීමට අත්සන් කරනු ලැබ සිටින තවත් ස්වාධීන බුද්ධිමතකු වන ඩාජුන් ශෝන්ග් නම් ආර්ථික විද්‍යාඥයා බී.බී.සියට ප්‍රකාශයක් කරමින්, රටේ නව නායකත්වය, චීනයේ ජාතික ගුණාංග ආරක්ෂා කරගන්නා අතරවාරයේ විශ්වීය සාරධර්ම වලටත් ගරු කල යුතුව ඇති බවයි කියා සිටියේ.

BBC © 2014 බීබීසී නොවන වෙබ් අඩවිවල අන්තර්ගතය පිළිබඳව බීබීසීය වගකීමෙන් නොබැඳේ

මෙම වෙබ් අඩවිය හොඳින්ම කියවිය හැක්කේ style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කොට තිබෙන අලුත්ම වෙබ් බ්‍රවුසරයක් හරහාය. ඔබේ වත්මන් වෙබ් බ්‍රවුසරය මඟින් ඔබට මේ වෙබ් අඩවිය කියවිය හැකිමුත් එහි අඩංගු සියලු අංග පැහැදිලිව නැරඹීමට ඔබට අවස්ථාව නොලැබෙනු ඇත. ඔබේ වෙබ් බ්‍රවුසරයේ මෘදුකාංග යාවත්කාලින කිරීම හෝ ඔබට හැකිනම්  style sheets (CSS) ක්‍රියාත්මක කිරීම පිළිබඳව සලකා බලන්න.